کد خبر: ۶۷۲۰۲۱۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳
در دیدار وزیر علوم با نماینده رئیس جمهور افغانستان مطرح شد؛

غلامی گفت: دانشگاه‌ها و مراکز علمی ایران با ظرفیت‌های بالا، فرصتی خوب برای آموزش به دانشجویان و داوطلبان تحصیل افغانی است.

نحوه گسترش مبادلات علمی و فناوری / راهکار‌های انتقال تجربیات آموزش عالی ایران به افغانستانبه گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در دیدار منصورغلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و محمد کریم خلیلی، نماینده رئیس جمهور و رئیس شورای عالی صلح افغانستان، راه‌های گسترش همکاری‌های علمی و فناوری بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت. در این دیدار که در محل وزارت علوم برگزار شد، غلامی با ابراز خرسندی از ارتباطات و تعاملات سازنده و مطلوب مسئولان ارشد دو کشور، بر استمرار ارتباط دیرینه و تاریخی میان تهران و کابل تأکید و اظهار امیدواری کرد که دستاوردهای مفیدی از همکاری‌های علمی و فرهنگی بین مجموعه دانشگاهی و محققان دو کشور به دست آید.

وی با اشاره به نزدیکی آداب و رسوم مردم ایران و افغانستان در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: زبان مشترک، فرصتی مغتنم ایجاد کرده که برادران و خواهرانی که از کشور دوست و مسلمان در کشورمان زندگی می‌کنند با این زبان مشترک بتوانند در آموزش‌ها به‌خصوص آموزش عالی که پایه توسعه در کشور است، همکاری نزدیکی داشته باشند.

غلامی افزود: بنا بر تاکید مقام معظم رهبری تمام مهاجران افغانی که ساکن ایران هستند می توانند در دانشگاه های کشور همانند هموطنان خودمان تحصیل کنند که بعضاً رتبه های بالایی هم درآزمون های سراسری کسب کرده اند. البته در اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان منطقه نیز دانشجویان افغانی را بیبشتر بهره مند کرده ایم.

وزیر علوم با بیان اینکه در دانشگاه‌های ایران بر ارتباط با کشورهای پیشرفته دنیا در زمینه همکاری‌های تحقیقاتی مشترک توصیه شده است، اظهار کرد: لزوم این همکاری‌ها با کشورهای دوست و همسایه دو چندان است.

غلامی به جایگاه علمی دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی‌های جهانی اشاره کرد و افزود: دانشگاه‌ها و مراکز علمی ایران دارای ظرفیت‌های بالای هستند و این امر می‌تواند فرصت خوبی برای آموزش به دانشجویان و داوطلبان تحصیل افغانی باشد.

رشد و توسعه در سایه صلح و آرامش محقق می‌شود

وی افزود: آرزوی ما این است که صلح کامل در افغانستان برقرار شود؛ زیرا در سایه صلح و آرامش است که رشد و توسعه اتفاق می افتد.

در ادامه این دیدار، محمد کریم خلیلی، نماینده رئیس جمهور و رئیس شورای عالی صلح افغانستان، با بیان اینکه اشتراکات و وجوهات فرهنگی بسیاری بین دو کشور ایران و افغانستان وجود دارد، گفت: از نظر فرهنگی و علمی کشور ایران سابقه‌ای طولانی‌ در مقایسه با افغانستان دارد.

وی، امنیت در کشور افغانستان را مهم توصیف کرد و افزود: افغانستان شاهد ۴۰ سال جنگ است و با توجه به چالش‌های موجود در این کشور در بخش پیش برد علم، فناوری و تحقیقات فعالیت‌های بسیاری صورت گرفته است.

محمد کریم خلیلی افزود: هم اکنون در افغانستان دانش آموخته‌ها و استادان خوبی مشغول تدریس هستند که همه آنان تحصیلات خود را در دانشگاه‌های کشور ایران گذرانده‌اند.

وی با بیان اینکه تمرکز وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان بر روی امر ارتقای کیفیت است، اظهار امیدواری کرد که این مهم با کمک کشورهای دوست بخصوص ایران که اشتراکات فرهنگی بسیاری با افغانستان دارد، میسر شود.

رئیس شورای عالی صلح افغانستان، همچنین با اعلام راه اندازی بنیاد امام حسین (ع) در افغانستان گفت: از طریق این بنیاد و از راه کسب نذورات شهادت اباعبدالله به دانشجویان بی بضاعت کمک می کنیم.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر