کد خبر: ۶۶۶۰۰۵۰
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۶
برای نخستین بار؛

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس از مشاهده یک قلاده پلنگ به همراه دو توله آن در ارتفاعات پارک ملی بختگان و ثبت تصویر آن در این منطقه خبر داد.

محمودی مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ گفت: از خرداد ماه پارسال کارشناسان اداره نظارت برامور حیات وحش نسبت به نصب دوربین تله‌ای بر روی یکی از چشمه‌های دائمی پارک ملی بختگان که محیط بانان احتمال وجود پلنگ را با توجه به علایم و آثار مشاهده شده همچون خراش بر روی درختان و رد پا می‌دادند اقدام و برای اولین بار موفق به تصویربرداری از یک قلاده پلنگ ماده به همراه دو توله آن شدند.

وی افزود: وجود پلنگ در منطقه، جفت گیری و داشتن دو توله نشان دهنده امنیت منطقه است.

محمودی ادامه داد: گونه نادر پلنگ ایرانی یکی از ۹ زیرگونه پلنگ دنیا است که از نظر جثه بزرگترین آن‌ها به شمار می‌رود و در لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در زمره جانوران در معرض خطر انقراض است.

پلنگ  ارتفاعات پارک ملی بختگان رخ نشان داد + عکس

به گفته مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس، پلنگ ایرانی بومی غرب آسیا است و ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاور میانه است.

محمودی درادامه بیان کرد: پارسال نیز برای اولین بار در منطقه حفاظت شده هرمود لارستان از گونه پلنگ تصویر برداری شد و متاسفانه از سال ۹۳ تا کنون چندین قلاده پلنگ در شهرستان‌های رستم – کازرون – فیروزآّباد – شیراز- مهر – ارسنجان – استهبان به دلایل مختلف از جمله تصادفات جاده‌ای؛ شکار و یا طعمه گذاری و در تعارض با دامداران تلف شده اند.

وی اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست برای کاهش تعارض بین دامداران و عشایر با گونه پلنگ نسبت به بیمه پلنگ در سال ۹۵ و ۹۶ اقدام و در این خصوص در حدود ۳۰ فقره خسارت به افراد زیان دیده و یا اسیب دیده ناشی از حمله پلنگ در شهرستان‌های استان فارس پرداخت شد.

پارک ملی بختگان در استان فارس ۱۶۰ هزار هکتار مساحت دارد.

منطقه بختگان اولین بار در سال ۱۳۴۷ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام و سپس در سال ۱۳۵۴ به‌عنوان پناهگاه حیات وحش تصویب شد.

در سال ۱۳۷۴ نیز بخشی از پناهگاه به‌عنوان پارک ملی بختگان اعلام شد.

محمودی گفت: برای برآورد جمعیت در پارک ملی بختگان نیاز به انجام یک طرح پایش جمعیت و نصب تعداد معین دوربین تله در سلول‌های مشخص و در مناطقی که احتمال حضور پلنگ وجود دارد است که در صورت تامین اعتباز از سوی سازمان این موضوع به صورت دقیق امکان پذیر است که در نهایت منجر به تعیین جمعیت دقیق تعداد پلنگ نر و ماده و توله و چگونگی پراکنش و مهاجرت و قلمرو طلبی و سایر رفتار‌های زیستی حیوان و... خواهد شد.
انتهای پیام/ر

ثبت تصویریک قلاده پلنگ در ارتفاعات پارک ملی بختگان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر