کد خبر: ۶۶۹۶۷۰۲
گروه : اجتماعی » شهری
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور عنوان کرد؛

نجار گفت: سازمان ملل برای ترویج فرهنگ جهانی در زمینه پیشگیری و کاهش اثرات و افزایش آمادگی در برابر حوادث، 13 اکتبر را روز بین المللی «کاهش خسارات سوانح» نامیده است.

تاکید سازمان ملل بر کاهش خسارات اقتصادی مستقیم حوادثبه گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص روز بین المللی کاهش خسارات سوانح گفت: مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز 13 اکتبر را به عنوان روز بین المللی «کاهش خسارات سوانح» نامگذاری نموده است.

وی اظهار کرد: این نامگذاری به منظور ترویج فرهنگ جهانی در زمینه اقداماتی نظیر پیشگیری و کاهش اثرات و افزایش آمادگی در برابر حوادث بوده و فرصتی است تا به پیشرفت قابل توجهی در کاهش آسیب پذیری و خسارت به زندگی، معیشت و سلامتی جوامع دست یابیم.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور گفت: در سال 2016، دبیر کل سازمان ملل 7 «کمپین سندای» را برای ترویج هر یک از هفت هدف اصلی چارچوب سندای طی هفت سال راه اندازی کرد که شعار امسال «کاهش خسارات اقتصادی مستقیم حوادث در رابطه با تولید ناخالص داخلی جهانی (GDP) تا سال 2030 » تعیین شده است.

نجار با بیان اینکه حوادث طبیعی باعث زیان های اقتصادی و آسیب به بسیاری از بخش های اقتصادی در کشورهای آسیب دیده می شود افزود: این امر موجب کاهش سرمایه گذاری در زمینه هایی نظیر آموزش، بهداشت و سلامتی می شود که برای دستیابی به توسعه پایدار و ریشه کنی فقر حیاتی هستند.

معاون وزیر کشور با اشاره به برآورد 520 میلیارد دلاری بانک جهانی از خسارت حوادث غیر مترقبه به اقتصاد جهانی تصریح کرد: این روند هر ساله موجب فقر 26 میلیون نفر در جهان می شود. بر همین اساس و با توجه به تأثیر بلایای طبیعی بر زندگی و رفاه مردم، تاکید شعار امسال بر کاهش هزینه های انسانی و ضررهای اقتصادی این حوادث است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در ادامه به خطرات حوادث طبیعی در مناطق طبیعی، کلانشهرها و سکونتگاه‌های غیراستاندارد اشاره کرد و گفت: در همین راستا لازم است که دستگاه‌های مذکور با به کارگیری تدابیر علمی و هماهنگی میان یکدیگر برنامه‌های کاهش خطرات را اجرا کنند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر اینکه تقویت سیستم‌های پاسخگویی و بازتوانی در برابر حوادث نیازمند درک صحیح از آسیب پذیری‌ها، حوادث احتمالی و داشتن برنامه عملیاتی مشخص برای هر حادثه است، گفت: باید تمام ابعاد آسیب پذیری فیزیکی، اقتصادی و زیست محیطی را در سطوح ملی و محلی شناسایی کنیم. چرا که عدم توجه به هر یک از این عوامل باعث تشدید خسارات و پیامدهای حادثه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه ابزارهای فرهنگی و هنری نیز می‌توانند در کاهش خطرپذیری و همچنین افزایش تاب‌آوری شهرها نقش بسزایی داشته باشند، گفت: به وسیله گروه‌های مرجع و استفاده از تاثیرگذاری آنان می‌توان تاب‌آوری را در جامعه افزایش داده و فرهنگی ایمنی را نیز در میان اقشار مختلف جامعه گسترش داد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در پایان، پیشگیری و کاهش خطر حوادث و سوانح را یک وظیفه همگانی اعلام کرد و گفت: فعالیت در حوزه بحران وظیفه یک نفر یا یک نهاد نیست و تمامی دستگاه‌ها در مقابل آن مسئولند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر