کد خبر: ۶۴۷۰۲۶۳
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۶
داریوش کاردان:

داریوش کاردان مجری در آخرین برنامه «در حلقه رندان» خطاب به جوانان گفت: ترقه بازی یک تفریح نیست. راضی نشوید شادی شما به قیمت غم دیگران تمام شود.

ترقه‌بازی تفریح نیستبه گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یکصد و چهل و چهارمین محفل طنز «در حلقه رندان» شب گذشته-یکشنبه ۲۰ اسفند - در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

در آخرین محفل طنز ادبی «در حلقه رندان» امسال با اجرای داریوش کاردان، عبدالله مقدمی به معرفی کتاب «لب خط قرمز» نوشته اسماعیل امینی منتشر شده در انتشارات سوره پرداخت. وی موضوع این کتاب را انتخابات سیاسی و وعده دادن‌های مسئولان عنوان کرد.

در ادامه این نشست یاسمن حسینی شعری را درباره مسائل مربوط به ازدواج و تشکیل زندگی مشترک خواند. حمید اسماعیل نفر چهارمی بود که شعری را درباره ترافیک خواند.

ناهید نوری نیز در ادامه یک شعر طنز را تقدیم حاضران کرد. مهدی فرج اللهی نوازنده و طنز پرداز کشورمان در بخش بعدی به اجرای دو قطعه موسیقی پرداخت. علیرضا لبش، شهزاد اسماعیلی نفرات دیگری بودند که در این محفل به شعرخوانی پرداختند. روح الله احمدی مجموعه طنز «شیرین بیان» را که منتخبی از اشعار طنز شاعران جوان و به کوشش محمدعلی قربانی منتشر شده است، معرفی کرد و به خوانش یک ترکیب بند پرداخت. سیامک روشن، حجت الاسلام و المسلمین حسینی شعر «خوش اقبال» را در نقد کسانی که اصرار بر ناشاد کردن مردم دارند، خواندند. پس از آن اسماعیل امینی طنز پرداز و شاعر شناخته شده کشورمان به شعرخوانی از مجموعه «لب خط قرمز» پرداخت.

سید امیر سادات موسوی نوبت بعدی خوانش شعر این محفل را به خود اختصاص داد.

اکبر کتابدار کارشناس و طنزپرداز کشورمان طبق روال هر ماه توضیحاتی را درباره فنون و شیوه‌های طنزپردازی ارائه کرد. وی در آستانه نوروز ۹۷ درباره پیام آوران شادی در ادبیات و سنن ایرانی گفت: امیران نوروزی پنج روز آخر سال را در اواخر آبان اضافه می‌کردند که بعد‌ها این روز‌ها را به انتهای اسفند ماه به دلیل نحس دانستن آن موکول کردند و مردم این ۵ روز به شادی و شادمانی می‌پرداختند و فردی را به عنوان امیر انتخاب می‌کردند.

وی ادامه داد: در زمان ساسانیان برای محاسبه دقایق اضافه، هر ۱۲۰ سال یکبار یک ماه به سال اضافه می‌کردند و حکومت و دولت در آن ماه خرج مردم را می‌دادند و این اصطلاح که می‌گویند «۱۲۰ ساله شوی» از این ماجرا نشات می‌گیرد.

این استاد ادبیات افزود: همچنین بازی ترنابازی نیز از میرنوروزی برگرفته شده است. آتش افروزان که لباس سراسر قرمزی به تن داشتند، معمولا چوبی را آتش می‌زدند و در محل تجمع مردم شعر می‌خواندند. غول بیابانی‌ها نیز به آتش افروزان شباهت زیادی داشتند و یکی دیگر از پیام آوران شادی در نوروز بودند.

مجتبی احمدی، نادر خطایی، علی رضی، رضا احسان پور، استاد بانی، فرامرز ریحان صفت، امید مهدی نژاد و... از دیگر شاعرانی بودند که در این محفل به شعرخوانی پرداختند.

آخرین «در حلقه رندان» امسال با توصیه‌های داریوش کاردان به مردم برای چهارشنبه سوری پایان یافت. او خطاب به جوانان گفت: بیایید چهارشنبه سوری را تبدیل به سوگواره نکنیم. خواهش می‌کنم این جشن خوب قدیمی و باستانی ایرانی را تبدیل به مجلس عزا برای مادران نکنید. خواهشمندم در اینستاگرام و هر جایی می‌توانید سنت‌های قدیمی چهارشنبه سوری مثل آتش روشن کردن و پریدن از آن را تبلیغ کنید. ترقه بازی یک تفریح نیست. راضی نشوید شادی شما به قیمت غم دیگران تمام شود.

انتهای پیام/

چهارشنبه سوری را تبدیل به سوگواره نکنیم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر