کد خبر: ۶۵۸۷۲۲۸
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۱

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس، از اختصاص سطحی بالغ بر ۲۰۰ هکتار به کاشت کینوا خبر داد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ احمد دهقان مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به اختصاص سطحی بالغ بر ۲۰۰ هکتار به کاشت کینوا در استان، اظهار کرد: کاشت الگویی کینوا در شهرستان خرامه با توجه به خشک‌سالی‌های اخیر، لزوم تغییر الگوی کشت در جهت جایگزین کردن گیاهان مقاوم به خشکی که علاوه بر تأمین نیاز غذایی جامعه به بهبود وضعیت اقتصادی کشاورزان خسارت‌دیده از خشک‌سالی کمک کند، در دستور کار قرار گرفت.

وی تصریح کرد: کاشت الگویی این گیاه، با عملکرد خوبی همراه بود و نویدبخش یافتن گیاه جدیدی در تغییر الگوی کشت است.

دهقان اضافه کرد: با توجه به تجربه موفق پارسال حاصل از کاشت این گیاه، کاشت در سطح وسیع‌تر و در شهرستان‌های دیگر نیز در سال جاری در برنامه‌های اجرایی مدیریت زراعت استان فارس قرار گرفته است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس افزود: چنانچه الگو‌های موفقی برای شرایط اقلیمی فعلی و شرایط خشک‌تر از وضعیت فعلی معرفی شود، در دستور کار حمایت قرار می‌گیرد.

وی از ضرورت توسعه کاشت کینوا، به قابلیت کشت در آب و خاک شور که امکان کشت غلات استان وجود ندارد یا کشت غلات با کاهش عملکرد شدید مواجه می‌شوند، اشاره کرد و ادامه داد: این گیاه از مزارع نامساعدی درآمدزایی داشته، که برای تولید سایر محصولات مقرون به صرفه نیست.

دهقان بیان کرد: از دیگر ویژگی‌هایی که گیاه کینوا را مناسب کشت در شرایط خشک‌سالی قرار داده است، می‌توان به طول دوره رشد کوتاه کمتر از حدود ۱۰۰ روز و کارآئی مصرف آب بالاتر در این گیاه در مقایسه با محصولات اساسی گندم، ذرت، برنج، جو؛ قابلیت کشت بهاره و پاییزه، توان تولید تا ۵ تن در هکتار، اشاره کرد.

انتهای پیام/ن

کاشت کینوا در فارس

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر