کد خبر: ۶۵۸۹۷۲۳
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۹

رحمانی فضلی در مورد مهاجران افغان به اروپا هشدار داد کافی است ٢۴ ساعت وزیر کشور غفلت کند تا هزاران پناهنده از مرز‌ها عبور کند.

ماجرای تهدید وزیر کشور در مورد انتقال مهاجران افغان به اروپا چه بود؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛مصطفی رحمانی فضلی وزیر کشور در مصاحبه مطبوعاتی اخیر خود وزیر کشور با اشاره به خروج از برجام و همکاری با اروپا در مورد مواد مخدر و پناهندگان اظهارداشت: همکاری ایران با اروپا در مورد مبارزه با موادمخدر و پناهندگان یک جانبه است و فقط ما تلاش و کار می‌کنیم و آن‌ها تلاش موثری انجام نمی‌دهند. این مساله در اجلاس‌های مختلف هم گفته شده است.

رحمانی فضلی در مورد مهاجران گفت: ٣ میلیون مهاجر در ایران هستند و ایران به آن‌ها نگاه انسانی دارد و جلوی آن ایستاده است. اگر این نگاه نباشد کافی است ٢۴ ساعت وزیر کشور غفلت کند تا هزاران پناهنده و چند تن ماده مخدر از مرز‌ها عبور کند.

**واقعیت تهدید وزیر کشور چیست؟

بحران مهاجرت حدود سه سال است که دامن اروپا را گرفته است. از طرفی به دلیل قوانین بین المللی در مورد مهاجران از مناطق جنگ زده، بازگرداندن آن‌ها اقدامی خلاف عرف و غیرانسانی تلقی می‌شود و از سوی دیگر نگهداری این حجم عظیم از مهاجران در شرایطی که اروپا هنوز درگیر تبعات بحران اقتصادی دهه پیش است، می‌تواند نابسامانی و بیکاری را در کشور‌های اروپایی تقویت کند؛ جدا از آنکه تأثیرات فرهنگی آن به دلیل تفاوت‌های آشکار میان مهاجران با شهروندان اصلی غیرقابل انکار است.


بیشتر بخوانید:وزیر کشور با کمیسیونر مهاجرت اتحادیه اروپا دیدار کرد 


کشور‌های اروپایی در این شرایط، برخی مانند آلمان با روی خوش به مهاجران در صدد ادغام تدریجی آن‌ها در نیروی کار و افزایش کم هزینه جمعیت خود برآمدند، اما برخی دیگر مانند انگلیس و اخیراً ایتالیا بر آن‌ها سخت گرفته، با ترکیه برای جلوگیری از تداوم سیل مهاجران توافق کردند.

آنچه در مورد مهاجران افغان، جدید است، افزایش ناگهانی سیل افغان‌هایی است که از سال گذشته به دلیل بالاگرفتن مجدد خشونت‌های طالبان به تنگ آمده و با توجه به تجربه دو-سه ساله اخیرِ مردم سوریه و مانند آن، تصمیم خود را یکسره کرده و راه اروپا را در پیش گرفته اند. در واقع از سال ۱۹۷۹ که مداخله نظامی شوروی در افغانستان آغاز شد و آمریکا حمایت نظامی از گروه‌های شبه نظامی را آغاز کرد بی ثباتی در این کشور گسترش یافت که در نتیجه آن، مهاجران بسیاری به ایران و پاکستان و عده کم تعدادتری نیز به اروپا و آمریکا پناهنده شدند.
وزیر کشور ترکیه، سلیمان سویلو در سخنانی با حضور مسئولان اداره مهاجرت ترکیه گفت:طی سه ماه اول سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۲۹ هزار مهاجرِ غیرقانونی افغان بازداشت شده اند.

دست کم سیصدهزار مهاجر افغان در کشور‌های اروپایی شامل آلمان، انگلستان، هلند، اتریش، دانمارک و سوئد زندگی می‌کنند، اما موج اخیر را باید یک جریان جدید دانست که طی ماه‌های اخیر، ترکیه را نیز به عنوان مهمترین معبر این مهاجران به سمت اروپا به دشواری انداخته است. احتمال دارد ساخت دیوار مرزی نیز به افزایش تقلای آنان کمک کرده باشد.

وزیر کشور ترکیه، سلیمان سویلو در سخنانی با حضور مسئولان اداره مهاجرت ترکیه گفت: طی سه ماه اول سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۲۹ هزار مهاجرِ غیرقانونی افغان بازداشت شده اند در حالی که در کل سال ۲۰۱۷ میلادی کمی بیش از ۴۵ هزار مورد ثبت شده است. بنابر این برآورد می‌شود طی سه ماه اخیر دست کم حدود ۲۰ هزار مهاجر افغان به صورت غیرقانونی وارد ترکیه شده اند که حالا کار را به ورود روزی ۵۰۰ مهاجر رسانده است.

عمده آن‌ها توسط قاچاقچیان از ارتفاعات مرزی ایران عبور می‌کنند و بدون آب و غذا به وعده سفر به استانبول در ارزروم رها می‌شوند. عمده مهاجرانی که در مرز دستگیر نمی‌شوند، در ارزروم که مأموران ترک بر آن تمرکز کرده اند، بازداشت می‌شوند. اما اگر بتوانند خود را به استانبول برسانند با توجه به هزینه بالای اقامت در آن که حدوداً شبی ۱۲۰۰ لیره ترکی است احتمالاً بسیاری از آنان ترجیح می‌دهند هر چه زودتر از طریق یونان وارد اروپا شوند.

مریم که از مهاجران افغان بوده و در ازمیر بازداشت شده، می‌گوید «۹ روز راه رفتیم. ابتدا به ایران و سپس به وان رسیدیم. همه ما خسته ایم. بچه‌های کوچکتر مریض شده اند، اما دیگر باید از خشونت‌های طالبان راحت می‌شدیم.»

با این شرایط چرا وزیر کشور ما گفته است ایران در برابر سیل مهاجران به اروپا ایستاده است؟ سخنان یک فعال اجتماعی در ارزروم می‌تواند واقعیت را روشن‌تر کند:

اردال گوزل که صاحب یک بنیاد خیریه محلی در ارزروم است، می‌گوید شخصاً ۴۰ خانواده افغان که در این شهر مقیم شده اند را می‌شناسد. او می‌گوید «بسیاری از آن‌ها با اتوبوس به ایران آمده و سپس با کمک قاچاقچیان به دهکده‌های محلی آورده می‌شوند که شاید آنجا چندین روز بدون آب و غذا مخفی بمانند... جان آن‌ها در این مسیر به خطر می‌افتد».

با توجه به این صحبت‌ها به نظر می‌رسد مأموران مرزی تا جای ممکن از عبور این مهاجران جلوگیری می‌کنند، اگر چه قاچاقچیان راه‌هایی برای دورزدن قوانین پیدا کرده اند. وزیر کشور ترکیه گفته است ۱۳۲۷ قاچاقچی انسان توسط مأموران ترکیه در سه ماهه نخست ۲۰۱۸ بازداشت شده اند.

ترکیه از سال ۲۰۱۵ میلادی بی سر و صدا شرایط انتقال مهاجران را به اروپا فراهم کرده بود. کار به جایی رسید که اروپاییان بالاخره در سال بعد مجبور شدند با تقبل هزینه‌ای از ترکیه برای مقابله به سیل مهاجران پشتیبانی کنند. تأسیس اردوگاه مهاجران و افزایش مراقبت‌های مرزی در ترکیه حالا با کمک اروپاییان انجام می‌شود.

تهدید وزیر کشور در واقع به همین موضوع اشاره دارد. ایران نیز می‌تواند راه عبور مهاجران افغان به اروپا را به طریقی بی سر و صدا فراهم کند تا اروپاییان مجبور شوند ایران را به توافقی برای سهیم شدن در هزینه‌های مقابله با این روند، دعوت کنند و بخشی از هزینه‌های مالی و انسانی ایران را تأمین کنند. اما به هر حال اکنون تهران تصمیم ندارد بلایی که بر اثر بی سامانی بر مهاجران طی دو-سه سال اخیر آمده است، در مورد این گروه از مهاجران افغان نیز تکرار شود.

آیا بی میلی اروپاییان به همکاری تجاری با ایران و جبران هزینه‌های خروج آمریکا از برجام ممکن است تهران را به تجدید نظر در تصمیمش وادارد؟

منبع:مشرق

انتهای پیام/

واقعیت تهدید وزیر کشور در مورد انتقال مهاجران افغان به اروپا چه بود؟

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر