کد خبر: ۶۶۹۵۶۸۰
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۹
رئیس اتاق اصناف ایران:

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: جنگ اقتصادی را دشمن به کشورمان تحمیل کرده است و باید با صبوری از این جنگ عبور کرد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ؛ علی فاضلی  رئیس اتاق اصناف ایران در نشست با رؤسای اتحادیه‌های اتاق اصناف شهرستان ارومیه اظهار داشت: با توجه به اینکه اصناف مردم‌نهاد و مردم‌محور هستند و حمایتی از آن‌ها صورت نمی‌گیرد بنابراین توانایی در کنترل اوضاع اقتصادی را نیز نخواهد داشت و باید گفت که اصناف کشور نقش ۱۷.۵ درصدی در تولیدات داخلی دارند.

وی در ادامه گفت: مشکل اساسی اصناف کشور مربوط به مجموعه سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران کشور است چراکه اصناف به اندازه‌ای که از برنامه‌ریزی‌های ناکارآمد رنج دیده‌اند از دیگر تأثیرگذاران آسیب ندیده‌اند.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به وجود بازدارندگی‌های بسیار در قانون نظام صنفی بیان کرد: باید مطالعه‌ای انجام شده تا مشخص شود که چه امکاناتی در اختیار این قشر قرار گرفته که در حال حاضر از آن مطالبه‌گری می‌شود، در برنامه‌های توسعه‌ای که در مجموعه نظام تدوین شده، در هیچ بخشی در زمینه پذیرش اقتصاد غیردولتی مطلبی عنوان نشده است و قانون اصلاح نظام صنفی که توسط شهید بهشتی در شورای انقلاب انجام شد، مترقی‌تر از قوانینی است که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است.

فاضلی بیان کرد: هم اکنون هشت هزار و ۳۰۰ اتحادیه صنفی و ۳۹۶ اتاق اصناف در سراسر کشور وجود دارد، که این میزان مدنیت باید توسط مجلس شورای اسلامی و دولت حفظ شود چرا که با وجود تعاملات ناکافی در حال حاضر در صورت برگزاری جلسات اقتصادی در مجلس شورای اسلامی نمایندگان اصناف نیز حضور دارند.

وی با اشاره به بی اعتمادی مسئولان به حوزه اصناف افزود: بی‌اعتمادی مسئولان عمده مشکل اصناف است و برای رفع این مشکل دولت و مجلس اصناف را باور داشته باشند.

رئیس اتاق اصناف ایران خاطر نشان کرد: سه هزار و ۲۰۰ بنگاه رسمی و غیر رسمی با یک هزار و ۸۵۰ رسته صنفی در قالب ۶ میلیون ۵۰۰ هزار شغل با جمعیت بالغ بر ۲۴ میلیون خانوار در سطح کشور بزرگترین بخش اقتصادی را تشکیل می‌دهند.

فاضلی با اشاره به مشکلات اقتصادی به وجود آمده در ادامه گفت: همه مسئولان دست‌اندرکار برای رفع مشکلات موجود قدم برمی‌دارند و تلاش می‌کنند، اما ما در یک جنگ اقتصادی قرار گرفته و این یک جنگ واقعی و جنگ بسیار سختی است.

وی با بیان اینکه جنگ اقتصادی را دشمن به کشورمان تحمیل کرده است، گفت: باید با صبوری از این جنگ عبور کرد و واقعیت امر همان فرمایش مقام معظم رهبری است که فرمودند: یا مقاومت و یا اسارت، در حالی که هزینه مقاومت به فرموده رهبری قطعا کمتر است و به هرحال این تاوان را ما باید به جهت حفظ انقلاب اسلامی بپردازیم، اما ایراداتی وجود دارد، به مزیت‌های داخلی کمتر توجه شده و کمتر به بنگاه‌های اقتصادی توجه شده و یقینا می‌شود با فراخوان مردم به این عرصه بخشی از مشکلات را حل کرد و نباید اصناف ما در زمین دشمن بازی کنند و با دروغ‌های دشمن گل به خودی بزنیم.

رئیس اتاق اصناف ایران با تاکید بر اخذ مالیات از کسانی که درآمد بالایی دارند، گفت: باید واقعیت‌های جامعه را با توجه به وضعیت جاری اقتصاد و به خصوص زمینه رکود بر نظام اقتصادی کشور لحاظ کنیم.

وی افزود: به هیچ وجه دنبال این نیستیم افراد با درآمد بالا را از پرداخت مالیات معاف کنیم، ما هم یقینا همراه و همگام با سازمان امور مالیاتی کشور معتقدیم مالیات باید از کسانی که صاحب درآمد بالا هستند، اخذ شوند، اما بپذیریم که بنگاه‌های کوچک با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد سال گذشته، به صورت ویژه دیده شود.

فاضلی اتحادیه‌های صنفی رو نهاد مردمی عنوان کرد و افزود: تنها راه برون رفت از مشکلات سپردن کار به مردم است و اتحادیه‌های صنفی تنها نهاد مردمی هستند که در سطح کشور فعالیت می‌کنند و بنا براین هیچ جفایی به بنگاه‌های صنفی را نمی‌پذیریم.

انتهای پیام/ی

 

رئیس اتاق اصناف ایران در ارومیه

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر