کد خبر: ۶۵۸۷۰۶۸
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۴
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان:

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با هشدار به پرورش دهندگان طیور، از شناسایی و معدوم سازی ۳ کانون جدید آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان خبر داد.

 به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،شهرام موحدی با اشاره به وضعیت آنفلوآنزای فوق حادپرندگان در استان اظهار داشت: خوشبختانه با تلاش شبانه‌روزی حوزه دامپزشکی استان به علاوه حمایت‌های سایر دستگاه‌ها از جمله فرمانداری‌ها، استانداری‌ها و سازمان جهاد کشاورزی و نیروی انتظامی که در ستاد مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان حضور داشتند اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام شد.

وی با بیان اینکه حدود 11 درصد از واحدهای مرغ تخم‌گذار در سال 96 درگیر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شدند، افزود: در حالی که بسیار از استان‌ها از جمله قم (بیش از 80 درصد)، آذربایجان شرقی و قزوین و تهران هرکدام از استان اصفهان بیشتر درگیر آنفلوآنزا بودند.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان بیشترین تعداد واحد پرورش طیور کشور را دارد، خاطرنشان کرد: تنوع پرورش در استان اصفهان فراوان است.

وی با بیان اینکه واحدهای بوقلمون، شترمرغ، کبک، بلدرچین، مرغ تخم‌گذار را در یک مجموعه داریم که این تنوع و تراکم سبب افزایش خطرات درگیری می‌شود، گفت: واحدهای پرورش ما هم واحدهای استانداردی نیست و مسائل امنیت زیستی هم در این زمینه رعایت نمی‌شود.

موحدی بیان کرد: امسال خوشبختانه تا 3 روز گذشته وضعیت بسیار خوب بود تا اینکه همین چند روز گذشته کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در یک واحد مرغ تخم‌گذار در شهرستان نجف‌آباد شناسایی کردیم و به تبع آن 2 واحد پرورش بوقلمون هم درگیر شد.

وی گفت: در حال حاضر یک واحد مرغ تخم‌گذار و 2 واحد بوقلمون را معدوم سازی کردیم، متأسفانه بسیاری از پرورش دهندگان ما به حوزه مسائل امنیت زیستی توجه نمی‌کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان تصریح کرد: نگران موضوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستیم چون قسمت شهرستان نجف‌آباد و تیران و کرون فوق العاده از لحاظ پرورش متراکم است.

وی در باره این که چرا شهرستان‌های نجف آباد و تیران و کرون بیش از دیگر شهرستان‌ها با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان درگیر هستند، گفت: وقتی واحدهای پرورش متراکم باشد خطر پرورش بالا می‌رود به گونه‌ای که شاید این اتفاق کمتر در شهرستان خوروبیابانک دیده شود چون واحدهای فوق‌العاده گسترده و با تعداد کم در آن مکان وجود دارد.

موحدی افزود: وقتی در یک مسیر تعداد زیادی پرورش مرغ وجود داشته باشد قطعاً رفت و آمد خودروهای حمل طیور و تخم‌مرغ و نیز کود مرغی فراوان است و احتمال سرایت هم افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه سال گذشته پرورش دهندگان در زمینه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بسیار به ما کمک کردند، گفت: اگر امسال هم پرورش دهندگان در این راستا به ما کمک کنند از بحث آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان عبور خواهیم کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان خاطرنشان کرد: یکی از ارکان مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال گذشته، اتحادیه مرغ تخم‌گذار بود که توانستیم آنفلوآنزا را در استان مهار کنیم.

وی با بیان اینکه نظارت بر واحدهای پرورش طیور صورت می‌گیرد، اضافه کرد: اما نظارت اصلی با سرمایه‌گذار و فردی که مدیریت پرورش طیور را انجام می‌دهد، است.

 

انتهای پیام/م

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر