کد خبر: ۶۴۲۹۷۸۳
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۶:۵۵

مسئولان ­منطقه کردستان عراق اعلام کردند ۴۰۰۰ نفر از اعضای گروه وهابی صهیونیستی داعش، از جمله اعضای خارجی این گروه را در سال‌های گذشته، بازداشت کرده‌اند.

بازداشت ۴۰۰۰ تروریست داعش در منطقه کردستان عراقبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مسئولان ­منطقه کردستان عراق روز سه شنبه اعلام کردند ۴۰۰۰ نفر از اعضای گروه وهابی صهیونیستی داعش از جمله اعضای خارجی این گروه را در سال‌های گذشته، بازداشت کرده‌اند.

دیندار زیباری، مشاور امور بین الملل دولت منطقه‌ای کردستان عراق اظهار داشت: «از سال ۲۰۱۴ تا ژوئیه ۲۰۱۷، نیرو‌های امنیتی و پیشمرگه‌ها نزدیک به ۲۵۰۰ نفر از افراد وابسته به داعش را بازداشت کردند».

گروه تروریستی داعش در حمله سال ۲۰۱۴ خود، مناطق وسیعی از خاک عراق را در شمال و غرب بغداد اشغال کرد. اما پس از آن، نیرو‌های دولتی و حامیان آن به طور تدریجی مناطق اشغالی را پس گرفتند. ماه ژوئیه ۲۰۱۷، شهر موصل نیز که مهمترین مقر این گروه بود، از اشغال خارج شد.

زیباری که در گفت و گو با خبرنگاران سخن می‌گفت، خاطر نشان کرد: «ماه اکتبر گذشته، در نبرد حویجه، که آخرین شهری بود که کنترل آن را داعش در دست داشت، نزدیک به ۱۰۰۰ تکفیری دیگر خود را تسلیم نیرو‌های پیشمرگه کردند تا به دست نیرو‌های دولتی نیافتند».

به گفته این مسئول دولت محلی کردستان عراق، نزدیک به ۳۵۰ نفر دیگر نیز در مناطق دبس و کرکوک اعتراف کردند به گروه داعش تعلق دارند. پس از ورود نیرو‌های دولتی (بغداد) به کرکوک، این عده به زندان‌هایی که در اختیار دستگاه‌های امنیتی کردستان است، منتقل شدند.

این در حالی است که سازمان دیده بان حقوق بشر نیز در مورد ناپدید شدن این ۳۵۰ نفر پس از بازپس گیری شهر کرکوک به دست نیرو‌های دولتی عراق ابراز نگرانی کرده بود.

بر اساس این گزارش، مشاور امور بین الملل دولت محلی کردستان عراق اظهار داشت اسامی تمام زندانیان به سازمان ملل و کمیته بین المللی صلیب سرخ ارائه شده است؛ اما این سازمان‌ها موضوع را به آگاهی خانواده زندانیان نرسانده اند.

زیباری بدون اشاره به شمار اتباع خارجی داعش که در کردستان عراق در بازداشت به سر می‌برند، گفت: برخی از آن‌ها تحویل کشور‌های متبوع شان شده اند؛ از جمله یکی از خبرنگاران داعش که تحویل کنسولگری ژاپن شد و یک تبعه آمریکایی که تحویل کنسولگری آمریکا شد.

مقام کُرد با اشاره به این که دولت مرکزی بار‌ها تحویل زندانیان را به آنان خواستار شده است، بر لزوم نظارت سازمان ملل بر این موضوع تاکید کرد. به گفته کارشناسان، دولت عراق نزدیک به ۲۰ هزار مظنون به عضویت در داعش را بازداشت کرده، اما هیچگاه تعداد آن‌ها را افشا نکرده است.

انتهای پیام/

چهار هزار تروریست داعش در کردستان عراق طی سال‌های گذشته بازداشت شده‌اند

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر