کد خبر: ۶۶۶۸۶۱۷
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱

محققان دریافتند بین مواد شیمیایی مورد استفاده در منازل و آسیب های کلیه ارتباط وجود دارد.

ماده ای خطرناک درخانه که باعث آسیب به کلیه‌ها می‌شودبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مواد شیمیایی که از ترکیبات perfluoroalkyl و polyfluoroalkyl تولید شده و به اختصار PFAS نامیده می شوند و در اغلب محصولات خانگی کاربرد دارند، زیست تخریب پذیر نیستند و ممکن است از طریق خاک، غذا، هوا و آب آلوده وارد بدن شوند.کلیه ها اندام های بسیار حساسی هستند و در برابر سمومی که از طریق جریان خون وارد بدن می شوند، واکنش نشان می دهند.
محققان با تجزیه و تحلیل 74 مطالعه که در رابطه با این ترکیبات شیمیایی انجام گرفته، دریافتند این ترکیبات با عملکرد ضعیف کلیه و سایر اختلالات این اندام، ارتباط دارند.
به گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا ترکیبات PFAS در بسته بندی های غذا، پارچه های جاذب آب، وسایل آشپزی، پولیش ها، واکس ها، رنگ ها و محصولات شوینده یافت می شود. این ترکیبات در طول زمان بدن انسان ها و سایر جانوران انباشته می شوند.


بیشتربخوانید:مواد شوینده و رنگ بر برای چشم خطرناک هستند بر اساس این تحقیقات ترکیبات شیمیایی PFAS به چند طریق موجب آسیب دیدگی کلیه می شوند. در میان تحقیقات مورد بررسی نیز چندین گزارش از ارتباط این ترکیبات شیمیایی با آسیب های شدید کلیه وجود دارد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

مواد شیمیایی خانگی به کلیه ها آسیب می زنند

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر