کد خبر: ۶۶۰۴۹۸۶
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
کد خبر : ۶۶۰۴۹۸۶
غریب آبادی در وین:

نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: هیچ توافق پنهانی برای برخی بازدید‌ها از دانشگاه‌ها یا اماکن دیگر وجود ندارد.

هیچ توافق پنهانی برای انجام برخی بازدید‌های آژانس از دانشگاه‌ها وجود نداردبه گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین طی گفتگویی اظهار داشت: هر کشور عضو معاهده عدم اشاعه (NPT)، تعهداتی را تحت موافقتنامه جامع پادمان برای اظهار مواد و فعالیت های هسته ای خویش به آژانس پذیرفته است.

وی گفت: از این رو، چنانچه در هر یک از اماکن یک کشور عضو معاهده، ماده هسته ای نگهداری شود، باید به آژانس اظهار شود و آژانس نیز برای صحت اظهاریه ها، فعالیت های راستی آزمایی خود را انجام خواهد داد.

نماینده دائم کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: از سوی دیگر، تمامی کشورهایی که به نوعی پروتکل الحاقی را پذیرفته و اجراء می کنند، باید تمامی فعالیت های تحقیق و توسعه مرتبط با چرخه سوخت هسته ای، از جمله فعالیت های پژوهشی و تحقیقی را به آژانس اظهار کنند.

غریب آبادی تصریح کرد: طبیعتا و در این راستا، در برخی موارد از آنجا که اساتید دانشگاهی نتایج تحقیقات خود را در قالب مقالات در ژورنال های معتبر علمی جهانی، کنفرانس ها و یا سمینارها منتشر می کنند، آژانس از این طریق نیز از کشور مربوطه، درصورتی که آن فعالیت باید اظهار می شد، سوالاتی را مطرح یا درخواست دسترسی می کند.

وی تاکید کرد: دو دسته تعهدات کشورها تحت موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی برای تمامی کشورها یکسان بوده و اینگونه نیست که برخی دسترسی ها صرفا از جمهوری اسلامی ایران انجام شوند.

نماینده کشورمان گفت: از آنجا که ایران پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجراء می کند، به الزامات آن نیز پایبند است و برخی دسترسی ها در این چارچوب و براساس تصمیمات سطوح عالی نظام انجام می شود.

غریب آبادی افزود: هیچ توافق پنهانی برای انجام برخی بازدیدها از دانشگاه ها یا اماکن دیگر وجود ندارد و هر آنچه که انجام شده، طبق تعهدات کشور است. مبنای همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، تعهدات پذیرفته شده کشور بوده و آژانس هیچگونه دسترسی فراتر از این تعهدات، ندارد.

وی تصریح کرد: ایران در تاسیس به خط قرمز ترسیمی از سوی مقام معظم رهبری، در بازدیدهای آژانس به هیچ وجه مجوز مصاحبه با دانشمندان و اساتید کشور را صادر نکرده و آژانس نیز تاکنون درخواستی در این زمینه نداشته، چرا که از پاسخ ایران به خوبی آگاه است.

غریب آبادی تاکید کرد: با وجود تعهدات کشور، سیاست جمهوری اسلامی ایران در رابطه آژانس با دانشگاه ها، کاملا سیاست سخت گیرانه و محدودی است؛ طبیعتا در این چارچوب، حفاظت از مرزهای علمی و دستاوردهای پژوهشی کشور، از اولویت های مسئولان ذیربط بوده، ضمن این که سوالات یا بازدید آژانس از یک دانشگاه به منزله ضرورت توقف یا تعطیلی فعالیت مورد نظر نیست، بلکه به این معناست که فعالیت های کشورها، تحت تعهداتشان باید به آژانس اظهار شوند.

نماینده دائم کشورمان در آژانس در پایان خاطرنشان کرد: که اجرای تعهدات کشور در هر حوزه ای، مادامی که به آن تعهدات پایبند هستیم و از آن ها خارج نشده ایم، جزو سیاست های اصولی نظام می باشد.

 

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
هیچ کشوری کل اطلاعا ت سری خود را در اختیار کشور دیگر نمی گذارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
انرژی هسته ای حق مسلم ماست
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر