کد خبر: ۶۵۹۹۴۰۹
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۱

میزان سنوات برای هر یک سال سابقه کارگر، معادل یک ماه آخرین مزد ثابت یا مزد مبنای موضوع ماده ۳۶ قانون کار است.

سنوات خدمتی کارگران چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ «پایه سنواتی» را می توان بخشِ حمایتیِ پایه حقوق نامید که معمولاً برای جبران حداقل دستمزد، توسط شورای عالی کار، تصویب و ابلاغ می شود. اما نحوه پرداخت سنوات به کارگران دائمی که در زمان خدمت تسویه سنوات را انجام داده اند، در پایان کار و زمان قطع همکاری چگونه است؟


بیشتر بخوانید: حداقل و حداکثر میزان عیدی ۹۷ کارگران مشخص شد+ جدول 


سنوات خدمت که به آن مزایای پایان کار، مزایای پایان خدمت، حق سنوات و سنوات نیز گفته می‎شود، مبلغی است که با خاتمه یا فسخ قرارداد کار به کارگر تعلق می گیرد. این مبلغ به موجب ماده ۲۱ قانون کار به کارگران با قرارداد غیرموقت یا موقت یا کار معین به عنوان مزایای پایان کار تعلق می‎گیرد و توسط کارفرما پرداخت می‎شود.

کارفرمایان معمولاً در خصوص پرداخت سنوات کارکنان، به یکی از دو روش زیر عمل می‌کنند:

1- تسویه سنوات در زمان قطع همکاری

در این روش، کارفرما حق سنوات کارکنان را نزد خود نگاه‌داشته و در صورت هرگونه قطع همکاری (یا بازنشستگی)، مبلغ حق سنوات را پرداخت می‌کند.

2- تسویه سنوات در پایان هر سال

در این روش، کارفرما مبالغ حق سنوات هر سال را معمولاً در پایان سال به همراه عیدی و پاداش، به حساب کارکنان واریز نموده و به اصطلاح، با کارکنان تسویه می‌کند.

میزان سنوات خدمت:

میزان سنوات برای هر یک سال سابقه شخص، معادل یک ماه آخرین مزد ثابت یا مزد مبنای موضوع ماده ۳۶ قانون کار است. به افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند هم سنوات خدمت به نسبت مدت کارکرد تعلق می گیرد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
با سلام
سئوال اینجاست که کارانه هایی که متغیر هستند نیز شامل محاسبه سنوات میشوند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۹
سنوات پایان خدمت حد اقل یک و حد اکثر 4 ماه یک ماه برای کارگر بدبخت با حداقل حقوق و 4 برای از اون بهترا با حد اکثر حقوق. الان میتونه بین 40 تا 500 میلیون متفاوت باشه
Ferry
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۹
چهارماه ازسال گذشت کارباحق یک مشت بازنشسته بس نیست !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۹
با سلام اگر شخصی چند سال در یک شرکت فعالیت داشته و پایان هر سال با کارگر تسویه حساب شود و بعد از چند سال فعالیت ( مثلا 5 سال ) کارفرما می بایستی سنوات پرداخت شده در پایان هر سال را بعنوان علی الحساب تلقی نموده و سنوات کارگر را بر اساس اخرین حقوق و بر مبنای 5 سال محاسبه نموده و سنوات پرداخت شده در سنوات قبل را بعنوان علی الحساب دریافتی کارگر در نظر گرفته و با کارگر تسویه نماید بعنوان مثال اگر کارگر
سال اول 1.000.000 تومان
سال دوم 1.250.000 تومان
سال سوم 1.500.000 تومان
سال چهارم 1.750.000 تومان
بعنوان سنوات در پایان هر سال به کارگر پرداخت نموده باشد که جمع کل پرداختی در این 4 سال 5.500.000 تومان باشد
در سال 5 حقوق کارگر 2.000.000 تومان باشد
کارفرما موظف است سنوات کارگر را بر اساس 5 سال فعالیتش و بر اساس اخرین حقوق 2.000.000 تومان محاسبه نماید یعنی سنوات پرداختی به شکل زیر است:
10.000.000=2.000.000*2 کل سنوات کارگر می شود 10.000.000 تومان و سنوات دریافتی بابت 4 سال که می بایستی بعنوان علی الحساب در نظر گرفته شود 5.500.000 تومان را از این مبلغ کسر نموده و مبلغ 4.500.000 تومان به کارگر پرداخت و با ایشان تسویه نماید نه اینکه فقط سنوات سال اخر را با پرداخت 2.000.000 تومان بوده و تسویه نماید و این عملی است که اکثر کارفرماها انجام میدهند.
ضمناً کارفرما ها موظفند عین مبلغ سنوات محاسبه شده و ذخیره نمده شده را در حسابی بلوکه نموده و در زمان تسویه به پرسنل پرداخت نمایند نه اینکه فقط مبلغشو در حسابها ذخیره نمایند که این نیز خلاف است .
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۹
سنوات سی سال خدمت کارگر حدودا میشه نصفه شاید نصفه نصفه شاید نصفه نصفه نصفه حقوق یک ماه یک مدیر شایدم کمتر خوبه دیگه ....!!
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر