کد خبر: ۶۴۳۰۹۶۳
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۵
مدیر پیام‌رسان سروش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان/ قسمت پایانی

تبلیغ رسانه‌ها برای پیام‌رسان‌های خارجی دلیل اصلی اقبال مردم به آنهاست/هنوز هیچ وامی از وزارت ارتباطات نگرفته‌ایمسید جعفر خورشاد، مدیر پیام‌رسان سروش، در گفتگوی تفصیلی با باشگاه خبرنگاران جوان به‌ بیان مشکلات و موانع راه پیام‌رسان‌های داخلی پرداخت.

به گزارش خبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ شبکه های اجتماعی پیام رسان از ابزارهای اساسی زندگی برای تعداد زیادی از افراد جامعه محسوب می‌شود. به همین دلیل این شبکه‌ها از اهمیت خاصی برخوردار هستند. در حال حاضر عمده ی استفاده از شبکه های اجتماعی پیام رسان توسط مردم، به پیام رسان های خارجی مربوط می شود.

این خود چالشی بزرگ برای کشور محسوب می‌شود؛ زیرا استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی می‌تواند موجب ایجاد مشکلات امنیتی و همچنین خروج اطلاعات مردم از کشور شود. در کنار این‌ها عدم توانایی دولت برای نظارت بر محتوای این شبکه‌ها یکی از مشکلات اساسی پیام‌رسان‌های خارجی است.

آشوب های اخیر در کشور باعث شد که این مشکلات بیش از پیش نمایان شود و مسئولان کشور به دنبال یک راه حل اساسی برای حل این مشکل بیفتند. به طور طبیعی اولین راه حلی به ذهن مسئولین می رسد، فیلتر کردن پیام رسان های خارجی مثل تلگرام است؛ اما این روش یک مشکل دارد و آن مشکل این است که پیام رسان های داخلی در حال حاضر از نظر کیفیت و قابلیت، توانایی جایگزینی تلگرام را ندارند.

به همین دلیل باشگاه خبرنگاران جوان برای بررسی چالش‌های موجود بر سر راه ارتقای پیام‌رسان‌های داخلی و آشنایی بیشتر کاربران با آنها، با سید جعفر خورشاد، مدیر پیام‌رسان ایرانی سروش گفتگویی داشت که قسمت اول این گفتگو روز سه شنبه منتشر شد و حالا قسمت دوم آن تقدیم شما می‌شود.

***چرا اقبال مردم به پیام‌رسان‌های خارجی بیشتر است؟

دلایل مختلف دارد؛ یکی از دلایل آن تبلیغات رسانه‌های پرمخاطب برای تلگرام و سایر ابزارهای خارجی است. ضمن اینکه همزمانی توسعه اینترنت پر سرعت و توسعه گوشی‌های هوشمند، باعث شده در کل رشد استفاده از این ابزارهای پیام رسان در کشور خیلی بیشتر شود.

***یعنی شما دلیل این اقبال را تبلیغات رسانه‌ها می‌دانید؟

فقط این نیست؛ به طور قطع کیفیت هم تأثیر دارد.

***به طور دقیق علت اصلی این اقبال مردم به پیام‌رسان‌های خارجی چیست؟

عامل اصلی این موضوع همان تبلیغات رسانه‌ها است که گفتم.

***یعنی شما قبول ندارید که پیام‌رسان‌های داخلی نسبت به خارجی ضعف دارند؟ شاید الان شما بگویید خب تلگرام سال‌های سال کار کرده تا اشکالات خود را برطرف نموده، اما من هم می گویم مردم ما در کشور الان آن تلگرامی را داشتند که اشکالاتش برطرف شده بود، در این شرایط آن‌ها پیام‌رسانی که به هر دلیلی اشکالاتی داشته باشد را، قبول نمی‌کنند.

این حرف، حرف درستی است و من هم نمی‌خواهم دو سالگی پیام‌رسان خودم را با دو سالگی تلگرام‌ مقایسه کنم چون من خیلی جلوتر از دو سالگی تلگرام‌ هستم ولی می‌گویم که اگر سیاست مداران‌ و دولتمردان به هر دلیلی می‌خواهند مردم از ابزارهای داخلی استفاده کنند، باید یک مکانیزم‌هایی برای تنظیم بازار و تنظیم اکوسیستم قائل بشوند تا به این هدف برسیم.

***بحث تنظیم بازار جداست؛ الآن منظور ما کیفیت و قابلیت است، آیا قبول ندارید که ابزارهای داخلی از ابزارهای خارجی دارای کیفیت پایین‌تری هستند؟

بله قبول دارم؛ اما در اینجا دو بحث وجود دارد. بحث اول این است که ما دو سال کار کردیم و یک سری ویژگی‌ها یک تعداد کاربر داریم و یک پیام‌رسان دیگر 6 یا 7 سال کار کرده و یک سری قابلیت دارد؛ در این مقایسه از نظر تکنولوژیک قبول دارم که این فاصله وجود دارد ولی می‌گویم این فاصله را، در یک فضای رقابتی و تنظیم شده درست، می‌شود جبران کرد.

***باشگاه خبرنگاران جوان جزو اولین خبرگزاری‌هایی بود که در سروش عضو شد و هم‌اکنون نسبت به همه‌ی خبرگزاری‌های دیگر تعداد عضو بالاتر و فعالیت بیشتری دارد. نظر خود را درباره‌ی استفاده باشگاه خبرنگاران جوان از سروش بیان کنید؟

 ظرفیت جایی مثل باشگاه خبرنگاران جوان خیلی زیاد است و هر اشاره‌ای که کند، خیلی استقبال می‌شود. برای مثال مردم در بخش خبری 19 وقتی آن را ببینند، به طور طبیعی به آن روی می‌‌آورند. ، یک وقتی فقط تلگرام‌ بود اما بعد که سروش اضافه شد با لطف دوستان، سروش نیز مطرح شد و الان یکی از پربازدیدترین کانال‌های سروش، کانال باشگاه خبرنگاران جوان است و همکاران شما خیلی پیگیرند،‌ ما نیز در حد توان سرویس ارائه می‌دهیم.

*** در روزهای اولیه فیلتر شدن تلگرام، امکان ارسال خبر در سروش وجود نداشت و به همین دلیل باشگاه خبرنگاران جوان تعداد زیادی کاهش مخاطب داشت، البته منظور از کاهش، نسبت به آن چیزی است که انتظار داشتیم افزایش یابد. باید توجه داشت که مخاطبان با ضعف‌های پیام‌رسان‌ها کنار نمی‌آیند، سؤال ما این است که آیا شاهد این ضعف‌ها خواهیم بود؟

اما درباره‌ی اینکه با اطمینان گفتید دیگر مشکلی نخواهد بود، نمی‌شود با قطعیت صحبت کرد ولی ما تمام تلاش خود را می کنیم که به سمت مثبت پیش برویم و رو به رشد باشیم. این حرف درستی است که نمی‌شود به کاربر گفت منتظر بمان تا این سرویس خوب شود، باید خیلی سریع خودمان را برسانیم. واقعیت این است که در فضای واقعی اشکالات خیلی بیشتر و بهتر دیده می‌شود و اگر یک تیم خوبی باشد که بتواند این نقص ها را سریع بر طرف کند، آن تیم برنده است و ما هم در حال تلاش در همین راستا هستیم.

اگر زیر ساخت خوب توزیع وجود داشته باشد، من 10 برابر وام 5 میلیاردی دولت را خودم در یک سال کسب می‌کنم/ تبلیغ رسانه‌ها برای پیام‌رسان‌های خارجی دلیل اصلی اقبال مردم به آن‌هاست

*** الان در کشور در بسیاری از حوزه های فناوري، قابلیت رقابت با دنیا را داریم، مثل مارکت ها و... چرا هنوز در پیام رسان اینگونه نیستیم؟

منظورتان‌ از مارکت‌ها این است که وقتی بزرگترین مارکت‌ اندرویدی‌ ما را تحریم کرد، به فکر این افتادیم که خودمان کاری کنیم. یعنی در واقع تعدادی کمی مثال هست که قابل رقابت با دنیا باشیم که در آن موارد هم خودمان نخواستیم بلکه آن‌ها ما را تحریم کردند. اتفاقاً مارکت‌ها مثال خوبی است که اگر به ابزار‌های این چنینی فرصت داده شود، می‌توانند خودشان را برسانند و خیلی قابل رقابت باشند.

***پس از آنکه رئیس جمهور اعلام کرد پیام رسان‌های داخلی نمی‌توانند بیش از 1 میلیون کاربر را پوشش دهند و سریع هنگ می‌کنند، یک یا دو روز بعد شما در اطلاعیه‌ای اعلام کردید با اعمال تغییراتی مهم امکان میزبانی از ده میلیون کاربر را فراهم کردید اما در عمل و با استقبال چند صد هزار نفره در 3،4 روز دچار مشکل شدید. در این مورد اگر موردی هست توضیح دهید؟

ما همیشه افزایش ظرفیت و امکانات را خبر می‌دهیم و آن مطلب که در کانال سروش منتشر شد، پاسخ به سخنان رئیس جمهور نبود. ولی من در آبان ماه گفتم که اولین شخص اجرایی مملکت از کجا این علم را پیدا کرده و این حرف را می‌زند. من معتقدم مسئله‌ی اصلی چیز دیگری است، وظیفه دولت و حاکمیت یا نهاد نظارتی تنظیم بازار است، خیلی هم کار سختی نیست؛ توقع این است که از لحاظ فنی، پیام رسان‌هایی که ادعا دارند می‌توانند پشتیبانی کنند را، از این نظر و از نظر تعداد یوزر‌ و امنیت، مورد بررسی قرار دهند. الان یک دستمال کاغذی هم مهر استاندارد دارد ولی در حوزه نرم افزار ما هیچ استانداردی نداریم، حالا این کار وظیفه‌ِ نظام صنفی است یا NGO‌ها یا دولت، مهم نیست و چیزی که مهم است عدم وجود نظارت است. حتی سیستم‌های اتوماسیون‌ اداری که چند صد میلیون قیمت دارند و تعداد زیادی نیروی انسانی درگیر آن می‌شوند، هیچ استانداردی ندارند؛ در پیام رسان‌ها اوضاع بدتر است.

حالا اگر آن نهاد نظارتی بررسی نکند، دو اشکال ایجاد می‌شود، اول اینکه همین حرف‌های بی پایه و اساس و کلی که بازار و ذهنیت‌ها را خراب می‌کند، بیان می‌شود. اشکال دوم اینکه اگر یکی از دوستان یا رقبای خود ما یک مقدار کاربر جذب کند و مشکل‌دار شود، می‌گویند همه‌ی پیام رسان‌های داخلی مشکل دارند و اسم آن برند را نمی‌گویند.

*** از جایی حمایت هم می شوید؟ به طور کلی بعد از فیلتر تلگرام کسی سراغ شما را گرفت که ببیند برای جایگزینی به چه چیزهایی نیاز دارید؟

شورای عالی فضای مجازی حدود 7 ماه پیش برای حمایت از پیام رسان‌های داخلی یک سری مصوبات داشت که برای هر دستگاه یا ارگانی تکالیفی‌ معین کرد. بعد از پررنگ شدن بحث پیام رسان‌های داخلی، بیشتر پیگیری کردند که آن مصوبات اجرا شود؛ البته در عمل هنوز کمتر از یک دهم آن‌ها اجرا شده است و آن مواردی که ما لازم داریم، عموماً اجرا نشده است. اما کارهایی مثل قرار دادن فضای فیزیکی در دیتاسنتر‌های اصلی شرکت زیر ساخت انجام شده و در اختیار ما قرار می‌دهند؛ همچنین موضوع یک سوم کردن هزینه پهنای باند پیام رسان‌های داخلی نسبت به سایت‌ها و ابزارهای دیگر، عملیاتی شده است و اپراتورها‌ و سرویس دهنده‌های اینترنت، آن را عملیاتی کردند.

بحث بعدی پرداخت مالی به صورت وام است که در حال انجام است. ولی وظایف سایر وزارت خانه‌ها و ارگان‌ها هم باید پیگیری شود، به عنوان مثال در مصوبه شورای عالی فضای مجازی بانک مرکزی موظف شده بود تا 2 ماه، ساز و کار فعالیت بانکی پیام‌رسان‌ها را تهیه و ابلاغ کند اما ما هنوز هم که پیگیری می‌کنیم چنین ساز و کاری وجود ندارد و به ما ابلاغ نمی‌کنند. این موضوع این نگرانی را به وجود می‌آورد که این فعالیت‌های بانکی که گفته شده، اگر بدون مجوز جلو رود، بعدها جلوی کار ما را می‌گیرند. همچنین وزارت ارشاد تکالیف زیادی دارد؛ قوه قضائیه در مورد بحث شفاف‌سازی قانون‌های مرتبط نیز تکالیف زیادی دارد. ما امیدواریم فارغ از اینکه این تکالیف کافی است یا نه، شاهد اجرایی شدن همین حداقل تکالیف باشیم.

***خبرهایی مبنی بر اعطای وام 5 میلیارد تومانی شنیده شده و شما هم به وام اشاره کردید. در رابطه با شرایط آن و آیا اینکه دریافت کرده‌اید یا نه، توضیح دهید.

همانطور که گفتم، درست است. یکی از وظایف وزارت ارتباطات پرداخت مالی است و امور اداری آن در حال انجام است و مسئولان پست بانک و وزارت ارتباطات هم خیلی پیگیر هستند ولی هنوز وام را دریافت نکرده‌ایم.

***ما شنیده‌ایم شورای عالی فضای مجازی مصوب کرده بود که این وام بدون ضمانت بانکی باشد؛ آیا درست است؟

شورای عالی فضای مجازی وارد جزئیات مسائل نشده بود و جزئیات به خود مجری یا وزارت خانه واگذار شده است. شورا مصوب کرده بود که به عنوان مثال‌ وزارت ارتباطات باید یک سری کارها را انجام دهد. در جای دیگر گفته مثلاً اگر پیام رسان‌ها بیش از یک میلیون کاربر داشته باشند، این سری از مجوزها‌ و اگر بیش از 3 میلیون کاربر داشته باشند، سری دیگری از مجوزها‌ را دریافت می‌کنند و اگر بیش از 5 میلیون کاربر داشته باشند به خودی خود اپراتور‌ محسوب می‌شوند؛ ولی هیچکدام از این ها ساز و کارش مشخص نشده است.

***پیام‌رسان‌های داخلی نسبت به خارجی دارای ضعف‌هایی هستند و خود شما هم در صحبت‌هایتان پذیرفتید. برای برطرف کردن این ضعف‌ها چه باید کرد و در واقع شما به چه حمایتی احتیاج دارید؟

این بحث مرتبط با خیلی حوزه‌های مختلف است. ما یکی از خواسته‌هایمان یک زیرساخت سخت افزاری خوب است که در دنیا برای حل این قضیه خدمات ابری یا همان پردازش ابری یا کلود‌ را ارائه شده است. خب ما در حال حاضر این را از چه کسی بخواهیم؟ من باید یک هزینه گزافی برای تهیه سرور و سخت افزار این سیستم پرداخت کنم. اما اصلاً هیچ اپلیکیشن‌ قدرتمند دیگری در هیچ جای دنیا به این شکل عمل نمی‌کند بلکه سرویس حاضر و آماده از بهترین سرویس دهنده‌ها، با کیفیت و پایداری بالا دریافت می‌کند؛ وقتی اینجا ما این‌ها را نداریم من چطور می‌توانم قول دهم. این یک روندی است که در کنار بقیه ابزارها پیش می‌رود.

به عنوان مثال شما فرض کنید استاندارد CRM(پاسخگویی به مشتری) در کجای کشور با کیفیت خیلی بالایی وجود دارد که ما بخواهیم از آن سرویس بگیریم؛ مثلاً استاندارد طراحی UI(تجربه کاربری) یا UX را کدام اَپ با استاندارد بین‌المللی در داخل طراحی کرده است و من از همان طراح کمک بگیرم تا اینکار را انجام دهم. ما البته خودمان این طراحی ظاهری و تجربه کاربری را از سال گذشته اوت سورس‌ کرده‌ایم. در حوزه نرم افزاری و برنامه نویسی‌ هم همینطور است، به عنوان مثال ما بعضی از سخت افزارهایی که خریدیم یا در حال تهیه آن هستیم، برای تنظیم آن‌ها افراد انگشت شماری هستند که بر آن مسلط باشند و استفاده کنند. ولی به هر حال اگر ما تلاش و تقویت کنیم، می‌شود تا شش ماه آینده، هم از لحاظ تعداد کاربر و هم از لحاظ کیفیت به حد قابل قول‌تر و قابل رقابت‌تر برسیم.

اگر زیر ساخت خوب توزیع وجود داشته باشد، من 10 برابر وام 5 میلیاردی دولت را خودم در یک سال کسب می‌کنم/ تبلیغ رسانه‌ها برای پیام‌رسان‌های خارجی دلیل اصلی اقبال مردم به آن‌هاست

***پس با حمایت‌ها و تهیه زیرساخت‌ها می‌شود که به حد مطلوب برسیم؟

خوشبختانه کشور ما در حوزه مغزافزاری و نرم‌افزاری جلو است و به قول بعضی از دوستان خیلی اَز اپ‌های خیلی پیشرفته که در دنیا وجود دارد را ایرانی‌ها تولید می‌کنند. پس این امکان وجود دارد ولی باید هم سیستم تقویت شود و هم توان مالی و اجرایی خوبی باشد که بتواند این بحث را مدیریت کند.

***شما گفتید سطح استاندارد همه‌ی ابزارهای فناوری در کشور باید بالا بیاید تا مشکل حل شود. اگر مسئولین سراغ شما بیایند و بگویند که به طور خاص چه چیز لازم دارید تا مشکلات حل شود، په پاسخی به آنان می‌دهید؟

به آن‌ها می‌گویم که یک کار مُسکن و مقطعی کارساز نیست؛ البته ما تلاش خود را می‌کنیم اما در یک اقدام مقطعی نمی‌شود.

***سؤال ما این است که مشخصاً چه حمایتی از سوی مسئولین نیاز دارید؟

بحث بر سر این نیست که انجام نمی‌دهند یا نمی‌خواهند انجام دهند، بلکه بحث این است که من می‌گویم بیزینس‌ پلن‌ من طوری است که اگر یک زیر ساخت خوبِ توزیع در فضای تجارت الکترونیک باشد، من 10 برابر این 5 میلیارد را خودم در یک سال کسب می‌کنم، به شرطی که به طور مثال یک سیستم خوب توزیع در کشور وجود داشته باشد تا من بتوانم یک سری کالاها را توزیع کنم؛ در واقع یک لجستیک‌ خوب وجود داشته باشد. اگر این وجود داشته باشد نه تنها احتیاجی به این مبلغ نیست بلکه می‌توانم تعهد کنم که 10 برابر آن را منتفع‌ شوم و در شرکت کسب کنم.

***پس شما می‌گویید که بیشتر باید تسهیل شود و موانع برداشته شود؟

بالاخره باید چرخ تجارت الکترونیک بچرخد و من هم به عنوان بستر یا ارائه دهنده خدمات در تجارت الکترونیک، وقتی گوشه‌ای از کار را دست بگیرم، من نیز منتفع‌ می‌شوم. وقتی همه در حال فعالیت هستند، من نیز به عنوان ابزار زیر ساختی می‌توانم این سرویس‌ها را ارائه دهم؛ به طور مثال وقتی تراکنش‌ها بالا باشد یا تعداد خرید و فروش‌ها بالا باشد، من نیز منتفع‌ می‌شوم ولی وقتی یک زیر ساخت خوب توزیع در فضای تجارت الکترونیک نباشد، پیشرفت در این حوزه صورت نمی‌گیرد.

***اگر بخواهید به طور دقیق‌تر و تخصصی‌تر بگویید تا به گوش مسئولین برسد، چه مواردی را ذکر می‌کنید؟

باز هم مثال می‌زنم، فرض کنید درباره نیروی انسانی بهتر است کاری صورت گیرد تا فضا تقویت شود و نیروی انسانی با کیفیت‌تر در شرکت‌های آی‌‌تی وجود داشته باشد. در این مورد دولت لزوماً نباید نیرو را تربیت کند، اما می‌تواند ساز و کاری به وجود آورد تا نیروها با کیفیت‌تر باشند و سطح استاندارد‌ها بالاتر رود. مشخصاً باید چه در بحث فنی چه در بحث امنیت، نظارت درستی بر پیام رسان‌های داخلی باشد. مثلاً می‌توان گفت ما پرداختی‌ها را متناسب با کیفیت فنی و امنیتی یا کارایی پیام رسان‌ها به آن‌ها می‌دهیم، اینکه همه را با یک رقم مورد تفقد قرار دهند، به هیچ وجه درست نیست؛ این راحت‌ترین و ساده‌ترین کار است. یعنی بدون هیچ تحلیلی از نرم افزاری که خیلی کاربر دارد و خیلی جلوتر است برابر با یک نرم افزار پیام رسانی که ممکن است یک دهم آن کاربر نداشته باشد، با یک رقمی حمایت شود و یا یک پهنای باندی‌ به آن‌ها بدهیم. شرکت زیر ساخت الآن همان زیر ساختی که گفتم یعنی پهنای باند 50 مگ‌ را برای ما در نظر گرفته که این به هیچ وجه یک بیستم آن ظرفیت کاربر ما را جواب نمی‌دهد، این ممکن است برای یکی دیگر از همکاران یا رقبای ما خیلی خوب باشد اما برای ما خوب نیست. در واقع آن‌ها ساده ترین راه حل یعنی یک بسته‌ای که بدون تناسب نیاز هر کس هست را ارائه می‌کنند؛ این عدم تناسب خودش یک مشکل است.

در حوزه زیر ساخت و تجارت الکترونیک هم گفتم؛ در حوزه خدمات دولت الکترونیک همانطور که مسئولان وزارت ارتباطات هم فرمودند خیلی خدمات ارائه می‌شود؛ به تازگی رئیس محترم سازمان فناوری اطلاعات گفته که خیلی از خدمات دولت بر بستر الکترونیک قابل ارائه است؛ حالا من به عنوان یک ابزاری که یک تعداد کاربر حداقلی‌ ولی قابل قبول دارم، می‌خواهم این خدمات را ارائه کنم، این هم برای دولت خوب است که از طریق ابزارهای دیگر این خدمات دولت الکترونیک را ارائه می‌کند و هم برای من که به واسطه ارائه این خدمات کاربر بیشتری جذب می‌کنم. پس باید این‌ها را در اختیار ما قرار دهند.

دسته‌بندی کانال‌ها و پرداخت‌های مالی از ویژگی‌های خاص سروش است/بین پیام‌رسان‌های داخلی هیچ‌کدام در حد رقابت با ما نیستند

انتهای پیام/

گفتگوی باشگاه خبرنگاران جوان با مدیر پیام رسان سروش/ قسمت دوم

 

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۷۸
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
کاش سرورهای داخلی بیشتر حمایت میشد
بینات
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
ایرانی باهوش باغیرت -------حامی سروش باهمت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سیییبیییییییبییییببن مثل سروش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
آفرین امیدوارم این عبارت رو تبدیل به استیکر نمایند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
دمه دروازه بودیم عدس پلو تلگرام تیمت رو بردارو برو
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
مرسی خیلی با حال بود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
بردارو برو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
درود بر آی گپ و سروش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
دوستان این شعار سین مثل سروش رو کی اختراع کرده? خیلی بامزه و جالب است افرین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
موافقم خیلی جذابه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
موافقم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
لایک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
باید از این پیام رسان های داخلی حمایت شه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
باید امکانات نرم افزار سروش رو ارتقاء داد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
بویژه پهنای باند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
من جدیدا از پیام رسان سروش استفاده می کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
افرین به نخبه های ایران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش از تلگرام و واتس اپ بهتره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
لطفا پهنای باند قوی تری به سروش بدهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سین مثله? سروش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
به به چقدر خلاقانه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
لااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااایک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
چطور میشه تلگرام رو پاک کرد?
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
براحتی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
deactivate telegram
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
به امید پیشرفت روزافزون سروش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش لایک داری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سین مثل سروش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
مرسی از این خلاقیت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
چرا اینترنت ضعیف است ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
تلگرام 60 درصد پهنای کشور را اشغال کرده چرا؟ لابد چند درصد هم اینستاگرام . واااااااااااااای
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
چرا اینترنت ضعیف است ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
فقط سروش بهتره .سروش بهتره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش بهتره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سلام
تلگرام واتساپ بهتره.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
همین حرف ها را زدیم که بیکار زیاد شده همش تولید خارجی که نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش را نصب کردم با کیفیته مرسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش را نصب کردم با کیفیته مرسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش را نصب کردم با کیفیته مرسی
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
چرا اینترنت تند تند قطع میشه لطفا پاسخ بدهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سلام
تلگرام واتساپ بهتره.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
همین حرف ها را زدیم که بیکار زیاد شده همش تولید خارجی که نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
الان عصر عصر ارتباطات است دیگر اگر پیام رسانی مشکل دارد با یک تماس مشکلش حل شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
به نظر من اتحاد خیلی مهم است پس بیاییم از وزیز جوان و عزیز ارتباطات خواهش نماییم امکانات بیشتری در اختیار ماقرار دهد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
توروخدا پیگیر باشید چرا اینترنت ضعیفه یا قطع است اینترنت خونمون چندروزه ضعیفه یا قطع میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سلام بعضی از دوستانم که سروش را نصب کردند گفتند عالیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
من تلکرام را دیلیت اکانت کردم مجددا میخاستم نصب کنم ولی ارور میده علت چیه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
آب را گل نکنیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
تلگرام رو چطور میشه پاک کرد مثل ویروس میمونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
چرا هزینه اینترنت زیاد شده ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
من با استفاده از سروش توانستم هزینه اینترنتم رو کمتر کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
تلگرام هم خوبه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
ولی تولید ملی یه چیزه دیگه است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
توصیه میکنم سروش را نصب کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
من فکر می کردم تلگرام ایرانیه وگرنه خیلی زودتر از اینها پاکش می کردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش خوبه اما در کل ضعیفه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
پارادوکس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
من سروش نصب کردم خوبه ولی ضعیفه .
تلگرام هم عالیهههههههههههههههههههههههههههههه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
تلگرام رو اصلا دوست ندارم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
من از جنس خارجی استفاده نمی کنم تا بتوانم برای جوانان ایرانی شغل ایجاد کنم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
ببخشید من اشتباه رای مثبت به نظر فوق دادم . من عاشق پیام رسان سروش هستم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
من سروش نصب کردم خوبه ولی ضعیفه .
تلگرام هم عالیهههههههههههههههههههههههههههههه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
من از جنس خارجی استفاده نمی کنم تا بتوانم برای جوانان ایرانی شغل ایجاد کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
به امید روزی که پیام رسان های ایرانی جهانی بشوند .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
الهی آمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
من تلگرام سروش دارم خوبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش عالیییییییییییییییییییییی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش خوبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
دوستان من نمیدونستم با سروش هم میشه تماس گرفت . چند دقیقه پیش کلی با مادرم صحبت کردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
همین الان نصب کردم سروش رو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش فراتر از یک پیام رسان . زیبا ، با امکانات فراوان ،، سروووووووووووووووووووووش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروووووووووووووووووووووش عالییییییییییییییییییییییییییییی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروووووووووووووووووووووش عالییییییییییییییییییییییییییییی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش فراتر از یک پیام رسان . زیبا ، با امکانات فراوان ،، سروووووووووووووووووووووش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش فراتر از یک پیام رسان . زیبا ، با امکانات فراوان ،، سروووووووووووووووووووووش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
چرا اینترنت قطع میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
چرا نت اینترنت زود تموم میشه ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
در سروش میزان مصرف اینترنت یک سوم تلگرام است سروش به صرفه تر است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش زیبا ، با امکانات فراوان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش زیبا ، با امکانات فراوان ،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش فراتر از یک پیام رسان . زیبا ، با امکانات فراوان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش فراتر از یک پیام رسان . زیبا ، با امکانات فراوان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش و سروووووووووووووووووووووش عالیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
چرا بسته اینترنت زود تموم میشه علت چیه ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
نمیدونم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
بنده دیروز یه بسته اینترنت گرفتم در یه ساعت زود تموم شد چرا ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
مگه میشه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
بنده دیروز یه بسته اینترنت گرفتم در یه ساعت زود تموم شد چرا ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
منم با نظر شما دوست عزیز موافقم چرا ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
افزایش پهنای باند سروش هست /؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
من که از سروش راضیم
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
افزایش پهنای باند سروش هست /؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
واقعا سروش عالیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
چرا نت اینترنت ضعیف است ؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
موافقم چرا ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
تلگرام قدیمی شد دیگه بندازین دور
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
لایک سروش نصب کنید عالی خیلی خوب شده سرعتش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
ما همه با هم هستیم ، پشت سرووووش هستیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
چرا اینترنت تند تند قطع میشه ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
نمیدونم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
فقط سروش خیلی خوبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
چرا سرعت اینترنت ضعیفه ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
چرا تلگرام من دیگه مجدد نصب نمیشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
از مسئولان خواهشمندیم بررسی کنند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
باید مسئولان رسیدگی کنند
جعفری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
از وقتی پسرم تلگرامش را پاک کرده و آمده در سروش خیالم راحت تر شده امبدوارم این محیط سالم ادامه داشته باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
همه چیز سروش داره پرداخت و هواشناسی و مکالمه صوتی و .... عالییییییییییییییییییییییییییییییه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
محیط سالمی است امیدوارم پاینده باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
آقا یه خانواده 30 نفری رفته بودیم مسافرت که با معرفی یکی از اعضای خانواده تو سروش عضو شدیم 25 نفرمون بقیه هم گوشی هوشمند نداشتن راضی هستیم خوبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش عالیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
من تازه تو سروش عضو شدم و ازش راضی هست م
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
دوستان پهنای باند تلگرام اونجور که من تحقیق کردم ۱۱۰۰ گیگ است نه 200 گیگ تازه اینجوری خیلی خیلی خیلی ترافیک سروش و کل پیام رسان های ایرانی کمتره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
عالیههههههههههههههههههههههههههههههههه سروش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
عالیههههههههههههههههههههههههههههههههه سروش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
بعضی از پیام رسان های جهانی برای نسخه های پایین اندروید نصب نمی شوند به نظر من پیام رسان های ایرانی اگه برای گوشی های با امکانت کم که پیام رسان های خارجی حتی نصب هم نمی شوند باشه خیلی خوب میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
واقعا عالی سرعت خوب شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
پیام رسان فقط سروش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
چرا اینترنت سرعتش پایینه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
من تو اتاقی که هستم نقطه کوره اما وقتی میریم تو پذیرایی نزدیک پنجره بهتر میشه
امیر صابری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
الان یک پیام رسان که مخاطبش کمه 50 مگ پهنای باند داره اونوقت سروش 3 میلیون و صد و نود و شش هزاری هم 50 مگ ؟ خدای من تلگرام 200 گیگ !!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
تلگرام 200 گیگ ب پهنای باند داره؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
دوستان پهنای باند تلگرام اونجور که من تحقیق کردم ۱۱۰۰ گیگ است نه 200 گیگ تازه اینجوری خیلی خیلی خیلی ترافیک سروش و کل پیام رسان های ایرانی کمتره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
دوستان پهنای باند تلگرام اونجور که من تحقیق کردم ۱۱۰۰ گیگ است نه 200 گیگ تازه اینجوری خیلی خیلی خیلی ترافیک سروش و کل پیام رسان های ایرانی کمتره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
تلگرام 1100 گیگ سروش 50 مگ ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
موافقم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
از اینکه تعرفه پیام رسان سروش کمتر شده و یک سوم تلگرام هست خیلی راضی ام چون تو تلگرام باشم برام خیلی مهم نبود ولی از وقتی با سروش آشنا شدم گروهم خانوادگی رو آوردیم تو سروش تازه تماس هم می گیریم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
پیام رسان ایرانی عالیه .ممنونیم
علیزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
راست میگه اگه تو سروش امکان بعضی ازموارد الکترونیک باشد خیلی خوب می شود مثلا استعلام یارانه و سهام عدالت و استعلام خلافی و اینها .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
لایک
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
موافقم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
وزیر با بصیرت ، حمایت حمایت . آقای جهرمی با وجود شما خیالمان راحت است . امیدواریم که حمایت را بیشتر نمایید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سلام لطفا پهنای سروش را بیشتر نمایید سروش 50 مگ تلگرام 200 گیگ یعنی سروش 0.25 صدم تلگرام پهنای باند داره؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
موافقم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
فقط 0.25 صدم ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
فقط 0.25 صدم؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
کمه خدایی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
دوستان پهنای باند تلگرام اونجور که من تحقیق کردم ۱۱۰۰ گیگ است نه 200 گیگ تازه اینجوری خیلی خیلی خیلی ترافیک سروش و کل پیام رسان های ایرانی کمتره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
دوستان پهنای باند تلگرام اونجور که من تحقیق کردم ۱۱۰۰ گیگ است نه 200 گیگ تازه اینجوری خیلی خیلی خیلی ترافیک سروش و کل پیام رسان های ایرانی کمتره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
تلگرام 1100 گیگ سروش 50 مگ ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
چطور میشه تلگرام را مجددا نصب کرد ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۰
چطور میشه تلگرام رو پاک کرد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
هواشناسی سروش خیلی خوبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
عطر گل یاس ، سروش با ماس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش مرسی که هستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
وزیر ارتباطات عزیزم سلام . لطفا هوای متخصصین داخلی رو داشته باش ، هر چند که می دونم اقداماتی شده ولی باز هم کمکشون کن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش مرسی که هستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
سروش عالی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
دوستان من دیروز قبضم رو با سروش پرداختم خیلی خوب بود اومدم یک تشکری بکنم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
دوستان من دیروز قبضم رو با سروش پرداختم خیلی خوب بود اومدم یک تشکری بکنم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
بسیار عالی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
خیلی خوبه سروش
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
من از سروووووووووووووووووش راضی هستم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
من یک کشاورزم و سیستم هواشناسی سروش برای کاشت و برداشت محصول مفید است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
از سروش بایت اوقات شرعی نماز که قرار داده بسیار متشکرم واقعا خیلی بهم کمک کرده
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر