کد خبر: ۶۵۸۷۶۶۱
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷

با بهره برداری از فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو ۸۰ مگاوات برق وارد شبکه سراسری شد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از ارومیه؛عملیات ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی ۱ هزار و ۶۰۰ مگاواتی ماکو که از سال ۹۴ با مشارکت ۷۰ درصدی کشور چین و ۳۰ و درصدی داخلی آغاز شده بود امروز به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.
سلیمانی رئیس سازمان منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه این نیروگاه تا یکسال ونیم دیگه ۲۰۰ مگاوات و ۳ سال آینده ۳۰۰ مگاوات دیگر برق تولید خواهد کرد گفت: تا ۷ سال آینده منطقه آزاد ماکو نه تنها نیاز داخلی صنعتی خود را تامین خواهد کرد بلکه برای نخستین بار یک منطقه آزاد وارد صادرات انرژی به کشور‌های همجوار می‌شود.
گون مدیر بهره برداری شرکت سرمایه گزاری چینی نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو هم بهره برداری از فاز نخست این نیروگاه را یک موفقیت بزرگ تیم‌های ایرانی و چینی بیان و اضافه کرد: ما بدون در نظر گرفتن ارتباط سایر کشور‌ها با جمهوری اسلامی ایران به همکاری‌های خودمان ادامه می‌دهیم.
جی سرپرست تیم سرمایه گزاران چینی هم از ادامه همکاری‌ها خبر داد و گفت: با توجه به موقعیت ممتار منطقه آزاد ماکو بعد از اتمام نیروگاه دوباره در بخش‌های انرژی و معدن سرمایه گزاری خواهیم کرد.
پاشاپور مدیر عامل نیروگاه سیکل ترکیبی با اشاره به سرمایه گزاری ۱ میلیارد دلاری در این پروژه مهم گفت: با ۸۰ مگاواتی که امروز وارد مدار شد نیاز برق ۶ شهر شمالی آذربایجان غربی از جمله خوی، قره ضیالدین، پلدشت، شوط، ماکو و چالدران تامین شد.
برای بهره برداری از فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو ۱۳۰ میلیون یورو هزینه شده است و این نیروگاه تا سال ۱۴۰۴ با ۱ هزار و ۶۰۰ مگاوات به بهره برداری خواهد رسید و به یکی از بزرگترین نیروگاه‌های مرزی تبدیل خواهد شد.
 
انتهای پیام/م
 

فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو افتتاح شد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر