کد خبر: ۶۵۶۲۳۲۹
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴
مدیرکل دامپزشکی لرستان خبر داد؛

مدیرکل دامپزشکی لرستان گفت: ۱۰ کشتارگاه دام در این استان فعال است که همگی فاقد سامانه پیش سرد هستند.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان؛ غلامرضا توکلی روز سه شنبه در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی در محل استانداری افزود: از این تعداد چهار مورد مربوط به بخش خصوصی و ۶ واحد نیز متعلق به شهرداری‌ها هستند که تاکنون موفق به راه اندازی واحد پیش سرد نشده اند.

وی ادامه داد: کشتارگاه دام دورود، ازنا، الیگودرز، بروجرد، چگنی و پلدختر در اختیار شهرداری‌ها است که همکاری مناسبی برای راه اندازی پیش سرد ندارند و اقدامات انجام شده برای این مهم تاکنون بی نتیجه مانده است.

وی بیان کرد: در جلسات گذشته مقرر شده بود ۵۰ درصد هزینه پیش سرد را سازمان برنامه و یودجه و مابقی را شهرداری‌ها تامین کنند که با توجه به عدم تحقق این مهم، مصوب شده شهرداری‌های متخلف به تعزیرات حکومتی و دادگستری معرفی شوند.

توکلی گفت: پرداخت تسهیلات ۶ درصد به کشتارگاه‌های بخش خصوصی خرم‌آباد، الشتر، کوهدشت و نورآباد نیز تاکنون محقق نشده است.

مدیرکل دامپزشکی لرستان همچنین گفت: در سال‌های اخیر بسیاری از بیماری‌های مشترک انسان و دام از جمله تب کریمه کنگو باعث تلفات انسانی شده که پیش سرد گوشت موجب رفع خطر این بیماری می‌شود.

توکلی بیان کرد: برخی در توجیه کم کاری خود نسبت به عدم راه اندازی سامانه پیش سرد در کشتارگاه‌ها ادعا می‌کنند می‌توان با معاینه دام قبل از ذبح از سلامت آن مطمن شد، اما تب کریمه کنگو هیچگونه علایم بالینی در دام ندارد و تنها راه جلوگیری از این بیماری، پیش سرد گوشت است.

وی اظهار داشت: با استفاده از پیش سرد گوشت تا ۲۴ ساعت، ویروس بیماری از بین می‌رود.

انتهای پیام/د

کشتارگاه‌های دام لرستان سامانه پیش سرد ندارند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر