کد خبر: ۶۴۵۰۸۰۱
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۷

باستان‌شناسان مصری یک گورستان باستانی را در استان منیا واقع در جنوب قاهره کشف کردند.

کشف یک گورستان باستانی دیگر در مصربه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از آسوشیتد پرس، وزارت آثار باستانی مصر امروز (شنبه) از کشف یک گورستان باستانی در استان منیا در نزدیکی دره نیل واقع در جنوب قاهره، پایتخت این کشور، خبر داد. این جدیدترین کشف در منطقه ای است که قبرستان های زیرزمینی متعلق به دوران پادشاهی بطلمیوسی (از 305 تا 30 سال پیش از میلاد مسیح) را در خود جای داده است.

گورستان بزرگی که به تازگی کشف شده است در شمال «تونه الجبل»، روستا و محوطه باستانی استان منیا و در حاشیه صحرای غرب، قرار دارد. در این قبرستان، گورهای خانوادگی واقع شده است. خالد العنانی، وزیر آثار باستانی مصر، می گوید کار بررسی این گورستان دست کم پنج سال به طول خواهد انجامید. وی کشف این گورستان را تنها مقدمه ای برای کشف جدیدی در این منطقه توصیف کرد.

باستان شناسان سال گذشته میلادی عملیات حفاری را در این منطقه آغاز کردند. آنها موفق شده اند گورستان های خادمان تحوت (ایزد ماه و دانش) را که از نخستین ایزدهای مصر باستان به شمار می رود، کشف کنند. در یکی از این گورها بیش از هزار مجسمه و چهار ظرف آلاباستار منقوش به خطوط هیروگلیف مصری، کشف شده است. این ظروف که سالم مانده اند برای حفظ اندام های داخلی جسد مومیایی شده یکی از خادمان تحوت مورد استفاده قرار گرفته اند. جسد مومیایی شده این فرد نیز که با مهره های آبی و قرمز و پارچه های برنزی تزئین شده، در این عملیات کشف شده است.

در این گور خانوادگی همچنین 40 تابوت سنگی که گمان می رود اجساد اعضای خانواده این خادم تحوت را در خود جای داده باشند، کشف شده است. اسامی برخی از صاحبان این تابوت ها با حروف هیروگلیف بر روی آنها حک شده است.

انتهای پیام/

کشف گورستان باستانی جدید در منیای مصر

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر