کد خبر: ۶۵۳۵۹۴۸
گروه : کردستان » سنندج
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱
رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان؛

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان از تولید بیش از یک میلیون تن گندم خبرداد وگفت:با تحقق پیش بینی مذکور شاهد افزایش ۵۵ درصدی تولید این محصول در سال زراعی امسال نسبت به سال زراعی گذشته در استان خواهیم بود.

 به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ، خالد جعفری رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب زیرزمینی استان که در سالن شهدای دولت استانداری تشکیل شد، با اشاره به اینکه ۸ درصد گندم کشور را کردستان تامین می‌کند، گفت: قسمت اعظم اراضی زیرکشت گندم کردستان، دیم است و آب مورد نیاز آن از باران تامین می‌شود.
وی با اشاره به اینکه کمتر از ۲۰ درصد اراضی کشاورزی کشور مجهز به آبیاری تحت فشار است، عنوان کرد: این میزان در کردستان بیش از ۴۰ درصد است به عبارتی در این استان دو برابر میانگین کشوری در مصرف آب در بخش کشاورزی صرفه جویی می‌شود.
وی اظهارداشت: به منظور صرفه جویی بیشتر در مصرف آب اقدام به اعمال تناوب در کشت محصولات زراعی دراستان کرده ایم و در این راستا ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار به کشت کلزا اختصاص داده شده است.
رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان به برنامه پنج ساله‌ای در راستای استفاده بهینه از منابع آبی که از اردیبهشت امسال به استان ابلاغ شده است، اشاره کرد وگفت: توسعه کشت زیرپلاستیک برای زودرس کردن برخی از محصولات کشاورزی، کشت نشائی محصولات زراعی در ۸۰۰ هکتار و اجرای آبیاری میکرو در ۵ هزار هکتار از موارد مندرج دراین برنامه است.
جعفری ادامه داد: کشت محصولات جدید مثل ماشک در سطح هزار هکتار، خاک ورزی حفاظتی در ۴۰ هزار هکتار، تغذیه بهینه باغات در سطح ۲۰ هزارهکتار با استفاده از کود که منجر به صرفه جویی در مصرف آب و جلوگیری از سرمازدگی می‌شود، از دیگر موارد پیش بینی شده در این برنامه است.
وی توسعه سامانه نوین آبیاری در سطح ۱۳ هزار هکتار، احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی در ۴۸ هزار هکتار و ۸۰۸ کیلومتر انتقال آب با لوله و بازسازی ونوسازی ۹ کیلومتر از قنوات را از دیگر موارد پیش بینی شده در برنامه مذکور ذکر کرد.
وی عنوان کرد: برآورد اولیه ما از میزان تولید گندم در سال زراعی امسال دراستان ۷۸۰ هزارتن بود که براساس آخرین پیش بینی‌های انجام شده بیش از یک میلیون تن تولید خواهیم داشت.
رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان ادامه داد: با تحقق پیش بینی مذکور شاهد افزایش ۵۵ درصدی تولید گندم در سال زراعی امسال نسبت به سال زراعی گذشته در استان خواهیم بود.
جعفری بیان کرد: پیش بینی اولیه میزان تولید نخود دراستان هم ۴۰ هزارتن بود که اکنون به بیش از ۶۰ هزارتن رسیده است.

انتهای پیام/م

امسال بیش از یک میلیون تن گندم در کردستان تولید می‌شود

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر