کد خبر: ۶۵۴۲۹۴۷
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۴
مهرفرد مطرح کرد:

معاون بازرگانی وزیرجهاد کشاورزی گفت: ۹۰ درصد تولید زعفران دنیا در ایران است.

۹۰ درصد تولید زعفران دنیا در ایران استبه گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، علی اکبرمهرفرد معاون بازرگانی وزیرجهاد کشاورزی در در مراسم افتتاح معاملات قرارداد آتی زعفران در بورس کالا ایران گفت: ۹۰ درصد تولید زعفران دنیا در ایران است چرا که زعفران یک گیاهی است که در مناطق خشک و کم آب به عمل می‌آید که ارزش آن بی رقیب است.

وی ادامه داد: حدود ۱۰۵ هکتار زمین کشاورزی سالانه زیرکشت زعفران می‌رود که ۹۰ درصد این زمینه‌ها در استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی واقع شده که عملکرد درهر هکتار ۳.۳ کیلوگرم محاسبه شده و پیش بینی می‌شود این حجم درآینده به ۸ کیلوگرم در هکتار برسد.

این مقام مسوول تصریح کرد: سالانه درکشور ۳۳۶ تن زعفران تولید می‌شود که ازاین حجم ۲۳۶ تن صادرشده که این امر بدان معانست که ایران ۹۰ درصد زعفران مصرفی جهان را تامین می‌کند.

مهرفرد از دوچالش بزرگ درتجارت زعفران گفت: تجمیع نشدن کشاورزان و کمبود نقدینگی کافی برای تولید موجب شده تا زعفران در زمان مدنظر به فروش نرسد و قیمت آن منطقی نباشد. دومین چالش را می‌توان به رقابت منفی صادرکنندگان ایران درخارج کشور اشاره کرد.

مهرفرد درپایان گفت: با توجه به کیفیت بالای زعفران ایرانی باید این کالا به قیمت بین المللی به فروش برسد و مدیریت سطح تولید برای این محصول صورت گیرد که در این راستا راه اندازی معاملات نقد زعفران که در گذشته صورت گرفته و معاملات آتی زعفران که در روز جاری صورت گرفت می‌تواند مشکلات این بخش را به شدت کاهش دهد

انتهای پیام/

سالانه در کشور ۳۳۶ تن زعفران تولید می‌شود

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر