کد خبر: ۶۵۳۵۱۴۴
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛
اعتباری حدود100 میلیارد تومان به صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی واگذار شده اما هنوز تسهیلاتی به فعالان معدنی کشور داده نشده است.
 
۱۰۰ میلیارد بودجه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، کجا هزینه شد؟به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، چندی پیش یکی از اعضای خانه صنعت معدن و تجارت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مدعی شد که صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی مبالغ کلانی را در سال‌های گذشته به عنوان بودجه در جهت تسهیلات دهی خرید ماشین آلات معدنی دریافت کرده اما این مبالغ صرفا به بانک منتقل شده و هیچ استفاده مشخصی در این حوزه از آن نشده است؛

بیژن پناهی‌زاده معاون معدنی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: سه سال گذشته باید اعتباری حدود 50 تا 100 میلیارد تومان توسط صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی و وزارت صنعت به فعالان حوزه معدن واگذار می‌شد، اما با وجودی که در این چند سال این مبلغ در بانک ملت و بانک صنعت و معدن به ودیعه گذاشته شده، هنوز تسهیلاتی به فعالان معدنی کشور داده نشده است.

وی افزود: متأسفانه ارزش این پول به دلیل افزایش نرخ ارز به یک سوم کاهش یافته و معدنکاران حتی اگر این تسهیلات را اکنون دریافت کنند، برای خرید ماشین‌آلات خارجی بهره کمتری از این پول می‌برند.

پناهی زاده مسر بود که این موضوع از نهادهای مربوط پیگیری شده تا مشخص شود این منابع اکنون در چه وضعیتی به سر می برند.در نتیجه ما نیز به دنبال یافتن جواب ابهامات مطرح شده در این ارتباط با چند تن از صاحبنظران و همچنین مدیر صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی به گفتگو پرداختیم که در ادامه متن کامل آن خواهد آمد؛

بودجه معدنی در بانک ذخیره شد

شهریار شعبانی عضو کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به کارایی صندوق حمایت‌های معدنی در سال‌های گذشته اظهار کرد: بودجه‌ای که به صندوق برای کمک به بخش خصوصی داده شده و در بانک ذخیره شده اکنون وضعیت مشخصی ندارد اما نکته قابل اهمیت آنجاست که بخش معدن کشور امروز نیاز شدیدی به نو شدن دارد و تحقق این هدف نیازمند خانه‌تکانی دولت در این حوزه و اختصاص بودجه مناسب برای نوسازی ماشین‌آلات و منابع معدنی است.

صندوق باید اعتبارات خود را در اختیار معدن کاران بگذارد

قدیر قیافه، عضو انجمن سنگ‌آهن ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با منابع اختصاص داده شده به صندوق بیمه حمایت از معدن کاران اظهار کرد: این موضوع توسط ایمیدرو در حال پیگیری است و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در صورتی که منابع مالی داشته باشد می‌تواند به عنوان خطوط اعتباری در اختیار معدن کاران بگذارد تا بتوانیم از برندهای مطرح دنیا در حوزه ماشین‌آلات معدنی کمک گرفته و به بروزرسانی صنایع معدنی کشور یاری برسانیم.

صندوق بیمه معدن‌کاران ناقص و محدود عمل کرد

در ادامه گزارش مهرداد اکبریان مدیر انجمن سنگ‌آهن ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: معدن داری در ایران یک فعالیت پر ریسک به حساب آمده بویژه مراحل اکتشاف و قبل از استخراج هیچ منافع مالی برای معدن‌دار به همراه ندارد و باید توجه داشت که این مراحل بسیار هزینه‌بر و پر ریسک است.

وی افزود: دلیل هزینه‌بر بودن مراحل اکتشاف، خطای بالای آن است که البته این ریسک در سرمایه‌گذاری استخراج و استفاده از فن‌آوری‌های روز دنیا به حداقل می‌رسد.

اکبریان تصریح کرد: اگر در این میان یک منبع مالی مطمئن در دسترس بهره‌برداران معدن باشد آنها می‌توانند از پول‌های صندوق‌ها و بانک‌ها بهره برده و ریسک فعالیت اکتشاف را کاهش دهند.

مدیر انجمن سنگ آهن ایران اضافه کرد: عمده‌ترین عاملی که مانع دادوستد مالی و پولی بین بهره‌برداران معدنی و مؤسسات مالی می‌شود، نداشتن ضمانت‌نامه‌های صحیح و قابل قبول برای بانک‌ها و نیز نبود امکان کارشناسی دقیق نسبت به ارزش پروانه معادن است.

وی تأکید کرد: صندوق بیمه معادن علاوه بر اینکه می‌تواند به صورت مستقیم تأمین کننده نیازهای مالی درخواست‌کنندگان تسهیلات باشد، می‌تواند به عنوان خدمت دوم بین بانک‌هایی که می‌خواهند وام بدهند و معدن‌دارانی که مشکل ضمانت‌نامه دارند، بصورت واسط عمل کنند.

اکبریان تصریح کرد: این مسیر یکی از راحت‌ترین مسیرهایی است که به علت وجود تضامینی معتبر در آن می‌تواند موجب فراهم آوردن منابع مالی لازم برای حوزه معدن کشور شود.

مدیر انجمن سنگ آهن ایران، تأکید کرد: متأسفانه صندوق بیمه معدن‌کاران در هر 2 حوزه فعالیت خود، ناقص و محدود عمل کرده بصورتی که بیشتر معادن به علت نبود نقدینگی کار خود را تعطیل کرده و یا با ظرفیت پایین‌تر به فعالیت خود ادامه می‌دهند و این معادن نتوانستند کمک‌های مورد نظر خود را از صندوق بیمه معدن‌کاران دریافت کنند.

وی، ابراز کرد: بدیهی است صندوق بیمه معدن‌کاران نیازمند تغییر ساختاری در ارائه خدمات پولی به معادن است و نباید به عنوان یک پولی عمل کرده و خود به عنوان ضمانت‌نامه‌هایی از معدن‌داران باشد تا احتمال ضرر را برای خود به صفر برساند.

اکبریان افزود: زیرا ماهیت کار بیمه معدنی از نظر قانون‌گذاران قطعاً به این شکل نبوده و حداقل اگر فعلاً فرصت تغییر ساختارها‌ها برای صندوق وجود ندارد نمایندگان تشکل‌های خصوصی باید در این صندوق حضور داشته و به صورت تخصصی در ارزش‌گذاری و میزان اقساط و امور دیگر دخالت کنند.

مدیر انجمن سنگ آهن ایران ابراز کرد: بهبود فعالیت صندوق موجب می‌شود که بهره‌بردار و وام‌گیرنده بتواند در دوره اخذ وام به توسعه معدن خود اقدام کرده و درگیر مسائل و مشکلات مالی و پولی نشوند و در نهایت عطای معدن را به لقای آن ببخشند.

وی تصریح کرد: متأسفانه در دوره‌های گذشته مسئولان صندوق ،پول‌ها را در بانک‌ها گذاشتند تا بتوانند سود 24 درصد بگیرند و اکنون چون سرمایه‌ آنها راکد بوده است، با شکست مواجه شده‌اند و متأسفانه به دلیل افزایش نرخ ارز پول‌های انباشته شده در حساب‌های بانکی ارزش خود را برای خرید ماشین‌آلات معدنی و تجهیز معادن قدیمی کشور، از دست داده‌اند.

فعالان معدنی با عملکرد و وظایف صندوق آشنا نیستند

فرید دهقانی مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: صندوق بیمه نهادی حاکمیتی برای تسهیل‌گری نقش معدن در جهت دسترسی به منابع مالی است اما اینکه چرا تاکنون این صندوق نتوانسته به نقش خود درست عمل کند، باید گفت: هنوز در کشور به اهمیت نقش معدن پی نبرده ایم.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم جایگاه واقعی صندوق در توسعه بخش معدن محقق شود، ابتدای امر باید سرمایه صندوق را متناسب با نیازهای بخش معدن در حلقه‌های زنجیره معدن افزایش دهیم.

دهقانی اذعان کرد: از سال 93 به بعد، عملکرد صندوق را کاملاً قابل دفاع می‌دانم، زیرا طی 4 سال گذشته با توجه به بضاعت کم صندوق توانستیم 100 میلیارد تومان بیمه‌نامه برای بخش معدن صادر کنیم.

مدیر صندوق بیمه معدن‌کاران مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی تأکید کرد:‌ اکنون توانایی چندانی برای افزایش بودجه صندوق نداریم و در صورتی که 10 درصد حق پرداختی معادن روستایی به صندوق تزریق شود، منابع جدید با مکانیزم هدفمندی‌تری به معادن تزریق شده و بدون شک این موضوع یک تحول و حرکت مثبتی برای بخش روستایی ایجاد خواهد کرد.

وی تأکید کرد: صندوق با سازمان ایمیدرو توافق نامه مشترکی برای احیای معادن کوچک در نظر گرفته‌است و فکر می‌کنم سال دیگر اتفاقات خوبی در حوزه معادن کشور رخ دهد.

دهقانی اظهار کرد: در چند سال گذشته سرمایه‌ صندوق از 10 میلیارد به 120 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی افزود: باید این موضوع در بین فعالان معدنی و رسانه‌ها تبیین شود که وظیفه صندوق دادن وام و تسهیلات به صورت مستقیم نیست، بلکه رسالت ما ارائه بیمه‌های اکتشاف، استخراج و فرآوری از طریق بانک‌ها و مؤسسات مالی است و یکی از این بانک‌ها، بانک صنعت و معدن و دیگری بانک ملت است که می‌توانند معدن‌کاران از اعتبارات بیمه‌نامه برخوردار کند.

وی تصریح کرد: امروز صندوق هزار میلیارد تومان اعتبارنامه صادر کرده که خوشبختانه 700 میلیارد آن در حوزه صادرات بوده است.

دهقانی اضافه کرد: بسیاری از فعالان حوزه معدن از دایره فعالیت صندوق اطلاعات کافی ندارند و همین موضوع باعث شده تا ابهامات بی‌شماری در انجام وظایف صندوق پیش بیاید و بسیاری از افراد صحبت‌هایی می‌کنند که با واقعیت مطابقت ندارد.

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در پایان یادآور شد: من به عنوان مدیر صندوق اعلام آمادگی می‌کنم که تا آینده اطلاع رسانی بیشتری در مورد فعالیت‌های صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی انجام داده تا معدن‌کاران بتوانند از حمایت‌های صندوق بهره بیشتری ببرند.

جوابیه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی

احتراما عطف به درج گزارشی با عنوان "100 میلیارد بودجه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی کجا هزینه شد؟ که در تاریخ یکم خرداد ماه بر روی خروجی آن خبرگزاری قرار گرفت. نظریه انتساب مواردی غیر واقع و تحریف شده به این صندوق، متمنی است، وفق قانون مطبوعات نسبت به درج این اصلاحیه اقدام فرمایید.

صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با سرمایه‌ 10 میلیاردی ریال در سال 1380 تاسیس گردید و بعد از گذشت 14 سال در انتهای سال 94 به استناد بند (ز) تبصره 5 قانون بودجه سال 94 و مصوبه شماره 113774ت 50885 ه هیأت محترم وزیران سرمایه آن به مبلغ هزار و 100 میلیارد ریال افزایش یافت.

با توجه به رسالت صندوق مطابق اساسنامه مصوبه از مجموع سرمایه در اختیار به واسطه بانک‌های عامل از ابتدای تاسیس تا پایان سال 96 بالغ بر 1670 بیمه‌ نامه به ارزش 6 هزار و 319 میلیارد ریال صادر شده است که 658 فقره به ارزش 5 هزار و 523 میلیارد ریال در بخش استخراج معدن و کانه آرایی و یک هزار و 13 فقره به ارزش 796 میلیارد ریال در بخش اکتشاف صادر کرده است بنابراین با سرمایه در اختیار صندوق عملا 6 برابر اعتبار اخذ تسهیلات با ضمانت صندوق ایجاد شده است که معدن کاران بخش خصوصی از آن بهره‌مند شده‌اند اینکه عنوان می‌شود "هنوز تسهیلاتی به فعالان معدنی کشور داده نشده است" امری کاملا نادرست است.

علاوه بر این صندوق بیمه در راستای جریان تعهدات مربوط به صدور انواع بیمه‌نامه بالغ بر 660 میلیارد ریال پرداخت کرده است که این موضوع نیز در جهت حمایت از معدن‌کاران و البته جزو وظایف ذاتی صندوق است.

این آمار به درستی نشان می‌دهد که صندوق در طی دوره حیات خود منابع بلا استفاده نداشته و در شرایط فعلی کلیه منابع را به معدن کاران تخصیص و از طریق بانک‌های عامل موفق به اعطای تسهیلات شده است.

شایان ذکر است ظرفیت قانونی ( سقف ریالی) صندوق برای صدور انواع بیمه‌ نامه‌ها و ضمانت‌نامه‌ها طبق بخشنامه بانک مرکزی به میزان 7 برابر سرمایه است  که طبق آمار پیش گفته عملکرد صندوق همراه این سقف قانونی را رعایت کرده است.

همچنین در پاسخ بند آخر خبر ( فعالان معدنی با عملکرد و وظایف صندوق آشنا نیستند) مصاحبه مدیرعامل صندوق کاملا تحریف شده است که متن دقیق و صریح آن به شرح زیر است:

از سال 93 به بعد عملکرد صندوق را کاملا قابل دفاع می‌دانم زیرا دو سال گذشته با توجه به بضاعت کم صندوق توانستیم 100 میلیارد تومان بیمه‌نامه فقط برای بخش سنگ‌آهن و فرآورده آن صادر کنیم.

البته در خبر مذکور به اشتباه نام «صندوق بیمه معدن کاران » عنوان شده که می‌بایست به «صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی» تغییر یابد.

در ارتباط با ادعای عدم توانایی برای افزایش بودجه صندوق باید متذکر شد که 10 درصد سهم بخش معدن از قانون توسعه اشتغال روستایی است که در متن قانون و آیین‌نامه آورده شده و مطابق آن توافق‌نامه‌ای فی‌ما‌بین ایمیدرو، معاونت معدن و صنایع معدنی، وزارت صنعت، معاونت اشتغال وزارت تکور و معاونت اشتغال روستایی منعقد شده که در صورت اجرایی شدن منابع مناسبی با نرخ توجیحی در اختیار بخش معدن باید به صندوق بیمه صورت خواهد گرفت.

در ارتباط با سرمایه صندوق و لفظ «صدور اعتبارنامه» و لفظ « 700 میلیارد در حوزه صادرات» نیز باید عنوان داشت که کلیه عبارات و ارقام نادرست بوده و ارقام صحیح در ابتدای جوابیه آورده شده است.


گزارش از سمیه عرب

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر