کد خبر: ۶۶۲۱۴۴۱
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۸
۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۸
کد خبر : ۶۶۲۱۴۴۱

روانشناسان معتقد هستند که موفقیت یک ازدواج به سطح بلوغ و تجربیات طرفین بستگی دارد و ارتباطی با اختلاف سن آن‌ها ندارد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ این جمله را بسیار شنیده‌ایم«سن رشد عقلی مهم است، نه سن شناسنامه‌ای» سن نشاط، احساسی است که فرد درباره سن خود دارد، مثلاً مردی در 40 سالگی حسی مشابه حس پسری بیست و چند ساله دارد و شرط درست بودن این احساس این است که دیگران هم دقیقاً همین نظر را داشته باشند؛ در زمینه سن عاطفی- عقلانی هم زمانی می‌توانیم فردی را بالغ بدانیم که وابستگی بیمارگونه و شدید به خانواده نداشته و حل مسأله را بلد باشد مثلاً هنگامی که مشکل اقتصادی به وجود آمد دنبال راه درآمد دیگری باشد و بتواند در هر زمینه‌ای در برخورد با مسائل مختلف به جای بحث و دعوا و روش‌های کودکانه، روش مذاکره را در پیش بگیرد.

علی‌رغم اینکه نمی‌توان سن تقویمی را در زمینه ازدواج ملاک قرار دارد ولی بهتر است پسران در سنین بین 20 تا 30 زندگی‌شان، برای ازدواج حدود 3 تا 7 سال بزرگتر از طرف مقابل‌شان باشند اما در سنین 30 تا 40 سالگی اصلاً اهمیتی ندارد که مرد از زن بزرگتر باشد (حتی می‌تواند برعکس هم باشد و مرد از زن کوچکتر باشد).

 جالب است بدانید که بر اساس آمارهای قوه قضائیه تعداد طلاق در این نوع ازدواج که زن بزرگتر از مرد بوده، اتفاقاً پایین‌تر است.


بیشتر بخوانید: راهكارهاى طلايى براى آنكه ازدواج موفقى داشته باشيد


سمیرا درویشی روانشناس بالینی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص اینکه آیا اختلاف سن در ازدواج مهم است، اظهار کرد: بحث اختلاف سن در ازدواج موضوع مهمی است که ذهن بسیاری افراد را به خود مشغول کرده و از اینکه این کار را انجام دهند پشیمان شوند، می‌ترسند؛ یادمان باشد زمانی که کسی را از ته دل دوست داشته باشیم سن‌مان و سن طرف مقابل دیگر چندان اهمیتی پیدا نمی‌کند، اما یک واقعیت هم وجود دارد در بعضی از مواقع تفاوت سنی واقعا مهم می‌شود.

آیا بزرگتر بودن زن از شوهر دلیلی برای یک ازدواج ناموفق است؟

این روانشناس بالینی بیان کرد: زمانی که نوجوان هستید، اقدام به ازدواج با کسی که میانسال است ایده چندان جالبی به نظر نمی‌رسد؛ تجربیات زندگی یک نوجوان هنوز بچه‌گانه است اما فرد میانسال فردی بالغ و با تجربه است و پستی و بلندی‌ زندگی را پشت سر گذاشته، این تفاوت‌ها می‌تواند چالش بزرگی در رابطه ایجاد کند، که گاهی جبران ناپذیر است و نمی‌توانید به عقب برگردید، پس اشتباه نکنید.

درویشی ادامه داد: موفقیت یک ازدواج به سطح بلوغ و تجربیات دو طرف بستگی دارد؛ واقعیت این است زمانی که پای عشق و ازدواج به میان می‌آید فاصله سنی چندان اهمیتی ندارد اما تجربه به ما می‌گوید هر چه فاصله سنی دو طرف کم باشد شانس ساختن عشقی ماندگار برایشان بیشتر است.

وی افزود: عشق حسی است که بر همه چیز غلبه می‌کند، تفاوت سنی چه یکسال باشد،‌ چه هفت سال و یا حتی بیشتر مسئله‌ای است که به رقابت با عشق برخواسته اما در بیشتر موارد در این رقابت شکست خورده است؛ مسئله این است باید ببینید آیا واقعا عاشق هستید یا خیر؟، نه اینکه ببینید کسی که دوستش دارید چند ساله است، عاشق بودن خیلی مهمتر از تفاوت سنی بین دو طرف است.

این روانشناس بالینی تشریح کرد: به یک مثال خوب اشاره می‌کنیم؛ مهدی و مهسا زوجی هستند که تفاوت سنی 15 ساله دارند، هر دو طلاق گرفته‌اند و ازدواج‌هایی واقعا بد را تجربه کرده‌اند، ‌خوشبختانه آن‌ها همدیگر را پیدا و عاشق هم هستند؛‌ به زندگی امیدوارتر شده‌اند و به ساختن آینده‌ای سرشار از عشق فکر می‌کنند.

درویشی ادامه داد: این دو نفر نه تنها عاشق هم هستند بلکه فهمیده‌اند مورد احترام قرار گرفتن، اعتماد کردن به هم، صادق بودن و ارزش گذاشتن بر هم دیگر چه ارزشی دارد؛ اول رابطه کمی در مورد اختلاف سنی‌شان تردید داشتند اما دیگر اینطور نیست الان فقط به عشقشان فکر می‌کنند و بس، سنشان دیگر اهمیتی ندارد، عاشق بودن و دوست داشتن همدیگر بر همه چیز غلبه می‌کند.

آیا بزرگتر بودن زن از شوهر دلیلی برای یک ازدواج ناموفق است؟


بیشتر بخوانید: رمز و رازهای یک ازدواج موفق


این روانشناس بالینی بیان کرد: در اغلب ازدواج‌ها زمانی که  تفاوت سنی بین دو طرف کمتر از 10 سال باشد موفق‌تر هستند اما وقتی اختلاف بیشتر از 10 سال باشد احتمال موفقیت ازدواج به تدریج کمتر می‌شود، به عبارت دیگر  اگر اختلاف سنی بین دو طرف کمتر باشد احتمال موفق بودن رابطه بیشتر و بهتر می‌توانند زندگی خود را اداره کنند و از زندگی کنار هم لذت ببرند، اما زمانی که اختلاف سنی زیاد باشد فردی که سن کمتری دارد شیطنت‌های خاص خود را دارد که فرد دیگر توان تحمل این شیطنت‌ها را ندارد در نتیجه زندگی به تدریج سرد می‌شود.

درویشی  ادامه داد : عشق جادویی است که هر کسی تمایل دارد آن را در زندگی تجربه کند؛ عشق  در زندگی خیلی مهمتر از اختلاف سن است چرا که سن یک مسئله نسبی و مهم‌تر از آن سن در رابطه خیلی کمتر از عشق اهمیت دارد، عشق بی‌حد و مرز است پس عاشق باشید و تا ابد به هم بمانید.

وی گفت: وقتی 2 زوج جوان تصمیم می‌گیرند با یكدیگر زندگی كنند، به دلیل حس جوانی آن‌ها انعطاف پذیری بیشتری در زندگی دارند، فرد در سنین پایین‌تر به دلیل وجود حس جوانی و تازه‌تر امكان تغییر فراوانی دارد اما افرادی که سن بیشتری دارند، مجال كمتری برای تغییر باقی گذاشته‌اند.

آیا بزرگتر بودن زن از شوهر دلیلی برای یک ازدواج ناموفق است؟

این روانشناس بالینی یاد آوری کرد: وقتی كه 2 نفر جوان با هم ازدواج می كنند، برای دست یافتن به سازگاری تلاش می‌كنند و به نظر همدیگر توجه و خود را طوری تطبیق می‌دهند كه مورد پسند دیگری واقع شوند و بدین ترتیب رضایت طرف مقابل را جلب کنند، حال آنكه با افزایش سن، انعطاف آدمی كاهش یافته و همین امر در زندگانی مشترک معضل آفرین است.

سارا گلستانی مشاور خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: در یک رابطه بیش از هر چیز درک طرفین از یکدیگر مهم است و زوجین باید درک درستی از یکدیگر در رابطه داشته باشند، در گذشته رسم بر این بوده که آقایان باید سنشان بالاتر از خانم باشد چرا که دیرتر بلوغ می‌شوند و این بلوغ باعث شده که مراحل رشد کمتری نسبت به خانم داشته باشند.

این مشاور خانواده ادامه داد: در حال حاضر در شرایطی هستیم که به عصر اطلاعات معروف است و خیلی از  مسائل نسبت به قبل متفاوت است؛ بنابراین رشد و بلوغ افراد دیگر با سنشان خیلی میانه‌ای ندارد و فقط سن در افراد زیر 18 سال اهمیت دارد چرا که سن رشدی کافی نداشته‌اند اما بعد از 18 سالگی باید تجربیات فرد را در نظر گرفت تا بتوان به رشد عقلی او پی برد.


بیشتر بخوانید: ملاک‌های مناسب برای یک ازدواج موفق


گلستانی یادآوری کرد: اختلاف سن در حال حاضر دیگر خیلی معیار اصلی در ازدواج نیست به خصوص اگر افراد بالای 30 سال باشند و درک از یکدیگر داشته باشند دیگر این مسئله اهمیتی در زندگی ندارد و به درک طرفین از زندگی بستگی دارد، اگر خانم بزرگتر باشد مشکلی نیست فقط نباید تفاوت درک داشته باشند.

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۷
در انتظار بررسی: ۰
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
سلام میخواستم با یک دختر بعدا ازدواج کنم که دختر حدود ۲سال از خودم بزرگتر است آیا اشکال نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
سلام وقتتون بخیر، مطالبتون خیلی جالب بود متشکرم، من ۳۵سالمه و یه ازدواج ناموفق داشتم زندگیم تکراری شده دوست دارم ازدواج کنم ولی راننده ام خارج مرز میرم رفتوبرگشتم تا یک ماه شایدم بیشتر طول میکشه، بخاطر منبع درآمدم نمیتونم در حال حاضر شغلمو عوض کنم بنظرتون میتونم یه ازدواج موفق داشته باشم با همین شغلم؟ لطفادرصورت امکان راهنماییم کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
من دختری هستم که دو سال از نامزدم بزرگترم. این موضوع رو هیچ وقت احساس نکردم اما الان یکم نظرات رو خوندم یجور شدم اما خب بیشتریا میگن یکی دوسال ک چیزی نیست.. باهم خیلی دعواها و بحثای شدیدی کردیم اما اونقدری عشقمون زیاده که هیچی نتونسته جدامون کنه
صالح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
اگه زن از شوهر بزرگتر باشه بده؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
من خانمم ۷ سال از خودم بزرگتره اوایل زندگیمون اصلا این مسئله باعث رنجشم نمیشد ولی الان بدجور درگیرش شدم. در صورتی که هیچ مشکلی نداریم و خیلی هم زندگیمون خوبه ولی اینکه ۷سال از من بزرگتره روز به روز داره منو سرد میکنه
Fateme
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
منک شوهرم ازم سه سال کوچیکه سن دوتامونم کمه ولی اوایل عقد کمی دعواداشتیم الان خوبه
A-kh
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
سلام. راستش یه خانوم رو دوستان معرفی کردند به من برای ازدواج،هم شاغله وهم زیبایی نسبی،منتهی یکسال از من بزرگتر هست،نمیدونم چه تصمیمی بگیرم شک دارم.
مهین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
به نظر من سن وسال مهم نیست مهم تفاهم و پختگی مرد مهم است من 4 سال از شوهرم بزرگتر هستم ولی از نظر ظاهر مشخص نیست الان 12 ساله با هم ازدواج کرده ایم وهیچ مشکلی نداریم یک دختر خوشکل و باهوش 9 ساله داریم و هر روز. بهتر از دیروز زندگی را اعاز می کنیم وهر دو همکار هستیم و در کار منزل به هم کمک می کنیم اگر مرد با شعور باشد هیچ مشکلی پیش نمی اید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
بنظر م بزرگ بودن سن زن از مرد مهم نیس مهم دل است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
سلام من هشت سال از همسرم جدا شدم ۳۵ سالمه از شانسم هر چی خاستگار داشتم از خودم کوچکتربودن این آخریش از من۱۰ سال کوچکتره من موقعیت اجتماعی خوبی ندارم مهریه بخشیدم وبا یه دختر خدنه بابام از اون طرف تنهای رنج میبرم نداشتن یه خدنه زندگی یه سر پناه اما آدم ایده آل حالا نه یه موجودی که نسبت به همسر سابقم پیدا بشه پیدا نشده دقیق نصف کره مغزم در مورد ازدواج و نجات از خونه بابا م هر روز مشغوله واین روندکه در آینده چه اتفاقی برام میوفته میخوام ازدواج کنم اما فرد طلاقی مثل خودم دیر کسیو وارد زندگی میکنن ممکنه یکی دوسال طرف هم بدوون اما نگیرن بنظرم آدم مجرد بهتره اما مشکل من سن خاستگارم ۱۰ سال کوچکتره هضمش برام سخته
ماهی
|
Russian Federation
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
من دوازده سال از همسرم بزرگترم روزی هزار بار به این نوع ازدواج لعن و نفرین می فرستم چون همسرم می خواد قلیون بکشه رفیق بازی کنه دنبال زن ها باشه دست بزن داره در صورتیکه یکسال قبل از ازدواج این مسائل رو نداشتیم فوق العاده دروغگوئه البته از نظر ظاهری اختلافمون مشخص نیست ولی خیلی زندگی سختی رو در یکسال گذشته داشتم و در حال جدایی ام خواهشا زندگی رو بر پایه شناخت کافی و درک متقابل و عشق دو طرفه بزارین نه بزرگتری کوچکتری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
من هم خانمم دو سال از من بزرگتر هست وهمیشه دعوا داریم ورفته رفنه بچه رو از من دور میکند
به نظر من بزرگتر بودن مرد حتی یک سال الزامی است
سحر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۱
سلام..من خانومی 37ساله هستم وقصدازدواج بااقای 28ساله رودارم..البته یه مرد28ساله که بخاطرشرایط زندگی ای که داشته خیلی بزرگتر وفهمیده تر از یه مرد 38ساله هست بنظرم..من خودم شدیدا مخالف اینجور ازدواجها بودم..ولی بعدازاشنایی بااین اقا دارم به پیشنهادش بطورجدی فکر میکنم..هرچندهنوز دودلم..ولی بیشترتمایل به انجام اینوازدارم تا اجتناب ازینکار...امیدوارم پشیمون نشم..
سوگل صالحی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
سلام من اتفاقی این مطالب رو پیدا کردم و خوندم خودم ۳ سال از همسرم بزرگتر هستم اولش ترس داشتم از اینکه واقعا اختلاف سنی داشته باشم با همسرم حتی یک روز چه برسه به سه سال ولی واقعا با هم خوشبختیم و نه از نظر ظاهر و نه از نظر رفتاری مشکلی نداریم گاهی وقتا هم اصلا یادمون میره که اختلاف سنی داریم
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
دوستان اگر عشق واقعی بین دو نفر باشه.اختلاف سن چندان مهم نیست..ولی مردان در چهل سالگی دچار بحران میشوند و این بحران میتونه برای خانمی که بزرگتر از همسرش هست مشکل ساز بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
من ۳۲سال دارم و همسرم ۳۸. هر دو عاقلانه تصمیم می گیریم. زندگی خیلی با تصورات قبل از تجربه واقعیش تفاوت داره. از زنان کوچولوی خوشکل کم عقل بپرهیزید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
من ۳۲سال دارم و همسرم ۳۸. هر دو عاقلانه تصمیم می گیریم. زندگی خیلی با تصورات قبل از تجربه واقعیش تفاوت داره. از زنان کوچولوی خوشکل کم عقل بپرهیزید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
از نظر من اختلاف سن حالا مرد کوچکتر یا بزرگتر باشه کلا زیر 10 و نهایت 10 سال باشه بهتره بیشتر ازون دیگه یکم ناجور میزنه..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
در گذشته رسم بر این بوده که آقایان باید سنشان بالاتر از خانم باشد چرا که دیرتر بلوغ می‌شوند و این بلوغ باعث شده که مراحل رشد کمتری نسبت به خانم داشته باشند.

نه خیر اینطور نیست بخاطر این بوده که خانمها برای زایمان توان بیشتری داشته باشند و دوم اینکه مرد مسئول زندگی و تامین هزینه ها است لذا باید به لحاظ جسمانی هم توان بیشتری می داشته است ضمن اینکه توان مدیریت زندگی هم از جمله تصمیم گیریها همیشه با مرد بوده بنابراین باید مرد بزرگتر باشد تا حرمت بزرگتری مرد باعث انسجام زندگی می شده ولی الان هم زن و هم مرد احساس بزرگتری دارند و هر کدام نظر خودشان را دارند لذا مدرک و تحصیلات و عنوانهای جور واجور نتوانسته زندگیها را مدیرت و شاد نگه دارد.پس سنت پدران ما در بسیاری از موارد که تابع احکام دین بوده بسیار منطقی و ثابت شده است و روش انها بسیار شاداب تر و پایدارتر بوده بطوری که 90 سال با هم زندگی می کردند و هرگز به جدایی فکر نمیکردند هرگز طلب مهریه نمی کردند هرگز بچه های بی ظرفیت و بی هنر تحویل جامعه ندادند و هرگز اجازه نمی دادند ناموسشان مورد دید عموم باشد انهم با این پوششهای کاذب!! غیرت داشتند و حیا چیزی در این دوران خیلی کم شده
نظری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
سلام بنظرم سن موضوع مهمی است در شرایط عادی که دختر وپسر سالم وهم سن باشند از نظر نیازهای غریزی بعد از مدتی تفاوت شروع می شود وخانم اگر متوجه این نیاز طرف مقابل بشود باید از خود گذشتگی نشان دهد ومتاسفانه خیلی از خانمها این شرایط را درک نمیکنند ومرد دچار مشکل میشود واینجا کوچکتر بودن خانم معنی پیدا میکند نگویید مهم نیست لطفا به سایتها یا منابع دیگری که با پزشک مشاوره دارند مراجعه تا متوجه عمق فاجعه بشوید اگر فساد در بین افراد متاهل مرد را ریشه یابی کنید بزرگترین عامل عدم تمکین مردان در خانه است و....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
زنها خیلی زودتر از مردها شکسته میشند بنابراین بهتر که مرد بزرگ تر باشد.
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
به نظر من اگه زن چندسال بزرگتر باشه خیلی هم بهتره چون تجربه بهتری داره و مثل یک مشاور برای شوهرش هست؟بنده همسرم چندسال ازم بزرگتره و هیچ مشکلی نداریم و در کنار فرزندانمان خیلی هم خوشبخت هستیم.
در کل اگه با خانمی بزرگتر از خودتون قصد ازدواج دارین اصلا نگران نباشین و مطمئن باشید خیلی هم بهتره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
با سلام بنده ۳۴ سال دارم و ۱۷ سال کوچیکتر از خانومم هستم و شاگرد ابتدایی خانومم بودم،با اینکه ایشون ازدواج نکرده بودن و بنده هم مجرد بودم با هم ازدواج کردیم زندگی خوبی داریم مشکلاتمون خیلی خیلی زیاده ولی حدود ۱۰ سال زندگی خوبی داریم حتی خانومم کسالت خیلی خیلی سنگینی داشتن که هفت ساله دارن مبارزه میکنن،در حال حاضر حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد مشکلات ما عدم پذیرش این مدل ازدواج در بین خانواده هامون هست.به خانواده هامون حق میدم ولی از طرفی احترام به حق انتخاب هر فرد و مسائل اینچنینی باعث ایجاد تضاد های زیادی میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
خانمم یک سال از من بزرگتره هر روز دعوا داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
اتفاقا چه خوب که ما با خانمی بزرگ‌تر از خودمون ازدواج کنیم
دختر های این نسل واقعا غیر قابل تحمل هستند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
اول حرفتو مزه مزه کن بعد بزن
حمید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
واقعا قربون کلامت دخترهای این زمونه واقعا قابل اعتماد نیستن
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر