راه‌های رسیدن به مقام طی الارض / بررسی طی الارض در قرآن و غرب

سفر انسان در یک چشم برهم زدن و در یک لحظه از جایی به جایی دیگر را طی الارض می‌گویند.

به گزارش حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛سفر انسان در یک چشم برهم زدن و در یک لحظه از جایی به جایی دیگر را طی الارض می‌گویند، طوری که گویی با ذهن سفر می‌کنید و دیگر هیچ.

اما آیات، روایات و سخنان فراوانی درباره طی الارض و نحوه اجرای آن وجود دارد که امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد به آن بپردازد، پس با ما همراه باشید.

از طی الارض یا سفر در یک چشم برهم زدن چه می‌دانید؟ + راه‌های رسیدن به مقام طی الارض / بررسی طی الارض در قرآن و غرب

طی الارض چیست؟

طی الارض یعنی در یک لحظه بتوان به هر جای زمین سفر کرد.

طی‌الارض در برخی مکاتب عرفان از جمله در تصوف و کابالا به نوعی دورنوردی گفته می‌شود که در آن فاعل با اتکا به اراده خویش بدون حرکت در مکان منتقل می‌شود.

تعاریف طی الارض

لغت نامه دهخدا در تشریح طی‌الارض می‌نویسد:

نوعی کرامت که بجای گام برداشتن و رفتن، زمین در زیر پای آدمی بتندی پیچیده شود و او به مقصد خویش هر چند دور باشد در مدتی بسیار کم برسد.

و علمای شیعه نیز در تعریف آن آورده‌اند:

اعدام جسم و بدن در مکان اوّل، و احضار و ایجادش در مکان مقصود


بیشتر بدانید: دوازدهم محرم؛ دفن شهدای کربلا


که ابن ندیم نیز در تأیید آن نوشته:

و یذکر ان الارض تطوی له (میمون القداح) فیمضی الی این احب فی اقرب مده

طی الارض در قرآن

بسیاری از صاحبنظران در اسلام، طی‌الارض را ریشه در آیات ۳۸–۴۰ از نمل می‌دانند:

۳۸: سلیمان گفت: «ای بزرگان، کدام یک از شما می‌توانید تخت او (ملکه سبا) را برای من بیاورید، قبل از اینکه آن‌ها به عنوان تسلیم شدگان به اینجا برسند»


ببینید: دحو الارض چه روزی است؟


۳۹: یک عفریت از جن‌ها گفت: «من می‌توانم قبل از اینکه تو بایستی، آن را نزد تو بیاورم. من قدرت کافی برای انجام این کار را دارم.»

۴۰: آن کسی که از کتاب علم داشت گفت: «من می‌توانم تا چشم برهم زنی آن را نزد تو بیاورم.» هنگامی که او (سلیمان) آن را جلوی خود مستقر دید، گفت: «این رحمتی است از جانب پروردگار من، که با آن من را امتحان می‌کند، تا نشان دهد که من سپاس‌گزار هستم یا ناسپاس. هر کسی که سپاس‌گزار باشد به نفع خود سپاس‌گزار است و اگر کسی ناسپاس شود، پس پروردگار من به او نیازی ندارد، محترم‌ترین.»

در این آیات اعتقاد بر این است که شخص در آیه سوم همان آصف ابن برخیا است، که مقام پیامبری نداشت. حدیثی از امام جعفر صادق (ع) انتقال تخت ملکه سبا را توسط آصف با «طی‌الارض» بیان کرده‌است و حدیث دیگری از امام محمد باقر (ع) قدرت آصف بن برخیا را به دانش وی از اسامی خداوند نسبت می‌دهد:

اسم اعظم خداوند، هفتاد و سه حرف است. آصف بن برخیا فقط یکی از آن حروف را می‌دانست که توانست زمین را درهم نوردد و قبل از یک چشم برهم زدن، تخت بلیقس را از سرزمین سبا نزد سلیمان حاضر سازد؛ و ما ائمّه معصومین هفتاد و دو حرف از آن را می‌دانیم. یک حرف را هم خداوند به خودش اختصاص داده و تنها نزد اوست.

از طی الارض یا سفر در یک چشم برهم زدن چه می‌دانید؟ + راه‌های رسیدن به مقام طی الارض / بررسی طی الارض در قرآن و غرب

مفاهیم طی‌الارض در غرب

مفاهیم موازی و مشابه با آنچه که در اسلام طی‌الارض نام دارد را می‌توان در غرب نیز مشاهده کرد. بطور نمونه در گزارشی در سال ۲۰۰۴ به نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا، دکتر اریک دیویس (به انگلیسی: Eric W. Davis, Ph.D) به این سازمان نظامی توصیه کرد که نظریهٔ p-Teleportation را بررسی کنند. در تعریف این پدیده نوشته شده:

انتقال انسان یا اشیا بی جان با توسل به نیرو‌های ذهنی

در سال ۲۰۰۸ نیز فیلم Jumper حاوی مضامین انتقال با صرف اراده، توسط هالیوود نیز به نمایش درآمد.


بیشتر بدانید: آیا سفر در زمان ممکن است؟/ افرادی که مدعی سفر در زمان شدند!


در مجموعه فیلم‌ها و رمان‌های تلماسه اثر فرنک هربرت، پدیده‌ای شبیه به طی‌الارض وجهه‌ای آمیخته با فناوری پیدا کرده، و اثر هولتزمن (به انگلیسی: Holtzman effect) نام دارد که انسان‌ها از این قدرت برای جابجایی خود و اشیاء میان فضای جهان هستی به صورت لحظه‌ای بصورت «جابجایی بدون حرکت» استفاده می‌کنند.

طی الارض بر اساس نظریه اعدام و ایجاد

محی الدین بن عربی نظریه اعدام و ایجاد را برای تفسیر طی الارض بیان کرده است. بر اساس نظر ابن عربی «شخص خود را در مکان مبدا اعدام و در مکان دلخواه ایجاد می‌کند».

برای این که بهتر بتوانید موضوع را درک کنید برای شما مساله «تجدید امثال» را بیان می‌کنیم. بر اساس «تجدید امثال» همه موجودات مادی و غیر مادی در هر لحظه معدوم می‌شوند و دوباره بوجود می‌آیند. آن‌ها لحظه به لحظه نعمت موجود بودن را از مبدا هستی دریافت می‌کنند و این باعث می‌شود که حیات آن‌ها استمرار پیدا کند. به صورتی که اگر برای یک لحظه فیض وجود از آن‌ها دریغ شود معدوم خواهند شد.


این مطلب را از دست ندهید: حکایت طی الارض پیرمرد پینه دوز از زبان آیت الله بهجت


شما لامپی را در نظر بگیرید که دارای روشنایی مستمر و سیالی است. در هر لحظه انرژی از مبدا وارد این لامپ می‌شود و روشنش می‌کند و اگر جریان انرژی قطع بشود روشنایی لامپ ادامه نخواهد داشت. لامپ در اصل خاموش است و این انرژی‌هایی که لحظه به لحظه به او می‌رسد او را روشن نگه می‌دارد و چون فاصله دریافت این انرژی‌ها از یکدیگر کم است ما لامپ را به طور مستمر روشن می‌بینیم و احساس می‌کنیم که روشنایی لامپ یک روشنایی ثابت است.

کسانی که توانایی طی الارض دارند قادر هستند که ظرف «ایجاد» خود را از ظرف «اعدام» جدا کنند و در یک لحظه خود را از نقطه‌ای به نقطه دیگر برسانند بدون آن که ملاک‌های مکانی و زمانی آن‌ها تغییر پیدا کند. به عبارت دیگر فردی که طی الارض می‌کند مانند همه موجودات در حال اعدام و ایجاد است، اما موقعیت اعدام و ایجاد خودش را تغییر داده است.

از طی الارض یا سفر در یک چشم برهم زدن چه می‌دانید؟ + راه‌های رسیدن به مقام طی الارض / بررسی طی الارض در قرآن و غرب

طی الارض در کلام عارفان

علامه طباطبایی درباره طی الارض چنین می‌گوید:

«حقیقت طی الارض، پیچیدن زمین در زیر گام رونده است. برادر ما مرحوم آقا سیدمحمدحسن الهی قاضی، یک روز به وسیله شاگردی که داشت و او احضار ارواح می‌ کرد (نه با آیینه و نه با میز سه گوش، بلکه دستی به چشم خود می‌کشید و فورا احضار می‌کرد) از روح مرحوم حاج میرزاعلی آقای قاضی، راجع به طی الارض سؤال کرده بود. مرحوم قاضی جواب داده بودند که: طی الارض شش آیه از اول سوره طه است که می‌فرماید:

«طه. مَآ أَنزَلْنَا عَلَیْکَ الْقُرْءَانَ لِتَشْقَى. إِلَّا تَذْکِرَةً لِّمَن یَخْشَى. تَنزِیلًا مِّمَّنْ خَلَقَ الارْضَ وَ السَّمَوتِ الْعُلَى. الرَّحْمَنُ عَلَى الْعَرْشِ اسْتَوَى. لَهُ و مَا فِى السَّمَوتِ وَ مَا فِى الارْضِ وَ مَا بَیْنَهُمَا وَ مَا تَحْتَ الثَّرَى. وَ إِن تَجْهَرْ بِالْقَوْلِ فَإِنَّهُ و یَعْلَمُ السِّرَّ وَ أَخْفَى. اللَهُ لآ إِلَهَ إِلَّا هُوَ لَهُ الاسْمَآءُ الْحُسْنَى.»


این مطلب را از دست ندهید: دانشمندان خبر دادند؛ سفر در زمان امکانپذیر شد


«ای پیغمبر! ما قرآن را بر تو فرو نفرستادیم تا تو به زحمت و رنج بیفتی! مگر برای یادآوری برای کسی که از خدا می‌ترسد. قرآن، فرو فرستادنی است از کسی که زمین و آسمان‌های بالا را آفریده است. خداوند رحمان بر عرش خود قرار گرفت - از برای خداست آنچه در آسمان‌ها است و آنچه در زمین است و آنچه در مابین آسمان و زمین و آنچه در زیر خاک است - و اگر صدای خود را در گفتار بلند کنی. پس خدا می‌داند سخن مخفی و پنهان‌تر از آن را - الله است که هیچ معبودی جز او نیست، از برای اوست اسمای حسنی»

چه کسانی طی الارض کرده اند؟

طی الارض منحصر به انبیا و ائمه معصومین (ع) نیست و بسیاری از بندگان راستین خداوند می‌توانند به این مقام برسند.


این مطلب را از دست ندهید: ماجرای طی الارض امام جواد عليه السلام


از طی الارض یا سفر در یک چشم برهم زدن چه می‌دانید؟ + راه‌های رسیدن به مقام طی الارض / بررسی طی الارض در قرآن و غرب

حدیث قرب نوافل

این حدیث یک حدیث قدسی است و از زبان خداوند جاری شده است. پیامبر (ص) حدیث قرب نوافل را به این شرح بیان می‌کنند:


ببینید: نیروی جادویی که در وجود پسر ۹ ساله جریان دارد!


«خداوند فرمود: اظهار دوستی نکرد بنده من به چیزی دوست داشتی‌تر از آنچه واجب کردم بر او و او با نوافل به سوی محبت من می‌آید تا اینکه من نیز او را دوست بدارم. پس هنگامی که او را دوست بدارم، شنوایی او می‌باشم آن گاه که می‌شنود و بینایی او می‌باشم آن گاه که می‌بیند و زبان او آن گاه که سخن می‌گوید و دست او می‌باشم آن گاه که ضربه می‌زند و پای او می‌باشم آن گاه که راه می‌رود، هنگامی که به درگاه من دعا کند اجابت می‌کنم و اگر از من درخواست کند به او می‌دهم.»

دعای طی الارض

توصیه‌های مختلفی از بزرگان دین برای رسیدن به مقام طی الارض شده است که بعضی از آن‌ها را بیان می‌کنیم:

مداومت در خواندن سوره توحید


این مطلب را از دست ندهید: دو گروه که در قیامت از آنها سؤالی نمی کنند


خواندن ذکر یونسیه

خواندن سوره «ص» در نماز‌های وتر

گفتن ذکر «یا خیر حبیب و محبوب»

انتهای پیام/

 

برچسب ها: قرآن ، شهدا
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۱ ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳
نمیشه فقط این آیات رو خوند و طی و الارض کرد مثلا مابین نماز نخونیم اگر کسی مسلمان نباشه و بخواد از طریق طی این دعا طی الارض کنه یعنی کیشه
Iran (Islamic Republic of)
امید
۲۲:۳۰ ۲۷ دی ۱۴۰۲
چه خوش است حال مرغی که قفس ندیده باشد
چه نکو تر حال مرغی که قفس پریده باشد
Netherlands (Kingdom of the)
نادرزمانی
۰۸:۱۱ ۱۶ آبان ۱۴۰۲
بله بنده این کار را با هیپنوتیزم کردم و همیشه شب اتفاق افتاده و حیوانات را بصورت چراخ نعون که خاموش و روشن شکرش را میبینم و اشیا را به وضوح میبینم ولی میخواهم با خواندن درست دعا یاد بگیرم و بقول حدیثی چرا شیطان هر موقع بخواهد میتواند انجام بدهد و کسی اکر بلده نگوید ازنظر بنده اولین دروغ را گفته و خداوند قبولش ندارد و لطفا راهنمایی بکند ۰۹۳۷۱۳۵۷۱۵۵
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۰۱:۱۸ ۲۴ فروردين ۱۴۰۲
کسی هست که طی الارض انجام بده؟؟ خیلی مشتاقم که منم بتونم
Iran (Islamic Republic of)
حسبن
۲۰:۰۲ ۰۵ فروردين ۱۴۰۲
بخدا که همه حقیقت دارند فقط باید مواظب هواس نفس بود که خیلی سخته اما شدنی
Iran (Islamic Republic of)
نوا
۲۰:۴۵ ۰۹ فروردين ۱۴۰۱
خوبه
Iran (Islamic Republic of)
....
۱۰:۵۴ ۰۱ اسفند ۱۴۰۰
خیلی خوبه ای کاش واقعی باشه
دوست دارم همه جا برم خدا خیرتون بده
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۲۱:۱۲ ۱۹ آذر ۱۴۰۰
مطلب خوبی بود چون تو قرآن هست و اومده بهش ایمان میاورم . ولی کمی شک دارم که ادم عادی بتونه این کار رو بکنه
Iran (Islamic Republic of)
حسین
۱۹:۵۹ ۰۵ فروردين ۱۴۰۲
سرچ کنید کربلا رفتن محمد تقی معروف به بهلول دردهه شصت
Iran (Islamic Republic of)
بنده خدا
۰۰:۴۷ ۳۰ شهريور ۱۴۰۰
خیلی مفید و جالب و عالی بود
خدا خیرتان بدهد
Iran (Islamic Republic of)
یامهدی
۰۵:۳۲ ۰۶ شهريور ۱۴۰۰
کاش طی الارض داشتم هر رو میرفتم کربلا و مسجد سهله و نجف و مکه و نجف و سامرا وکاظمین و همه جا خلاصه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۳ ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
خیلی جالب بود. یکی از فامیل های ما بسیار انسان با تقوا و با ایمانی بودن و به مادیات توجه نمیکردن ایشون هم،هم چشم بصیرت داشتن و هم طی الارض و تو سن نوزده سالگی به خاطر ترکیدن نونوایی از دنیا میرن. و چند نفر از فامیلامون شاهد طی الارض ایشون بودن
Iran (Islamic Republic of)
رسول
۱۵:۲۲ ۲۲ بهمن ۱۳۹۹
بنده بلاخره موفق به زیارت مکه شدم سپاس از الطاف گرانقدر شما بزرگواران
Iran (Islamic Republic of)
مبین
۱۶:۳۹ ۲۴ دی ۱۳۹۹
من تونستم از شیراز تا تهران برم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۹ ۱۶ آذر ۱۳۹۹
به نظر من هر که الله را ا تمام وجود و قلبش و رفتارش بخواهد طی الارض که چیزی نیست اصلا این مومن فقط خدا را میخواد و بس یا عزیز یا نور یا قدوس
Iran (Islamic Republic of)
بهنام
۱۶:۵۴ ۰۳ مهر ۱۳۹۹
خیر ببینی
Iran (Islamic Republic of)
باران
۱۲:۴۳ ۳۰ خرداد ۱۳۹۹
امیدوارم روزی برسه ک انسانها اونقد ک ب مادیات توجه میکنن ب معنویات هم ارزش بدن
وصاحبان استعدادهای معنوی مانند فی الارض براحتی از این استعدادشون استفاده کنن بدون مخفی کاری
Iran (Islamic Republic of)
مرتضی احمدی
۱۹:۴۶ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹
بسیار جالب بود
Iran (Islamic Republic of)
Mpm
۲۱:۳۴ ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹
به هنگام طی العرض سلول های بدن به سرعت از هم جدا شده و روح به نقطه ای دیگر سفر کرده و دوباره سلول هارا گرد هم میاورد
Iran (Islamic Republic of)
معین
۲۲:۴۵ ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹
نتوان وصف تو کرد که تو در فهم نگنجی
خداوند را بسیار شاکرم
Iran (Islamic Republic of)
ایرانی
۲۰:۱۳ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸
خواندن سوره ی توحید در مدت یک حول (یک سال قمری که ۳۵۴ روز هستش) هر روز در یک مکان دقیق و معین دریک زمان دقیق و معین به تعداد ۱۰۰۰ بار سبب نیل به طی الارض می شود .(مرحوم استادالذاکرین آیت الله کشمیری رحمه الله علیه)
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۷ ۱۸ آبان ۱۴۰۲
سلام خوبی. ایااین هزاربار یکباره بایدخواند یادرطول سال؟
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۳:۱۵ ۲۲ آذر ۱۳۹۸
در تمام این صحبتها گفته نیشود فلان ادم که فوت شده طی الارض داشته دوست دارم کسیکه الان زنده است واین قدرت را دارد به من نعرفی کنید تا از نزدیک برم بملاقاتشون
ایا کسی که این قدرت را دارد وزنده است میشناسید؟
Iran (Islamic Republic of)
حسینی
۱۹:۳۸ ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹
اگه دولتی قدرت سری خویش را جار زد صاحب این علم نیز در زمان حیات این قدرت را جار خواهد زد!
Iran (Islamic Republic of)
الف
۱۸:۲۵ ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
با انجام واجبات این راهش عملیه نیاز ب پنهاکاری نداره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۹ ۲۲ مهر ۱۴۰۰
سلام اگه دوست داشتی بعد از کرونا تشریف بیارید
Iran (Islamic Republic of)
اقبالی
۱۹:۰۷ ۲۸ اسفند ۱۴۰۲
عارف غفوری این کار رو انجام میده تو گوگل سرچ کنید میفهمید
Iran (Islamic Republic of)
شیدایی حسین(ع)
۱۳:۵۰ ۲۱ مهر ۱۳۹۸
ان الله کل شی قدیر
Iran (Islamic Republic of)
مهمان
۱۴:۵۴ ۰۲ مرداد ۱۳۹۸
طی الارض از نظر علمی کاملا ثابت شده است پرفسور یانگ در چین این رو اثبات کرده که یک بخشی در مغز وجود دارد که اگر کسی بتواند آن را فعال کند می تواند طی الارض بکند
Iran (Islamic Republic of)
...
۰۳:۴۸ ۰۵ شهريور ۱۳۹۸
اگر اثبات شده تلاش کن بهش برسی . ولی من شک دارم
Iran (Islamic Republic of)
سید علی
۰۳:۲۳ ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
یا رحیم
Finland
ش ه
۱۸:۵۰ ۰۱ مهر ۱۳۹۷
دوره ای است که مردمی با نامردمی آمیخته . سره از ناسره نامشخص . تعجب نکنیم کسی که از دیدگاه ما دون باشد اما طی الارض کند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۱ ۰۱ مهر ۱۳۹۷
فاز اونی که منفی میده چیه... غرور در مقابل آیات خدا چه صیغه ایه دیگه....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۵ ۰۱ مهر ۱۳۹۷
الله اکبر لا اله الا الله.
آخرین اخبار