کد خبر: ۶۵۳۴۸۹۱
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰

وزیر فرهنگ و ارشاد در دولت دهم گفت: آن خوش‌بینی ساده‌لوحانه‌ای که نسبت به آمریکا وجود داشت، در مورد اروپا نیز در حال اجراست، در صورتی که این‌ها یک سناریو و یک تقسیم کار بین آمریکا و اروپا است.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان؛سید محمد حسینی در جمع مردم بروجرد در مسجد حضرت، ولی عصر (عج) بروجرد با اشاره به اینکه در روز‌های اخیر بیش از ۶۰ نفر از فلسطینیان به‌شهادت رسیدند، اظهار داشت: سفارت آمریکا بر خون این مظلومان و بی‌گناهان افتتاح شد و هزاران نفر در انتقال سفارت به تلاویو زخمی شدند.

وی با بیان اینکه در ۱۶ آذر ۳۲ وقتی که معاون رئیس‌جمهور آمریکا به ایران آمد ۳ نفر از دانشجویان قربانی شدند، افزود: وعده الهی است که ظلم نمی‌تواند پایدار باشد، همان‌طور که مارکسیست‌ها ۷۰ سال بر اتحاد جماهیر شوروی و بلوک شرق حاکم بودند، اما، چون دارای تفکر توحیدی نبودند، مضمحل شدند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دهم با تأکید بر اینکه در هفتادمین سالگرد اشغال فلسطین هستیم، عنوان کرد: آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها تصور می‌کنند که قدرت آن‌ها همیشگی است در حالی که وعده الهی این است که آن‌ها مضمحل شده و کاخ شیشه‌ای آن‌ها فرو خواهد ریخت.

وی با گرامی‌داشت شهدای دفاع مقدس و علمای بروجرد بیان کرد: شهدای بروجرد جایگاه خاصی در ایران دارند و مردم نسبت به این شهر یک نگاه دیگری دارند.

حسینی گفت: دولت روحانی در تبلیغات انتخاباتی با شعار درست‌گویی به‌جای درشت‌گویی و تعامل با غرب روی کار آمد، برخی از کسانی که این تفکر و رویکرد را ترویج می‌کردند به گونه‌ای جلوه دادند که انگار در سال‌های بعد از انقلاب ما مقصر بوده‌ایم و لابد عصبانیت غربی‌ها به خاطر تندی‌های ما بوده و این طور جلوه می‌دادند که اگر ما از برخی مواضع دست برداریم، آن‌ها هم امتیازات فراوانی به ما می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه مردم به وعده‌های روحانی اقبال نشان دادند، تصریح کرد: طبیعی است که مردم همیشه از اول انقلاب به کسانی که وعده رفع مشکلات معیشیتی و چرخیدن چرخ سانتریفیوژ‌ها را داشته باشند، اقبال نشان بدهند، چون می‌خواهند مشکلات آن‌ها برطرف شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دهم با بیان اینکه بنی‌صدر هم وقتی روی کار آمد، خودش را به‌عنوان یک اقتصاددان معرفی می‌کرد، تصریح کرد: پس از مدتی مشخص شد که وعده‌های بنی‌صدر فقط حرف بوده و آن‌ها دنبال مسائل دیگری بودند. پس از ۵ سال فرصت‌سوزی و هدردادن سرمایه‌های کشور و وقت ملت الان به جایی رسیده‌ایم که آمریکا با قلدری از همه توافق‌ها و برجام خارج شده و هیچ اعتنایی هم به قرارداد‌ها و معاهدات ندارد.

وی با بیان اینکه در همان ابتدای مذاکره مقام معظم رهبری هشدار‌های لازم و لیستی از باید‌ها و نباید‌ها را به مذاکره‌کنندگان ارائه دادند که آن‌ها مراقب باشند و شروطی نیز در شورای عالی امنیت تعیین شد که اگر رعایت شود مذاکره انجام گیرد، گفت: مقام معظم رهبری به مذاکرات خوش‌بین نبودند، اما برخی با صراحت گفتند که در عالم سیاست خوش‌بینی و بدبینی معنایی ندارد و بنا را بر خوش‌بینی گذاشتند تا نتایجی به‌دست بیاید، متاسفانه اشتباهات و خبط‌های بزرگی نیز انجام شد و اگر مسیر به‌خوبی طی می‌شد ممکن بود که ما امتیازاتی را به‌دست بیاوریم.

حسینی با اشاره به اینکه در مذاکرات به‌گونه‌ای سخن گفته شد که کشور مشکلات اقتصادی دارد و بر لبه پرتگاه است و اگر می‌خواهیم مشکلات حل شود، باید مذاکره کنیم، عنوان کرد: وقتی که توافق شد گفتند که این فتح‌الفتوح و آفتاب تابان است و از آن به‌عنوان بزرگترین دستاورد تاریخ انقلاب یاد کردند.

وی با تأکید بر اینکه از برجام تعبیر به باغی شد که گلابی‌ها و محصولات آن‌ها را همه ایرانی‌ها خواهند چید و بنای غالب مردم هم بر اعتماد بود، بیان کرد: افراد دلسوز هشدار‌ها را دادند و گفتند کسی که ماهیت استکبار و شیطان بزرگ را بشناسند، نمی‌تواند به آن‌ها امیدوار باشد، اما گوش شنوایی نبود و در عوض زبان گزنده‌ای بود که انواع و اقسام برچسب‌ها را به آن‌ها زدند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دهم گفت: طوری وانمود می‌کردند که هرکس که انتقادی می‌کند، لابد دنبال منافع سرشاری بوده که تحریم‌ها را دور زده و حالا دست آن‌ها کوتاه شده و چهره تیره‌وتاری از نیرو‌های انقلابی، مؤمن و متدین ایجاد شد تا کسی حرفی نزند.

حسینی با اشاره به اینکه قرارداد‌هایی بر روی کاغذ منعقد، اما اجرا نشد، چون نگاه اروپایی‌ها همیشه به آمریکایی‌ها است، افزود: ما نمی‌توانیم بگوییم که گذشته‌ها گذشته و تمام شد، این باید درس بزرگ و عبرتی برای ملت ما باشد که ماهیت جریان‌های سیاسی و کسانی که غرب‌گرا و شیفته غرب هستند را بشناسند.

وی با اشاره به اینکه هرچه رهبری هشدار دادند که مذاکرات مرحله‌به‌مرحله انجام شود، اما مذاکرات از ابتدا بد شروع شد، عنوان کرد: ما نمی‌خواهیم بگویم که آن‌ها خیانت کردند، هرچند در بین آن‌ها هم جاسوس بود، همان‌هایی که مدال افتخار و سکه گرفتند، در بین آن‌ها هم افرادی مثل دری اصفهانی جاسوس بود و طرف مقابل در مذاکرات نقاط ضعف و قوت ما را از قبل می‌دانست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دهم با بیان اینکه فضای جامعه به‌گونه‌ای بود که مردم در دور اول و دوم به دولت روحانی رأی داند و مقام معظم رهبری هم رای مردم را پذیرفتند، گفت: امام معصوم که هم باشد، وقتی اکثریت می‌گویند حَکَم باید امام موسی اشعری باشد، امام معصوم هم می‌پذیرد، وقتی کسانی نباشند که همراهی کنند، امام حسن مجتبی (ع) هم مجبور به صلح می‌شود و از امام معصوم که ما بالاتر نداریم.

وی با بیان اینکه برخی تصور می‌کنند که رهبری به‌تن‌هایی باید جور همه و مشکلات را بِکشد، این‌گونه نیست، ما باید روشنگری می‌کردیم تا جامعه بداند این راه به‌جایی نمی‌رسد، اظهار داشت: حالا که ماهیت آمریکا مشخص شده، عده‌ای می‌گویند که این به‌خاطر بدعهدی ترامپ بوده، اما این‌گونه نیست که ما فکر کنیم ماهیت آمریکا عوض می‌شود.

حسینی با اشاره به اینکه سیاست‌های ادامه برجام را مقام معظم رهبری باید تعیین کنند، عنوان کرد: شرکت‌هایی اروپایی اگر مستقل هستند، اروپا چگونه می‌تواند بر این شرکت‌ها اعمال‌نظر کند؟ حالا آن خوش‌بینی ساده‌لوحانه‌ای که نسبت به آمریکا وجود داشت، در مورد اروپا نیز در حال اجرا است، در حالی که این‌ها یک سناریو و یک تقسیم کار بین آمریکا و اروپا است.

وی با بیان اینکه‌ای کاش که رئیس‌جمهور قبل از اعلام مذاکره، اول محدودیت‎هایی را برمی‌داشت و یک‌سری از فعالیت‌های هسته‌ای را شروع می‌کرد، بیان کرد: در مذاکره وقتی از موضع ضعف و انفعال برخورد می‌شود، آن‌ها هم جسورتر می‌شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دهم با اشاره به اینکه وقتی که هیچ نتیجه‌ای از مذاکرات مترتب نیست، چگونه می‌توان به هر قیمتی مذاکرات را ادامه دارد، گفت: آقایان باید رویکرد اشتباه را بپذیرند و به‌صراحت از مردم عذرخواهی کنند، در همه جای دنیا وقتی هرجایی سیاستی جواب نداد، حداقل آن عذرخواهی است، اما این‌ها طلبکار هم هستند و در فرافکنی ید طولایی دارند.

وی تصریح کرد: در توافق‌ها قرار بر این بود که تحریم‌ها برداشته شود، اما تحریم‌های دیگری نیز بر آن اضافه شد و نیز نه تنها مشکلات معیشتی مردم حل نشد، بلکه قیمت دلار هم بالا رفت. در این مدت واردات از برخی کشور‌های اروپایی افزایش داشته و هرچه آن‌ها کالا داشتند، روانه بازار ایران کردند.

حسینی عنوان کرد: بعد از امضای برجام، رئیس‌جمهور از برجام ۲ و ۳ نیز سخن گفت، اما مقام معظم رهبری در مورد آن موضع گرفتند و گفتند اول باید این برجام یک به‌جایی برسد و اگر آن‌ها به تعهدات خود پایبند بودند، ما از ادامه آن سخن بگوییم.

وی بیان کرد: ما با مردم آمریکا و کشور‌های اروپایی سر جنگ نداریم، منظور ما از شیطان بزرگ دولتمردان آن‌ها هستند، هرچند مردم هم بی‌نقش نیستند و آن‌ها را قبول دارند. آمریکا با اصل و اساس انقلاب مخالفت دارد.

انتهای پیام/پ

سناریوی آمریکا و اروپا در قبال برجام

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر