کد خبر: ۶۶۴۴۰۳۹
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۳
اردکانیان خبر داد؛

وزیر نیرو از بهره برداری سه نیروگاه با ظرفیت ۵۵۲ مگاواتی در هفته دولت خبر داد.

افتتاح سه نیروگاه به مناسبت هفته دولت به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه بازدید از واحدهای اول و دوم بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند، اظهار کرد:تکمیل این پروژه ها با اعتباری معادل ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان معادل ۷۲۰ میلیون یورو در دستور کار دولت قرار گرفته است.

وزیر نیرو با اشاره به افتتاح سه نیروگاه در هفته دولت تصریح کرد:سه نیروگاه با ظرفیت ۵۵۲ مگاوات در هفته دولت به بهره برداری می رسد و همچنین عملیات اجرایی بخش بخار نیروگاه علی آباد گلستان با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات آغاز می شود.

وی با اشاره به افتتاح پروژه های مربوط به انرژی تجدید پذیر بیان کرد:طی هفته جاری ۱۵۴ مگاوات انرژی تجدیدپذیر در قالب ۱۱ پروژه در ۶ استان آعاز می شود.

وزیر نیرو با اشاره به طرح های حوزه آب ابراز کرد :علاوه بر بهره گیری از سد ازگله،  پنج پروژه آبرسانی برای 6 هزار و 200 هکتار از اراضی کشور به بهره برداری خواهند رسید.

ارکانیان با اشاره به طرح های مورد بهره برداری در هفته دولت، بیان کرد: در 12 استان و 18 شهر کشور، سیستم استفاده از آب شرب به بهره برداری می رسد و  ۱۱ پروژه در سیستم فاضلاب مورد بهره برداری قرار می گیرد.

به گفته وی؛ آب شرب با کیفیت  ۷۹۶ روستا نیز افتتاح می شود.

اردکانیان با اشاره به تحریم های آمریکا  علیه ایران بیان کرد:با وجود تحریم های گسترده از سوی آمریگا شاهد تداوم آهنگ رشد و توسعه در کشور هستیم.

وی با اشاره به برنامه های وزارت نیرو در زمینه مدیریت مصرف ابراز کرد: برنامه مفصلی برای مدیریت مصرف و تقاضا صورت گرفته است و در سال پیش رو، مردم ما نه فقط مصرف کننده که تولیدکننده هم خواهند بود و برای تابستان سال آینده سه تا چهار هزار مگاوات با کمک مردم صرفه جویی خواهیم داشت.

اردکانیان  با اشاره به پایان خاموشی های  تابستان گفت:خاموشی های برق از دو هفته گذشته به صفر رسیده است و در تلاش هستیم تا سال آینده ۵ هزار مگاوات طرفیت نیروگاهی وارد مدار  شود.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، ؛دومین واحد بخش بخار نیروگاه پرند به ظرفیت ١٦٠ مگاوات ،بیست و هفتم تیرماه امسال به بهره برداری رسید و امروز با حضور وزیر نیرو بهره برداری تجاری از آن آغاز شد.

نیروگاه سیکل ترکیبی پرند مشتمل بر 2 بخش گازی و بخاری است؛ بخش گازی با ظرفیت اسمی ٩٥٤ مگاوات ١٢ سال پیش وارد مدار شد و بعد از اینکه بابت تهاتر بدهی های وزارت نیرو، به مپنا واگذار شد، ساخت بخش بخار این نیروگاه نیز در دستور کار قرار گرفت.

این نیروگاه شانزدهم مردادماه به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.

بخش بخار این نیروگاه مشتمل بر سه واحد بخار 160 مگاواتی در مجموع به ظرفیت 480 مگاوات است که پیش از این، واحد نخست وارد مدار شده بود.
در ساخت دومین واحد از بخش بخار نیروگاه پرند، ٦ واحد بویلر بازیاب حرارتی، سیستم خنک کننده ، پست 400 کیلوولت و 3.5 کیلومتر خط انتقال 400 کیلوولت بکار گرفته شد که کل تجهیزات اصلی نیروگاه توسط گروه مپنا و بیش از 90 درصد سایر تجهیزات نیز توسط تولیدکنندگان داخلی ساخته شده است.

بر اساس گزارش مپنا، واحد اول بخار نیروگاه پرند در آبان ماه به شبکه سراسری متصل شد و واحد سوم نیز تا پایان امسال وارد مدار می شود.

هزینه ساخت این سه واحد ٤٢٠ میلیون یورو و مدت زمان اجرای پروژه ٤٩ ماه (٣٧ ماه ساخت و ١٢ ماه دوره تضمین) اعلام شده است.

با بهره برداری از واحد سوم نیروگاه، حجمی معادل یک میلیارد و ١٠٠ میلیون مترمکعب گاز یا معادل یک میلیارد و ١٠٠ میلیون لیتر گازوئیل در سال صرفه جویی می شود و بدون مصرف این مقدار سوخت، ٤٨٠ مگاوات برق به شبکه سراسری کشور اضافه می شود.

با تکمیل پروژه بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند، برق تولیدی این بخش در زمان اوج مصرف برق در سال 98 به شبکه سراسری وارد می شود و کمک قابل توجهی به حفظ و پایداری شبکه سراسری کشور می کند.

اکنون حدود 160 واحد گازی بزرگ (با ظرفیت تولید حدود 160 مگاوات) در سیکل باز و با بازدهی حدود 30 درصد در مدار تولید قراردارد که با تبدیل این واحدها به سیکل ترکیبی، بازدهی به 50 درصد افزایش خواهد یافت؛ ضمن آنکه با تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی اثرات گازهای گلخانه ای به شدت کاهش می یابد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر