کد خبر: ۶۶۶۸۵۷۶
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴
رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد؛

محمدی اظهار داشت: امنیت و آسایش حجاج اولین و مهمترین مسئله‌ای بود که به آن توجه داشتیم.

امنیت حجاج مهمترین مسئله حج برای ما بود/ کاهش آمار جانباختگان و بیماری‌های حجاج در حج ۹۷به گزارش حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت در نشست خبری که ظهر امروز (یک شنبه) برگزار شد، از نحوه برگزاری حج تمتع در سال جاری گزارش داد و گفت: در حج امسال ۸۶ هزار نفر در قالب ۵۸۸ کاروان به حج مشرف شدند و آخرین پرواز حجاج ایرانی صبح امروز ساعت ۵ صبح به وطن بازگشتند.

وی با بیان اینکه حدود ۱۲ درصد زائران بالای ۷۰ سال سن داشته اند، بیان کرد: حدود ۴۸ درصد زائران آقا و نزدیک ۵۲ درصد خانم بودند. همچنین ۲۴ درصد زائران زیر ۵۰ سال سن داشتند.

محمدی اظهار داشت: امنیت و آسایش حجاج اولین و مهمترین مسئله‌ای بود که به آن توجه داشتیم.

وی در ادامه حج امسال را حج موفقیت آمیزی دانست و عنوان کرد: برنامه ریزی دقیق، آسیب شناسی ۲۴ گروه، آموزش های لازم به زائران، زمان بندی اجرای دقیق، نظر سنجی روزانه و مستمر و برخورد روزانه با حجاج از علت های موفقیت حج و رضایت حجاج بوده است.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه بیان کرد: همکاری تمامی دستگاه ها، همراهی و همدلی آنان کمک بسزایی در اجرای برنامه های ما داشت.

محمدی با اشاره به اینکه تعداد بیماری های امسال نسبت به سال گذشته بسیار کاهش داشته است، افزود: تعداد بیماری ها و فوتی ها امسال بسیار کم بوده است به گونه ای که سال گذشته ۳۳ نفر و در حج امسال ۱۰ نفر فوتی داشته ایم که نشانگر رعایت نکات پزشکی است.

وی با بیان اینکه تیم های اجرایی نتوانستند اعمال حج را به جا آورند، اضافه کرد: ستاد بحران یکی از مهم ترین ساختارها بود که این ستاد آمادگی لازم در تمامی زمینه ها و حوادث را داشت تا در صورت بروز حادثه بتوانند به حجاج خدمات ارائه دهند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص پیگیری حقوقی فاجعه منا تصریح کرد: در پی مذاکراتی که با مسئولین حج عربستان داشتیم، فاجعه منا، حقوق شهدای منا و مسجدالحرام در حال بررسی است، اما آن ها پاسخ را به جلسات بعد موکول خواهند کرد.

محمدی در پاسخ به سوال اینکه آیا حج عمره امسال برگزار خواهد شد یا خیر مطرح کرد؟ نباید حج تمتع را با حج عمره مقایسه کرد؛ در این زمینه مذاکراتی را با کشور عربستان داشتیم و به دلیل عدم رابطه دو جانبه بین ایران و عربستان، همان نگرانی های موجود در حج تمتع برای حج عمره نیز هست و نمی توان قاطعانه گفت که شرایط برای برگزاری حج عمره وجود دارد یا خیر.

وی بیان کرد: برنامه ریزی برای برگزاری حج ۹۸ آغاز شده است تا سفری عزتمندانه برای حجاج باشد؛ اما برنامه اصلی پس از امضای توافق نامه صورت می پذیرد.

محمدی در ادامه در خصوص سفر به به سوریه گفت: این بحث در حال بررسی است و همانطور که مهم ترین مسئله ما امنیت حجاج است، در سفر به عتبات و سوریه نیز همین است و ما باید از امنیت زائران اطمینان حاصل کنیم تا افراد با اعتماد به دولت و سازمان حج و زیارت ثبت نام کنند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر