کد خبر: ۶۶۲۴۸۶۸
گروه : گیلان » رشت
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳
۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳
کد خبر : ۶۶۲۴۸۶۸
گروه : گیلان » رشت

کاه و کلش بسته‌بندی شده در شالیزار‌های گیلان خریداری می‌شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت؛ علیرضا شعبان‌نژاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت‌: کاه و کلش بسته‌بندی شده در شالیزار‌های گیلان توسط مجموعه‌های دامداری و یا واحد‌های سلولزی خریداری می‌شود.

وی از جمله موارد مصرف کاه و کلش به جای مانده از برداشت برنج در شالیزار‌ها را برشمرد و افزود: تهیه انواع صنایع دستی، تغذیه دام و استفاده در صنایع سلولزی از جمله برخی کاربرد‌های بسیار ویژه این پسماند‌های با ارزش است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان این مطلب که هم‌اکنون آتش زدن کاه و کلش در بسیاری از نقاط گیلان منسوخ شده است خاطر نشان کرد: بیشترین موارد سوزاندن این پسماند‌ها بیشتر در اطراف شهرستان رشت و صومعه‌سرا اتفاق می‌افتد که باید برای جلوگیری از وقوع آن اطلاع‌رسانی لازم انجام شود.

علیرضا شعبان‌نژاد عدم آگاهی کشاورزان از مضرات بسیار خطرناک سوزاندن کاه و کلش در وسط مزارع اشاره کرد و افزود: بسیاری از شالیکاران اگر بدانند که این کار آن‌ها موجب آسیب خاک و کاهش بهره‌وری محصول در سال آینده می‌شود به این کار اقدام نمی‌کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان فراهم بودن انواع دستگاه‌های بسته‌بندی کاه و کلش در استان را متذکر شد و گفت: در حال حاضر تعداد بسیار زیادی از این نوع تجهیزات در استان گیلان مهیا است و حتی برخی از افراد با خرید آن برای خود کسب و کار راه انداخته‌اند.

شعبان‌نژاد با بیان این خبر که در سال گذشته برای بسته‌بندی کردن هر ۱۵ کیلو کاه و کلش هزار و ۲۰۰ تومان از شالیکار اخذ می‌شد افزود: نرخ‌های بسته‌بندی جدید هنوز توسط جهاد کشاورزی اعلام نشده است، اما پیش‌بینی می‌شود قیمت آن حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا کند.

وی افزایش میزان رشد آفت را یکی از جدی‌ترین مخاطرات آتش زدن کاه و کلش در مزارع عنوان کرد و گفت: ایجاد نقصان جدی در بهره‌وری و میزان محصول برنج برداشت شده و از بین رفتن مواد مغذی داخل خاک از جمله مضراتی هستند که شالیکاران باید به آن توجه بیشتری داشته باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به برخی از دستگاه‌ها و نهاد‌هایی که در زمینه کاهش اینگونه اقدامات مخرب باید با هم همکاری داشته باشند تصریح کرد: محیط زیست، صدا و سیما، دانشگاه علوم پزشکی، قوه قضائیه به همراه جهاد کشاورزی از جمله نهاد‌های مؤثر و دخیل در این موضوع هستند.

 

انتهای پیام/م.ع

کاه و کلش بسته‌بندی شده در شالیزار‌های گیلان خریداری خواهد شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر