کد خبر: ۶۵۰۳۲۲۱
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

الهام بادینلو گفت: هر آنچه در مرکز کتاب پژوهی گردآوری شده، فقط به کتاب مربوط می شود و چنین مرکزی با این منابع هنوز در جایی راه اندازی نشده است.

مرکز کتاب پژوهی؛ تنها مرکز تخصصی کتاب در ایرانالهام بادینلو مدیر مرکز کتاب پژوهی خانه کتاب در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص مرکز کتاب پژوهی ایران که زیر نظر خانه کتاب  است ، اظهار داشت:  از سال  1393 این مرکز کتاب پژوهی تاسیس شده و در واقع شالوده اصلی  و پی ریز این کتابخانه سید فرید قاسمی بوده است.  قاسمی از کتابشناسان و مطبوعات شناسان قهار ایرانی است که این کتابخانه را طی چهل سال گردآوری کرده و بعد تصمیم می گیرد این کتابها را به کتابخانه خانه کتاب اهدا کند و مرکز کتاب پژوهی ایران در خانه کتاب تشکیل  می شود.

وی ادامه داد: مرکز کتاب پژوهی تنها مرکز تخصصی کتاب در ایران و حتی در جهان است؛ یعنی ما در هیچ جای دیگری چنین مرکزی را نداریم و هر آنچه که در این مجموعه گردآوری شده فقط به کتاب مربوط می شود.

بادینلو تصریح کرد: در این کتابخانه چند گروه منبع داریم. یک سری منابع، مجلات نوشته شده درباره کتاب است. به عنوان مثال مجلاتی قدیمی و حتی جدید را که کتاب معرفی می کند در این مکان گردآوری می کنیم. پایان نامه های مربوط به کتاب، نقاشی، فهرست انتشارات، عکس های قدیمی و جدید، اسناد، نسخه خطی، پوسترها، کاتالوگ ها، اعلان نامه ها، بریده های جراید، همه اینها با موضوع کتاب هستند که ما  در اینجا نگه داری می کنیم. همچنین مطالبی هم درباره چاپ، نشر صحافی، قوانین کتاب، سانسور کتاب و تاریخ کتاب در کتاب پژوهی موجود است.

 وی خاطرنشان کرد:  70 کتاب  براساس منابع اینجا چاپ شده کتابی  به نام «تاریخ تحول نشر» تالیف  عبدالحسین آذرنگ که امسال برنده جایزه کتاب سال شد، از منابع این مرکز تالیف شده است. این مکان  کوچک است، اما منابع غنی دارد. به طور کل پژوهشگران، دانشجویان و کسانی که  درباره کتاب و تاریخ کتاب به دنبال مطلبی هستند، می توانند از این مرکز استفاده کنند.

 

انتهای پیام/

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تخفیف بنر
عجیب غریب
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی
لوح صفحه خبر موبایل