کد خبر: ۶۶۳۹۹۰۳
گروه : اجتماعی » شهری
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۹
رسولی در شورای شهر تهران:

انتخاب شهردار پایتخت برای بار سوم به مصلحت کشور نیست/ تسری‌ دادن قانون در حال تصویب به شهرداران منصوب شده وجاهت‌ قانونی نداردعضو شورای شهر تهران گفت: انتخاب شهردار و خاتمه کار او بر اساس قانون بوده و تسری دادن قانون در حال تصویب به شهرداران‌ منصوب شده فاقد وجاهت‌ قانونی است.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سید حسن رسولی عضو شورای شهر تهران در هشتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران که امروز(سه‌شنبه) برگزار شد، در تذکر پیش از دستور خود با اشاره به بند یک ماده 80 قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران‌ که در سال 75 تصویب شد، اظهار داشت: پس از سیر مراحل تصویب و عدم اعتراض هیئت تطبیق‌ مصوبات مستقر‌ از فرمانداری‌ به وزیر کشور اعلام شد.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه وزارت کشور‌ یا استانداری‌ پیش از تطبیق‌ شرایط احراز‌ سمت‌ شهرداری با فرد یا افراد انتخابی، به انجام مراحل استعلامات‌ حراستی نسبت به صدور حکم و انتصاب‌ آن‌ها اقدام می‌کنند، تأکید کرد: به موجب تبصره‌ 4 بند یک ماده 80 این قانون، موارد و شرایط خاتمه خدمت شهردار به صورت مخصوص مورد اشاره قرار گرفته است.

وی افزود: استعفا یا برکناری‌ شهردار و چگونگی‌ نصب و خاتمه کار وی از سایر سمت‌ها متفاوت بوده و از این جهت به صورت استثنایی‌ و در قانونی خاص موضوع حکم واقع شده است.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: بر اساس بند یک ماده 80 قانون فوق قاعده‌ای خاص و مقدم است و با قانون عام مؤخر‌ طرح مصوب منع به کارگیری‌ بازنشستگان‌ منسوخ نمی‌شود.

رسولی با تأکید بر اینکه قانونگذار موارد به کارگیری‌ و خاتمه کاری شهردار را تعیین کرده است، گفت: این حکم قانونی در صورت تصویب و ابلاغ طرح مذکور ملغی‌ نمی‌شود تا شورای شهر اقدامی به عمل نیاورد، شهردار تا پایان دوره به خدمت خود ادامه می‌دهد.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به قانون خدمات کشوری مصوب سال 86  شهرداری‌ها گفت: به لحاظ ارائه خدمات عمومی به شهروندان این نهاد در زمره‌ نهادهای‌ عمومی غیردولتی‌ است و در ماده 117 همین قانون از شمول‌ مقررات آن استثنا‌ شده است.

وی افزود: مقررات موضوع قانون که بیشتر مربوط به مسائل انتصابات، حقوق و مزایای مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی است، شهرداران‌ را از بهره‌مندی مزایای این قانون محروم کرده است.

رسولی گفت: انتخاب و انتصاب شهردار و خاتمه کار وی بر اساس قانون و مقررات خاص بوده و تسری دادن قانون در حال تصویب به شهرداران‌ منتخب و منصوب شده فاقد‌ وجاهت‌ قانونی است.

وی با بیان اینکه استدلال‌ حقوقی از نظر مدیریتی‌ و صیانت از حقوق شهروندان، جا به جایی‌ و انتخاب شهردار را برای بار سوم به مصلحت‌ کشور نمی‌داند، گفت: از شورای عالی استان‌ها و وزیر کشور و رئیس مجلس تقاضا می‌کنم با استفاده از اختیارات قانونی خود از ایجاد تزلزل‌ در مدیریت شهری ممانعت به عمل آورند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر