کد خبر: ۶۵۸۵۲۳۷
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
رئیس اداره بیماری های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت مطرح کرد؛

60 درصد بیماری های عفونی بین انسان و دام مشترکند

عرفانی گفت: بالغ بر 60 درصد بیماری های عفونی در گروه بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان قرار دارند.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسین عرفانی رئیس اداره بیماری های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت اظهار کرد: گروهی از این بیماری ها در زمان های نه چندان دور، موجب وحشت جامعه به همراه مرگ و میر قابل توجه در انسان بود. طاعون از جمله این بیماری ها محسوب می شد که همواره خطر بازپدید شدن آن وجود دارد، گروهی دیگر از این بیماری ها به دلیل شدت ابتلا در انسان موجب ناتوانی و از کار افتادگی قابل توجه می شود که از آن جمله می توان تب مالت را نام برد که در حال حاضر از معضلات بهداشتی، درمانی است.

رئیس اداره بیماری های مشترک بین انسان و حیوان وزارت بهداشت، گفت: بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان طیف گسترده ای از بیماری ها را شامل می شود، به طوری که بالغ بر 60 درصد بیماری های عفونی نیز در گروه بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان قرار دارند.

عرفانی افزود: گروه دیگری از بیماری ها تحت عنوان بیماری های نوپدید در دنیا مطرح هستند و بیش از 75 درصد بیماری های نوپدید بیماری هایی هستند که از حیوانات به انسان منتقل می شوند که نه تنها بروز آن موجب مرگ و میر قابل توجه در انسان ها شده است، بلکه امکان ایجاد پاندمی توسط آن ها نیز، مطرح است.

وی ادامه داد: گروهی دیگر نیز علاوه بر ابتلا در انسان موجب ضرر و زیان قابل توجهی به دلیل مرگ و میر در دام ها می شوند که از این گروه بیماری «سیاه زخم» و «تب دره ریفت» را می توان نام برد.

گروهی از بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان در کشورمان بومی هستند

عرفانی بیان کرد: همچنین گروهی از بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان در کشورمان بومی هستند، سالک، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، هاری، تب مالت، سیاه زخم و لپتوسپیروز از جمله این بیماری های به شمار می روند.

رئیس اداره بیماری های مشترک بین انسان و حیوان تصریح کرد: اصول کنترل این بیماری ها افزایش آگاهی جامعه در مورد محافظت در هنگام تماس با دام ها و حیوانات و مراقبت درخصوص عدم گزش توسط بندپایان و همچنین ارتقای هماهنگی بین بخشی به منظور کنترل این عوامل در دام ها و حیوانات و کنترل ناقلین آن هاست.

وی افزود: در همین راستا با توجه به اهمیت این موضوع در 13 تیر ماه 1383، اولین روز ملی زئونوز در کشور با مشارکت سایر ارگان ها و با هدف کنترل این بیماری ها مورد پیگیری قرار می گیرد و براساس آن همایش های استانی با این هدف نیز برگزار می شود.

عرفانی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با پیگیری های انجام شده در سطح دانشگاه های علوم پزشکی و جلب مشارکت سایر ارگان ها شاهد کنترل این بیماری ها در سطح کشور باشیم.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر