کد خبر: ۶۶۵۱۳۹۲
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۰

تایپ سریع نشان دهنده هماهنگی بین بخش‌های زیادی از بدن انسان است و کند شدن تایپ می‌تواند نشان دهنده پیشرفت تدریجی یک بیماری مغزی بسیار خطرناک باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند کند شدن سرعت تایپ برروی صفحه کلید رایانه می‌تواند نشان دهنده مراحل اولیه ابتلای افراد به بیماری پارکینسون باشد.

نیاز به زمان طولانی‌تر از حد معمول برای فشار دادن کلید‌های مختلف صفحه کلید می‌تواند نشان دهنده لرزش انگشتان دست و مراحل اولیه پارکینسون باشد.


در اثربیماری پارکینسون بخش‌هایی از بدن دچار لرزش غیر ارادی می‌شوند و به تدریج فرد قادر به حفظ تعادل خود نخواهد بود، بیمار مبتلا به پارکینسون با پیشرفت بیماری نیازمند مراقبت دائم از سوی اطرافیان خود می‌شود و امید به زندگی در آن‌ها کم است.

لرزش دست یکی از نشانه‌های شایع بیماری پارکینسون بین ۷۵ درصد از مبتلایان است و با استفاده از آزمون سرعت تایپ متن با کیبورد می‌توان از سال‌ها قبل زمینه ابتلا به بیماری را در مبتلایان شناسایی و راهکار‌های پیشگیرانه مورد استفاده قرارداد.

کارشناسان دانشگاه چارلز استوری در کوئینزلند استرالیا با انجام آزمون سرعت تایپ با صفحه کلید رایانه، بیماری پارکینسون را در ۸۰ درصد از داوطلبان شناسایی کردند.


در این پژوهش دانشمندان به مدت بیش از ۹ ماه برنامه‌ای برای اندازه گیری سرعت تایپ برروی صفحه کلید رایانه خانگی داوطلبان نصب و میانگین سرعت تایپ آن‌ها را اندازه گیری کردند.

بیماری پارکینسون دریک نفر از هر ۳۵۰ نفر فرد انگلیسی اثر می‌گذارد و میزان مبتلایان به آن درکشور آمریکا بیش از یک میلیون نفر است.

با تکمیل پژوهش‌ها و پیاده سازی یک آزمون استاندارد تایپ با صفحه کلید رایانه، در آینده متخصصان و حتی پزشکان عمومی می‌توانند با این شیوه غربالگری از سال‌ها قبل بیماری را در افراد شناسایی کنند.


بیماری پارکینسون سبب سفتی عضله‌ها، کندی حرکت، لرزش اندام‌های بدن، اختلال خواب، خستگی مزمن و کاهش کیفیت زندگی و ناتوانی شدید می‌شود.
این بیماری عصبی پیشرونده است و سبب آسیب به سلول‌های مغزی می‌شود، بیماران مجبور به مصرف دارو‌هایی هستند که بتواند مانع از مرگ سلول‌های عصبی مغز شود.


تاکنون برای پارکینسون درمان قطعی کشف نشده است هرچند که دانشمندان در سراسر جهان به تحقیق و پژوهش درباره روش‌های درمانی و پیشگیری از آن مشغول هستند.
کارشناسان اعتقاد دارند در کنار زمینه‌های ژنتیکی، رژیم غذایی و سبک زندگی، داشتن استرس فراوان نیز می‌تواند در ابتلای افراد به این بیماری اثرگذارباشد.
کارشناسان با بررسی خون مبتلایان به پارکینسون دریافتند میزان هورمون کورتیزول یا استرس دربدن آن‌ها بالاتر از میزان طبیعی است.


محققان به افرادی که سابقه ابتلا به این بیماری را بین اقوام درجه یک خود دارند یا به پارکینسون مبتلا شده‌اند توصیه می‌کنند از میزان استرس خود بکاهند تا مانع از پیشرفت بیماری شوند.
منبع:Dailymail
انتهای پیام/

شناسایی ابتلا به پارکینسون با اندازه گیری سرعت تایپ 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر