کد خبر: ۶۵۹۴۲۰۱
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۵
نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی؛

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی گفت: انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان مشکل آب آشامیدنی مردم استان را برطرف می‌کند.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، حبیب الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: برای حل مشکلات آب در سیستان و بلوچستان چند راه حل از جمله گرفتن حق آبه از رودخانه هیرمند، آب‌های ژرف و انتقال آب از دریای عمان به استان وجود دارد.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: گرفتن حق آبه رودخانه هیرمند سیستان بر اساس معاهده رودخانه هیرمند در سال ۱۳۵۱ شکل گرفته است، اما به تدریج که افغان‌ها بر روی آب اشراف پیدا کردند سدی از سوی آن‌ها روی این رودخانه ایجاد شد.

دهمرده با بیان اینکه به موازات آوردن آب از دریا و آب ژرف حق ابه ایران را هم از افغانستان طلب می‌کنیم خاطرنشان کرد: گرفتن حق آبه ایران از افغانستان همچنان بر قوت خود باقی است. چون یک سوم حق آبه رسمی ایران از رودخانه هیرمند است و با توجه به اینکه تامین آب زاهدان به زابل و هیرمند وابسته است می‌توان گفت: این وابستگی اشتباه است، چون هیرمند به افغانستان وصل است که آن هم آب ندارد.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دانش آب‌های ژرف را فرانسه و روسیه داشته اند افزود: امروز این دانش در ایران در حال اجرا است وحالا اولین چاه به عمق دو هزار متر در سیستان حفر شده و در کتاب قانون ۲ ردیف بودجه برای آب‌های ژرف وجود دارد، چون آب‌های ژرف برای اولین بار آماده و به عنوان الگویی موفق برای جهان استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه آزمایشات کامل باید در زمینه نوع آب این چاه حفر شده انجام شود گفت: با توجه به اینکه آب‌های ژرف بدون پمپ فواره می‌کند و با فشار بیرون می‌آید این آب مرحله به مرحله نمونه برداری و آزمایش می‌شود همچنین باید گفت: واحد اندازه گیری آب‌های ژرف میلیارد متر مکعب است.

وی در مورد انتقال آب از دریای عمان گفت: انتقال آب از دریای عمان زابل و زاهدان را از وابستگی به رودخانه هیرمند رها و قدرت مذاکره ایران را با کشور افغانستان در رابطه با حق آبه هیرمند افزایش می‌دهد.

انتهای پیام/ع

آب دریا سیستان را از وابستگی به رودخانه هیرمند خارج می کند

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر