کد خبر: ۶۵۴۷۴۰۹
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۸
با شما خبری پنهان نمی‌ماند/

شهروند خبرنگاران گرامی، شما می توانید سوژه‌های فیلم و عکس خود را به‌ روش های زیر برای ما در پیام رسان های سروش ، بله ، گپ و آی گپ ارسال کنید.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ،شهروند خبرنگاران گرامی، شما می توانید سوژه‌های فیلم و عکس خود را به‌ روش های زیر برای ما در پیام رسان های سروش ، بله ، گپ و آی گپ ارسال کنید.

دریافت سوژه شهروندان خبرنگار استان‌ها ۰۹۳۰۳۰۰۱۹۴۷

 با ذخیره کرده شماره 09303001947 در گوشی خود  و نصب هر یک از پیام رسان های داخلی به دلخواه خود می توانید از طریق لینک های زیر وارد پیام رسان باشگاه خبرنگاران جوان شوید.
۲- استفاده از شناسه کاربری زیر
@shahrvandyjc

ارسال سوژه :

پیام رسان سروش از طریق لینک : Sapp.ir/shahrvandyjc

پیام رسان گپ  از طریق لینک: Gap.im/shahrvandyjc

پیام رسان  آی گپ  از طریق لینک: Profile.igap.net/shahrvandyjc

پیام رسان بله  از طریق لینک : ble.im/shahrvandyjc

 

انتهای پیام/پ

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۵
در انتظار بررسی: ۰
عبدالعلی یوسفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
جناب آقای دکتر زمانی
رییس محترم دانشگاه پیام نور

با سلام و احترام

عبدالعلی یوسفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
جناب آقای دکتر زمانی
رییس محترم دانشگاه پیام نور

با سلام و احترام

ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
هر از چند گاهی خبر تجمع یا تحصن تعدادی از کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق‌هایشان منتشر می‌شود. از هپکو و هفت تپه گرفته تا همین صدرا و پارس جنوبی .
واقعاً گیر کار کجاست؟! فقط مدیران این شرکت ها مقصر هستند یا مشکل ساختاری و سیاستگذاری های اشتباه هم موثر است؟

برای پاسخ به این مسئله، یکی از مواردی که اخیراً در استان مطرح و خبرساز شد را بررسی می‌کنیم؛ «کارگران اوتی».

اوایل تابستان بود که انتشار عکسی در فضای مجازی استان واکنش ها را برانگیخت و آن پارچه نوشته‌ زرد رنگی بود نهایتاً دو متری که نوشته بود: «ریاست محترم بیمارستان شهید گنجی برازجان و رئیس محترم شبکه بهداشت و درمان دشتستان. جمعی از نیروهای اوتی یا ساعتی بیمارستان به مدت 3 سال کار بدون بیمه و به مدت 10 ماه حقوق دریافت نکرده اند. لطفاً نسبت به حقوق این عزیزان زحمت کش اقدام نمایید. با تشکر نیروهای ساعتی بیمارستان شهید گنجی». همین قدر ساده و متواضعانه.البته مواردی همچون ساعات کاری بیش از 300 ساعت در ماه و حقوق یک میلیون تومانی هم از دیگر مشکلات این نیروها بود.

پس از انتشار این عکس، فعالین اجتماعی، برخی از تشکل‌ها و امام جمعه برازجان موضع گرفتند و خواستار رسیدگی به حقوق کارگران بودند.

اما مسئله اصلی در پاسخ مسئولین دانشگاه علوم پزشکی به این مطالبات نهفته بود. این دانشگاه طی اطلاعیه ای اعلام کرد: «این دسته از همکاران "هیچ‌گونه قراردادی" با بیمارستان‌های تابعه علوم پزشکی استان بوشهر ندارند و به صورت "ساعت کاری" در بیمارستان همکاری می‌کنند.»

همچنین ماریا خویش دوست رئیس شبکه بهداشت و درمان دشتستان در مصاحبه ای اعلام کرد: «در سالیان گذشته تعدادی نیرو "بدون انجام هیچ مصاحبه ای و یا آزمون" در بیمارستان جذب شده اند، یعنی "هیچگونه گزینشی" صورت نگرفته است. حتی مدرک این افراد مرتبط نبوده و به درد بیمارستان نمی خورد... بدون اخذ مجوز امکان پرداخت بیمه برای این نیروها وجود ندارد. جذب نیروهای اوتی در بیمارستان نیز "قانون مند نبوده" اما قول ساماندهی آنان را می دهم.»


1 طبق تعریف قانون کار، «قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کارفرما انجام می دهد».

پس عنوان قرارداد الزاماً به قرارداد کتبی اطلاق نمی‌شود و می‌تواند شفاهی باشد؛ و همین توافق شفاهی کافیست تا قرارداد کارگر و کارفرما مشمول ضوابط قانون کار شود. اگر چنین نباشد و ادعا شود هیچگونه قراردادی -ولو شفاهی- وجود ندارد، جرم سنگین‌تری متوجه مسئولین مربوطه خواهد بود، یعنی تخلف از بند 4 اصل 43 قانون اساسی: «رعايت آزادي انتخاب شغل و عدم اجبار افراد به كاري معين و جلوگيري از بهره‌كشي از كار ديگري‌».

2 طبق قانون کار، رعایت حداکثر ساعات کار، حداقل حقوق، بیمه، پرداخت کارمزد اضافه کاری، حق عائله مندی، حق مسکن و خواروبار و... از طرف کارفرما الزامی است. نمی‌شود به این بهانه که قرارداد کتبی وجود ندارد، کارگر را از این حقوق قانونی محروم کرد.

3 چون در شرایط اقتصادی کارگران، ممکن است آنها ناچاراً در برابر قواعد و شرایط ظالمانه و غیرقانونی کارفرما کوتاه ‌بیاید تا بتواند معیشت حداقلی برای خود و خانواده اش فراهم کند، قانون برای حمایت از حقوق کارگران، در ماده 1- بند 11 از آیین دادرسی کار عنوان می‌کند، برخی موارد حتی با توافق نیز نمی‌توان از اجرای آنها خودداری نمود؛ مانند رعایت حداقل مزد قانونی و رعایت حداکثر ساعات قانونی کار. پس محرومیت داوطلبانه کارگر از حق قانونی‌اش، امکان پذیر نیست.

4 دانشگاه علوم پزشکی در زمینه بکارگیری این نیروها تخلف داشته؛ اینکه بدون رعایت ضوابط و قانون نیرو جذب گردیده تخلفی است که در جای خود باید رسیدگی شود، اما قطعاً این تخلف مجوزی برای تخلفات دیگر و تضییع حقوق کارگر نمی‌باشد.

اما پرسش مهم‌تر این است که دانشگاه علوم پزشکی چطور توانسته این تخلفات را انجام دهد و چندین سال این روند غیرقانونی ادامه پیدا کند؟! اگر همین اعتراض ساده کارگران نبود، این همه تخلف آشکار می‌شد؟! آن هم در جایی که پای سلامت و جان مردم در میان است! چه چیزی مجوز این همه تخلف بوده است؟! مقصر اصلی کیست؟!

براساس ماده 96 قانون کار، نظارت بر اجرای صحیح مقررات قانون کار و آیین نامه ها، نظارت بر اجرای مقررات حمایتی مربوط به مدت کار، مزد، رفاه کارگر از وظایف بازرسی اداره کار است. این بازرسی‌ها باید به صورت مستمر، همراه با تذکر اشکالات و معایب و نواقص باشد. همچنین با توجه به اینکه گزارش بازرسین اداره کار در حکم گزارش ضابطین دادگستری است، تقاضای تعقیب متخلفان در مراجع صالح نیز توسط این اداره می‌تواند انجام ‌گیرد.

با قدرت و اختیاراتی که قانون کار و در واقع ساختار قانونی کشور به اداره کار داده، این نهاد را مدافع حقوق کارگران معرفی کرده است.

حال باید از این مدافع حقوق کارگران پرسید آیا طی این سال‌ها از بیمارستان شهید گنجی و دانشگاه علوم پزشکی بازرسی انجام نداده است؟! یا اینکه آنها پنهان کاری کرده یا مدارک خلاف واقع در اختیار اداره کار گذاشته‌اند؟! یا اداره کار بازرسی کرده، به تخلف هم احیاناً رسیده، ولی در قبال آنها بنا به دلایلی سکوت کرده است؟!

انتظار ‌می‌رود اداره کار با شفاف سازی درخصوص بازرسی‌هایش از دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان گنجی، پاسخگوی ابهامات موجود درباره عملکرد خود و به وجود آمدن چنین مشکلاتی باشد.

از مسیر چنین شفافیتی است که می‌توان دلایل بخش عمده‌ای از مشکلات کارگری را شناسایی کرد.
باران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۹
باشگاه خبرنگاران جوان و
آقای خلیل‌اللهی رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی! ما مردم آذربایجان شرقی منتظر گزارشات بعدی شما درمورد متهم های احتمالی آتیش سوزی ارسباران هستیم
باران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۹
سلام
-لطفا درباره متهمان احتمالی آتش سوزی اخیر ارسباران از طریق دادگستری آذربایجان شرقی پیگیری نمایید
- به غیر از سه نفر متهم آنش سوزی حتما متهمان دیگر وجود داره ممکنه شامل سودجویان ویلاسازی - شرکتهای تجاری کشت درختهای غیر بومی مانند پالونیا - که گیاه مهاجم برای محیط زیست هس - فقط ب منظور منفعت طلبی بعضی افراد هس
ما مردم آذربایجان شرقی منتظر گزارشات موتق دیگه ازطرف رئیس دادگستری آذربایجان شرقی هستیم . جنگلهای ارسباران توسط ابا و اجداد روستاییان از میلیون هکتار به هزار هکتاری رسیده است و روستاییان مقیم یا غیر ساکن نباید ب بهانه کشت درختانی توسط اجداد و ابادشون - خودشون صاحب کل ارسباران بدونن لطفا رسیدگی کنین بستر آبهای ارسباران توسط روستاییان داره محدود میشه ک برای حیوانات جنگلها هم دردساز هس و هم برای سیل مهیاساز میشه ک در این میان باز حیوانات آسیب می بینن و جنگلها تخریب میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۱
به موضوع تله کابین ارومیه هم رسیدگی کنبد مردم ارومیه همچنان در انتظار افتتاح این پروژه بزرگ هستن در حالی که سالهاست این پروژه به صورت متروکه باقی مانده است.
میلاد میلان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
میشه ازباشگاه خبرنگاران جوان ارومیه بپرسید آدرس مجمع خیرین مدرسه ساز ارومیه کجاست گویا ازاونجا خبر تهیه کرده بودن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
در مورد روشنایی کم مسکن مهر بندر عباس و ابر چاله های موجود در مسکن مهر هم گزارش تهیه کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
با سلام در دبیرستان های غیر دولتی دخترانه وپسرانه دوره اول جواد الائمه (ع)ناحیه 2 شهر یزد وسط سال تحصیلی 97-98 درخواست 650 هزارتومان شده است در صورتیکه وزیر آموزش وپرورش در چند روز گذشته می گفتند غیر از نرح مصوبه شهریه مبلغ دیگری دریافت نشود
علیرضا هدائیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
سلام به شهرستان قم بیایید واز یک پروژه ساخت وساز که از 1400 خانواده کلاهبرداری کرده وفعلا بازداشت میباشد گزارشی تهیه نماید تا مشکل این مردم حل بشه ممنون
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
سلام
خواهشمندیم نسبت به استخدام کادر اداری قوه قضائیه که در سال 96 برگزار شده و 7200 نفر پذیرفته شدن و تمامی کارهای استخدامی رو جهت شروع بکار انجام دادن ، اما تا کنون خبری از شروع بکار نشده ، گزارشی مفصل تهیه فرمائید تا این 7200 نفر از بلاتکلیفی خلاص بشن .
ایرج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
سلام کارمند اموزش وپرورش هستم 17 سال است ازدواج کرم و هنوز خانه دار نشدم .........به نظرتان چکارکنم؟
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
به نام خدا
با سلام واحترام
به استحضار می رساند مدت هاست تعدادی اشخاص در خودروهای خود در گلستان هشت واقع در بلوار امام خمینی اقدام به مصرف مواد مخدر یا اقدامات خلاف شرع می نمایند که این اقدام ایشان موجبات مزاحمت برای ساکنین را فراهم آورده است وبرخوردی هم با ایشان نمی شود به نحویکه نوامیس ساکنین در عذاب اند از نیروی انتظامی وبسیج تقاضای برخورد وبرقراری گشت های مستمر در خیابان مزبور را داریم.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
سلام
با تشکر از شما
لطفا پیگیری بفرمایید اینکه نتایج آزمون استخدامی شرکت معدنی نوآوران مس که در تاریخ 1 دی برگزار شده بود و قرار شد که آخر دی ماه اعلام بشه و توسط شرکت کارآسا آزمون برگزار شد کی اعلام میشه بخدا خیلی نیاز داریم به این شغل .
ضمنا این آزمون از طرف مجتمع مس سونگون برگزار شده بود.
با سپاس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
شمارابه خدا پیگیری کنید چرابیمارستان امام خمینی استان بوشهر شهرستان کنگان عیدی کارگران ساعتی پرداخت نمیکند؟
حقیقت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
لطفا راجب وضع بحرانی شهرداری ساری بعضی از اعضا های پیمانکاران با شهردار و واریز نشدن چند ماه حقوق پرسنل گزارش تهیه فرمایید شاید کسی پاسخگو بشه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
از برگزیدگان استانی در جشنواره شیخ بهایی گزارش بدید
سهراب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
در مورد قیمت گوشی لطفا گزارش خیلی جامع تهیه کنید مثل خارج از گود از وعده اران شدن پنچاه درصدی گوشی تا گران شدن پنجاه درصدی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
روماست قیمت زده6000ت سوپری 1500بهش جمع میزنه ومیده7500تااعتراض میکنی میگه مثل اینکه چندماهیه ایران نبودی چــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی بگم.
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
چرابربازارنظارتی نیست.درشهرچابهارهرکی هرچی دلش خواست براجناس قیمت می گذارد
گویاهیچ نظارتی وجودندارد؟؟؟
صادق امیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
سلام. خواهشا در این شرایط و اوضاع نابسامان اقتصادی و مخارج و هزینه های سنگین زندگی متأهلی پیگیری قانون کسر خدمت سربازان متأهل باشید .باتشکر
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
شهریه دانشگاه صنعتی شیراز بالاتر از مجازه . مجبورم ترک تحصیل کنم ینی برای کسی مهم نیس!!
#دانشگاه صنعتی شیراز = شهریه گران
لیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
سلام لطفا رشته مدیریت و خدمات پیشگیری از بیماریها را بررسی کنید چرا هیچ ارگانی پاسخگو نیست تکلیف این همه جمعییت که این رشته را خواندن چیست اگه مجوز نداشته چطور در کل کشور اجازه پذیرش این رشته بوده این همه هزینه ای که انجام شده و وقت هدر رفته را کی پاسخگو هست
مال باخته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
باسلام اینجانب یکی از متقاضیان مسکن مهر از تعاونی تاکسیرانی ایلام هستم که از سال 1389 تاکنون(حدود 8 سال پیش) و با وجود پرداخت تمام مبالغ خواسته شده از سوی تعاونی ، متاسفانه چند ماهی است که مطلع شده ام که تمام اعضائ تعاونی و مدیر عامل به خارج از کشور متواری شده اند و هیچ مسکنی هم برای ما ساخته نشده و هیچ کسی جوابگو نیست و حتی پولی که چندسال قبل با نیت خانه دار شدن از ما گرفته شده نیز به ما عودت نمیدهند. چرا نباید تعاونی ضمانت اجرا نداشته باشه . شرمندگی من در مقابل زن و بچه هام رو کی جبران میکنه ممنون میشم این مشکل رو پیگیری کنید ممنون.
ناشناس
|
Germany
|
۰۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
چرا مشکلات مردم رسانی نمیکنی من مشکل مسکن مهردارم فکرکنم ارسال کردم و اگر رسانی میکردی نه مشکل من بلک مشکل همه حل میکردی انصراف مسکن مهر مدد جویان بهزیستی به خاطر نداشتن پول ؟
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر