کد خبر: ۶۴۲۱۴۵۱
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۶
مدیر میراث فرهنگی آران و بیدگل خبرداد؛

مدیر میراث فرهنگی آران و بیدگل از کشف یک شهر زیرزمینی جدید در سفید شهر این شهرستان خبر داد.

 به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،  جواد صدیقیان با اشاره به کشف دومین شهر زیرزمینی پس از نوش آباد در شهرستان آران و بیدگل اظهار داشت: با توجه به گزارش های مداوم مردم محلی مبنی بر وجود تونلمانند زیرزمینی در سفیدشهر آران و بیدگل، کاوش‌های اولیه باستان‌شناسی در این منطقه انجام  که به کشف دومین شهر زیرزمینی دستکند در این شهرستان منجر شد.

وی با بیان اینکه ورودی فعلی این خانه در سرداب یک خانه تاریخی  قرار دارد، افزود: شهر زیرزمینی نوش آباد به شکل اتفاقی توسط یکی از اهالی محل کشف شده بود و تا مدتها برای عبور و مرور به آن از سرداب مجاور این شهر تاریخی استفاده می شد تا اینکه پس از پیشبرد کاوش ها در این شهر ورودی اصلی آن نیز کشف شد.

مدیر میراث فرهنگی آران و بیدگل تاکید کرد: بر این اساس احتمال دارد که ورودی اصلی این شهر زیرزمینی نیز در مکان دیگری باشد که پس از خاکبرداری و تکمیل کاوش ها این موضوع به شکل دقیق مشخص می شود، البته بر این نکته باید تاکید کنم که تمام این موارد بر اساس احتمال مطرح است.

وی با بیان اینکه وسعت این نوع دستکندها حداقل نیمی از زیر بافت تاریخی شهر را در بر میگیرد، ابراز داشت: به طور معمول این دستکندها، کاربری پناهگاه های زیرزمینی داشته و با عنوان شهرهای زیرزمینی شناخته میشوند.

صدیقیان با اشاره به زمان تکمیل عملیات در شهر زیرزمینی نوشآباد نیز گفت: هنوز بازگشایی یکی از طبقات شهر زیرزمینی نوش آباد متعلق به دوره ساسانی نیز تکمیل نشده است چراکه این نوع عملیات باستان شناسی زمانبر و نیازمند دقت کافی تیم مستقر در مناطق است.

وی اضافه کرد: بر این اساس گسترش و تعیین قدمت شهر زیرزمینی سفیدشهر نیز نیازمند بررسیهای دقیق میدانی و کاوش های باستان شناسی است.

مدیر میراث فرهنگی آران و بیدگل احتمال وجود دستکندهای زیرزمینی دیگر در این شهرستان را امری محتمل برشمرد و گفت: پناهگاه زیرزمینی نوش آباد در ۱۰ کیلومتری سفید شهر قرار دارد و بر این اساس احتمال وجود دستکندهای زیرزمینی دیگر بعید به نظر نمیرسد.

 

انتهای پیام/م

 

کشف دومین شهر زیرزمینی در آران و بیدگل

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر