کد خبر: ۶۵۸۵۵۸۷
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵

حجت‌الاسلام و المسلمین خسروپناه گفت: دست دانشگاه ها برای کرسی آزاداندیشی باز است و نباید منحصر به معیارهای رایج باشد.

کرسی‌های آزاد اندیشی منحصر به معیار‌های رایج نباشدبه گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ جلسه ۱۲۴ مجمع هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست آیت‌الله علی‌اکبر رشاد برگزار شد.
 
در ابتدای این جلسه گزارشی از موانع و مشکلات پیش رو در برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی ارائه شد و حجت‌الاسلام و المسلمین خسروپناه گفت: دست دانشگاه‌ها برای برگزاری کرسی‌ها کاملاً باز است و نهاد‌های نظارتی و حسابرسی هم از این نظر مشکلی ندارند.
 
وی افزود: البته در این زمینه مشکل اعتبار و بودجه وجود دارد که با همکاری نهاد‌هایی مانند دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها این مشکل قابل حل است.
 
دبیر هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره ادامه داد: استفاده بهینه از اعتبارات موجود هم باید مورد توجه قرار گیرد.
 
در ادامه جلسه «دستورالعمل شناسایی و سنجش نظریات و نوآوری‌های علمی بر مبنای مقالات و آثار علمی معتبر» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 
در این دستورالعمل با تشریح چرایی و چگونگی سنجش نظریات و نوآوری‌های علمی، معیار‌هایی مانند احراز رتبه در جشنواره‌های علمی، انتشار مقالات در نشریات معتبر علمی و چاپ کتاب از نظریه علمی ارائه شده مورد اشاره قرار گرفته است.
 
سپس اعضا به بیان نظرات و پیشنهاد‌های خود پرداختند؛ که اهم آن توجه به حوزه هنر در برگزاری کرسی‌ها و منحصر نبودن نظریه‌پردازی به معیار‌های رایج و نوآوری در این زمینه است.
 
سردار قنداقی، نماینده دانشگاه عالی دفاع ملی هم در این زمینه گفت: به نظر می‌رسد برخی از پژوهشگران در کشور هنوز در گفتمان دهه ۶۰ میلادی غرب متوقف مانده‌اند.
 
نماینده دانشگاه عالی دفاع ملی ادامه داد: در موضوع نظریه‌پردازی باید ارتباط علم با ثروت و قدرت از منظر جامعه‌شناسی علم و قدرت، مدنظر باشد.

نواوری و نظریه باید از هم تفکیک شوند

سردار احمد وحیدی رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی هم در این زمینه بیان کرد: نباید به نظریه‌پردازی قید و بند‌های دست و پاگیر زد.
 
وی افزود: در مواردی مشاهده شد که یک فرد فاقد مدرک دانشگاهی در یک موضوع علمی نظریه ای را تولید و ارائه کرده است که مورد قبول همه متخصصان آن رشته قرار گرفته است.
 
سردار وحیدی ادامه داد: موضوع مهم بعدی تفکیک بین نظریه و نوآوری است که باید جدی‌تر گرفته شود.
 
معاون پژوهشی دانشگاه تهران هم در این زمینه طی سخنانی گفت: اصولاً اساتید صاحب‌نظر تمایلی به شناخته شدن ندارند و به همین دلیل ما باید به دنبال این اساتید برویم.
 
 مقرر شد این موضوع در شورای علمی راهبردی هیئت حمایت از کرسی‌ها مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر