کد خبر: ۶۴۲۱۹۶۷
گروه : قزوین » قزوین
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۲

کتاب تصحیح شده «نُزهه‌القلوبِ» حمدالله مستوفی تازه‌ترین اثر میرهاشم محدث اُرمَوی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قزوین؛ این کتاب در هزار و ۳۶۰ صفحه و هزار و صد نسخه بدست میرهاشم محدث اُرمَوی تصحیح و روانه بازار شده است.

کتاب نزهةالقلوب دانشنامه حمدالله مستوفی در سال ۷۴۰ هجری قمری و در سه بخش نوشته شده است.

بخش اول این کتاب به کانی شناسی، گیاه شناسی و جانورشناسی مرتبط است، بخش دوم در موضوع تن و روان انسان و بخش سوم و مفصل‌ترین بخش کتاب در زمینه جغرافیا تالیف شده و در سال جاری به کوشش میرهاشم محدث به صورت کامل، به چاپ رسیده است.

حضرتی‌ها مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در مراسم رونمایی از کتاب نزهه القلوب گفت: بعد از چاپ بخشی‌هایی از این کتاب توسط استاد دبیرسیاقی و گای لسرنج ایران‌شناس بریتانیایی، متن کامل کتاب بدست استاد میرهاشم محدث اُرموی تصحیح و منتشر شده است.

وی افزود: این کتاب به بسیاری از ابهامات درباره حمداله مستوفی و آثارش و به‌خصوص این اثر مهم پاسخ داده است.

ناصر تکمیل همایون استاد پژوهشکده‌های تاریخ و جامعه شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی میهمان این مراسم گفت: از کتاب نزهه القلوب بیش از صد نسخۀ خطی در دنیا وجود دارد و بسیاری از افراد این کتاب را بررسی، ترجمه و تصحیح کرده اند.

وی افزود: اما تصحیح کتاب فاخر نزهه القلوب بدست آقای میرهاشم محدث ارموی بهترین چاپی است که تاکنون انجام شده است.

استاد پژوهشکده‌های تاریخ و جامعه شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، نسجه تصحیح شده ارموی را تولد جدیدی از کتاب نزهه القلوب دانست و افزود: این کتاب برای ما ایرانیان بسیار با ارزش است چرا که شاید در میان جغرافی و تاریخ‌دانان فردی مانند حمدالله مستوفی به زبان فارسی درباره ایران، ایران زمین و ایرانیت با این دقت و علاقه سخن نه گفته باشد

مصحح کتاب ارزشمند نزهه القلوب گفت: این کتاب یکی از مهم‌ترین دانش‌نامه‌هایی است که تاکنون به زبان فارسی منتشر شده است.

محدث اُرمَوی افزود: این کتاب هفتصد و ده سال پیش نوشته شده است وتا به اکنون به صورت کامل منتشر نشده بود، اما این اثر به طور کامل چاپ شده است.

وی گفت: تصحیح علمی این کتاب با حدود ۸۰ ماخذ، سه سال و حروف‌چینی و فهرست آن حدود یک سال و نیم طول کشیده، اما تمام آن سه سال، روزی ده ساعت برای تصحیح کتاب وقت گذاشته شده است.

مصصح کتاب ارزشمند نزهه القلوب با بیان اینکه این کتاب و شخصیت حمدالله مستوفی بسیار اهمیت دارد گفت: تاریخ گزیده این شخصیت بزرگ ۶۰ سال پیش و ظفرنامه ایشان در حدود سه سال پیش در ۹ جلد چاپ شده بود، اما هیچکدام به اندازه کتاب نزهه القلوب تاثیر خود را به عنوان آخرین تالیف و شاهکار حمدالله مستوفی نشان نداده است چرا که این کتاب حقیقتا یک دانش‌نامه است.

از این مصحح و پژوهشگر تاریخ، آثار دیگری هم به چاپ رسیده است که از مهم‌ترین این کتاب‌ها می‌توان به ظهور تیمور تألیف عباس اقبال آشتیانی، مکاتبات ایران و انگلیس (درباره پناهندگی فرهاد میرزا قاجار به آن سفارت، آثار تاریخی طهران (اماکن متبرکه) تألیف سیدمحمد تقی مصطفوی کاشانی، تاریخ قزلباش، مجمع الانساب (بخش دوم) تألیف محمد بن علی بن محمد شبانکاره ای، تطبیق لغات جغرافیای قدیم و جدید ایران تألیف محمدحسن خان اعتمادالسلطنه، انیس المؤمنین تألیف محمد بن اسحاق بن محمد حموی، مرآهٔ الشرق تألیف جیمز مرداک، آثار احمدی تألیف احمدبن تاج الدین حسن استرآبادی، تاریخ مختصر ادبیات ایران تألیف عباس اقبال آشتیانی وتذکرهٔ خاوری تألیف میرزا فضل الله خاوری شیرازی اشاره کرد.

آثار تصحیح شده استاد محدث را می‌توان در بخش‌های تاریخ اسلام، تاریخ جغرافیای ایران، تذکره‌ها و تواریخ عمومی طبقه بندی کرد.

در پایان این مراسم از کتاب نزهه القلوب حمدالله مستوفی با تصحیح استاد میرهاشم محدث رونمایی و از اقدامات و زحمات بی دریغ این استاد بزرگوار قدردانی شد.

انتهای پیام/

رونمایی از کتاب تصحیح شده «نُزهه‌القلوبِ» حمدالله مستوفی

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر