کد خبر: ۶۵۴۳۵۲۱
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: باغ خونی یکی از آثار تاریخی است که در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ به شماره ۳۲۴۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، اما تا سال گذشته اجازه ورود میراث فرهنگی به آن داده نشده بود.

آمادگی میراث فرهنگی خراسان رضوی برای تبدیل باغ خونی مشهد به موزهبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، ابوالفضل مکرمی فر که به همراه مهندس تقی زاده خامسی شهردارمشهد و نماینده بانک کشاورزی مالک باغ خونی از این بنای تاریخی بازدید کرد،  افزود: ازسال گذشته که ساختمان به مالک آن یعنی بانک کشاورزی تحویل شده برای بازسازی اقدام شده و مدیران بانک کشاورزی که اهتمام ویژه‌ای به حفظ این اثر تاریخی دارند، برای اجازه بازسازی مساعدت کردند.

وی ادامه داد: سال گذشته قسمت عمده مرمت‌های حفاظتی اضطراری بنا انجام شده است و عملیات مرمت و احیای بنای تاریخی با توجه به تخصیص اعتبارات و مساعدت و همکاری بانک کشاورزی به عنوان مالک بنا ادامه خواهد یافت.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: از محل اعتبارات سال 96 به میزان ۳۰۰ میلیون ریال برای مرمت بنا هزینه شده است.

مکرمی فر با اشاره به تبدیل این اثر تاریخی به موزه، گفت: در صورتی که تفاهم نامه سه جانبه‌ای بین میراث فرهنگی، شهرداری و بانک کشاورزی به امضا برسد آمادگی داریم که این مکان را به موزه تبدیل وهم چنان این مجموعه در اختیار بانک کشاورزی باشد.

وی تصریح کرد: با توجه به نگاه فرهنگی شهردار  در این بازدید برای بازپیرایی محوطه باغ و تامین منابع مالی این بخش نیزاعلام آمادگی کرد و مقرر شد رایزنی‌های لازم با بانک کشاورزی به عنوان مالک باغ صورت گیرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: هم چنین مقرر شد شهردار مشهد با نیروی انتظامی برای بخشی از باغ که در اختیار نیروی محترم انتظامی است رایزنی کند تا با تخلیه این بخش، تمام باغ در اختیار مردم قرار گیرد.

 مجموعه باغ خونی مربوط به دوره قاجار است و در مشهد، خیابان عنصری واقع شده است.
 
در اوایل دوره قاجاریه، در بخش جنوبی خارج از حصار‌های شهر مشهد نمادی از باغ ایرانی با وسعت حدود ۶ هکتار ساخته شد.
 
این باغ دارای سه عمارت مستقل بوده که دو ساختمان آن تخریب شده است.
 
بنا بر روایت‌های تاریخی روس‌ها در سال ۱۳۳۰ هجری قمری مطابق با ۱۹۱۲ میلادی از این باغ مسجد گوهرشاد را به توپ بستند و قبل از آن مقر کلنل پسیان بوده است.
 
این مکان اکنون در ضلع شمال شرقی میدان بسیج (در خیابان عنصری ۹) واقع است.

انتهای پیام//ج. ر
 
 
 
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر