گرگیج در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان خبر داد

سیستان و بلوچستان رکورد دار حاشیه نشینی در کشور/63 درصد جمعیت چابهار در حاشیه شهر زندگی می‌کنند

سیستان و بلوچستان رکورد دار حاشیه نشینی در کشور/93 درصد جمعیت چابهار در حاشیه شهر زندگی می‌کنندنماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها گفت: در بین استان‌های کشور استان سیستان و بلوچستان پایین‌ترین رتبه را در برخورداری از شاخص‌ها  و متأسفانه در حاشیه‌نشینی بالاترین رتبه کشور را دارد.

شه بخش گرگیج نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها و عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حاشیه‌نشینی را یکی از معضلات مهم کشور دانست و گفت: حاشیه‌نشینی آسیب جدی به بافتهای شهری و روستایی وارد می‌کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: افرادی که در حاشیه شهر و یا روستا و یا سکونتگاه‌های غیرمجاز زندگی می‌کنند به دلایل مختلف جذب نظام اقتصادی و اجتماعی شهر نشده‌اند و نتوانستند از امکانات و خدمات شهری و روستایی استفاده کنند.

وی بابیان اینکه با این تفاسیر از 81 میلیون جمعیت کشور 13 میلیون نفر در حاشیه شهرها و روستاها زندگی می‌کنند، ادامه داد: این آمار همچنان در حال رشد است.

گرگیج راه‌حل جلوگیری از افزایش حاشیه‌نشینی را برقراری شرایط متوازن بین جامعه شهری و روستایی دانست و گفت: عوامل حاشیه‌نشینی در مبدأ و مقصد باید مورد بررسی قرار گیرد. قطعا مبدا دارای دافعه‌هایی از جمله نداشتن امکانات آموزشی، بهداشتی، رفاهی و دسترسی نداشتن به راه مناسب و سایر تسهیلاتی است که لازمه زندگی بشری هستند.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها جاذبه‌هایی که در مقصد هستند را عامل اصلی مهاجرت افراد و زندگی در حاشیه شهرها دانست و گفت: رانت‌های موجود و تصرف اراضی و فروش آن‌ها پس از گذشت مدت زمانی به قیمت گزاف به حاشیه‌نشینی شدت می‌بخشد.

وی ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین را مهمترین عامل بازدارنده از آسیب‌های اجتماعی ناشی از حاشیه‌نشینی دانست و گفت: در بین استان‌های کشور استان سیستان و بلوچستان پایین‌ترین رتبه را در برخورداری از شاخص‌ها  و متأسفانه در حاشیه‌نشینی بالاترین رتبه کشور را دارد.

وی با اشاره به اینکه براساس آمار، 63 درصد جمعیت چابهار در حاشیه شهر و سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند، گفت:خشکسالی‌های پی در پی و توجه نداشتن جدی به این موضوع مهمترین عامل حاشیه‌نشینی در چابهار است.

گرگیج با بیان اینکه در سال‌های اخیر طرح‌هایی برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی حاشیه‌نشینی انجام شده است، گفت: رشد فزاینده جمعیت بدون لحاظ پیوست‌های اجتماعی کام مردم این شهرستان را تلخ کرده است. لازم است سازمان‌ها و نهادهای دخیل در این امر با کمک جامعه محلی در این شهر برای سامان دادن حاشیه‌نشینی اقدام کنند.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها شهر چابهار را از لحاظ استراتژیک مهم دانست و گفت: باید باور داشته باشیم که چابهار فقط محدوده منطقه آزاد نیست و توسعه متوازن و نگاه یکپارچه به تمام ابعاد مختلف شهری در مدیریت شهری مغفول مانده است.

انتهای پیام/

چند درصد مردم جابهار در حاشیه شهر زندگی می کنند؟

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار