کد خبر: ۶۵۴۱۵۱۹
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۵

از ۲۶ فروردین، واکسیناسیون بیش از ۳۹۵ هزار راس دام با استفاده از حداکثر توان بخش دولتی وخصوصی دامپزشکی استان در حال اجراست.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ؛ کارشناس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: خوشبختانه با تمهیدات نوین بهداشتی و کنترلی اعمال شده و ارتقاء سطح کیفی واکسن‌های مورد استفاده، بیماری تب برفکی در حال حاضر در استان خراسان رضوی تحت کنترل است.

محمد صفا افزود: نگرانی خاصی از این بابت وجود ندارد، ولی لازم است دامداران هوشیاری لازم را داشته و برابر ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای ابلاغی دامپزشکی عمل کنند.

وی گفت: بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های مهم ویروسی و واگیردار دام‌های اهلی و وحشی بوده و همواره با تغییر سوش‌های مختلف جمعیت دام‌های اهلی را تهدید می‌کند و یکی از روش‌های کنترل و پیشگیری از این بیماری، افزایش سطح ایمنی دام با انجام واکسیناسیون به موقع است.

کارشناس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی از دامداران خواست در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری و یا تلفات مشکوک در دام ها، موارد را به شبکه‌های دامپزشکی شهرستان محل سکونت و یا اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی اطلاع رسانی نمایند
 
محمد صفا تاکید کرد: واکسیناسیون به تنهایی نمی‌تواند از بروز بیماری جلوگیری نماید و همراه آن باید دامداران نسبت به رعایت دقیق موازین بهداشتی و قرنطینه‌ای اقدام نموده و از خرید دام بدون اطلاع و نظارت دامپزشکی خودداری نمایند.

وی یادآور شد در این مرحله و تاکنون تعداد 353 هزار راس دام سبک و تعداد 42 هزار راس دام سنگین علیه تب برفکی مایه کوبی شده اند همچنین مرحله اول از طرح واکسیناسیون سراسری تب برفکی سال 1397 در دام‌های سبک مناطق روستایی و عشایری و دام‌های سنگین استان خراسان رضوی درحال اجراست.

انتهای پیام// ف. ح
 

اجرای طرح واکسیناسیون سراسری تب برفکی در خراسان رضوی

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر