کد خبر: ۶۷۲۳۲۶۰
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۱
کتاب منتشر نشده درباره حلقه انحرافی/

چرا به لیدرهای جریان موسوم به بهار، حلقه انحرافی گفته می‌شود؟، بنیان های اندیشه حلقه انحرافی چیست و این حلقه چگونه می‌اندیشد؟ و کدام بخش از اندیشه این حلقه، انحرافی است؟


به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ همواره یکی از مهمترین مدعاهای حلقه انحرافی شکل گرفته در دولت‌های دهم این بوده که انحراف یک برچسب سیاسی است که مخالفین آقای احمدی‌نژاد برای از میدان به در کردن وی و متفرق کردن هوادارانش ساخته‌اند و اساساً انحرافی در افکار و عقاید این حلقه وجود نداشته و این حلقه بهترین منادیان و معتقدان اسلام ناب، مکتب امام خمینی (ره) و گفتمان اتقلاب اسلامی بوده و هستند.


بیشتر بخوانید: هم‌صدایی احمدی نژاد و آخوندی/ چطور می‌توان از «عدالت‌گرایی» به «نولیبرالیسم» رسید؟+فیلم و تصاویر 


به تازگی کتابی به نام «روایت انحراف» توسط پژوهشگران «اندیشکده ولاء» و درباره عقاید و افکار حلقه موسوم به «حلقه انحرافی» تألیف شده است. در این کتاب که به زودی به زیور طبع آراسته و روانه بازار نشر خواهد شد، تلاش گردیده تا فراتر از تحلیل‌های سیاسی راجع به حلقه آقای احمدی نژاد و دوستانش، به بررسی افکار و عقاید وی و این حلقه پرداخته شود. کنکاشی که می‌تواند نسبت عقاید و افکار این حلقه با مکتب «اسلام ناب» را که انقلاب اسلامی تعین یافته وجه نهضتی آن در عصر کنونی است را مشخص نماید.

 

«حلقه انحرافی» یکی از حلقه‌های مرموز در تاریخ انقلاب اسلامی است که تاکنون هزینه‌های سنگینی بر انقلاب و کشور تحمیل نموده است. این حلقه از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۲ توانست در ساختار قدرت جایگاهی به دست آورده و برنامه‌های خود را پیگیری نماید. آقای محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ با تکیه بر گفتمان انقلاب اسلامی و شعارهای انقلابی که طی سال‌های منتهی به ۸۴ توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی و نیروهای انقلابی و در مبارزه با جریان تجدیدنظرطلب حول دال اصلی ولایت و دال‌های فرعی عدالت، استکبارستیزی، استقلال و پیشرفت گفتمان‌سازی شده بود، توانست به قدرت برسد.

دولت نهم تا مدت‌ها با ورود نیروهای انقلابی در آن و طنین انداز شدن شعارهای انقلاب در حرف و منعکس شدن روحیه انقلابی در عمل، خوش درخشید، اما به مرور زمان با نقش‌آفرینی حلقه مرموز و انحرافی فوق و پر رنگ شدن ادبیات و کلیدواژه‌های آنان مانند انسان‌گرایی، جهانی‌شدن، مکتب ایران، کوروش و ... در سخنان آقای احمدی‌نژاد، درخشندگی دولت کم شده و در نهایت تمامی تلاش‌ها و اقدامات بزرگ صورت گرفته در دولت‌های نهم و دهم به حاشیه رفت.

روایت انحراف؛ بررسی افکار و عقاید احمدی‌نژاد و حلقه بهار

این حلقه اقدامات خود را پس از پایان حضور در دولت متوقف نکرد، بلکه پس از فترتی کوتاه دیگربار اقدامات مخرب خود را شدیدتر از گذشته آغاز نمود. حلقه فوق تاکنون برای ترویج دیدگاه‌های خاصش (به خصوص در میان متدینین و انقلابی‌ها) حداکثر استفاده را از ادبیات انقلابی و اسلامی داشته و با بهره‌گیری از انواع روش‌های تبلیغاتی و عملیات روانی، خود را در جایگاه مظلوم نشانده و هرگونه نقد و پرسش از خود را فاقد منطق، سیاسی و جناحی جلوه داده است.

متأسفانه در روشنگری و تبیین مسئلهٔ انحراف، نیروهای انقلابی متوسل به مستندات و قرائنی شدند که هضم و پذیرش آن و نیز امکان اثبات و تبیین آن برای عموم مردم مشکل بود. حال آن‌که صرف‌نظر از درستی و اعتبار این مستندات، انحراف عقیدتی این حلقه، در مواضع و اظهارات و کنش‌گری رئوس حلقهٔ انحراف مشهود بوده و هست.

با این وصف طی سال‌های اخیر، بخشی از مردم و بدنه انقلابی کشور در موضوع افکار و عقاید حلقه انحرافی فوق، پرسش‌هایی داشته که متأسفانه تاکنون پاسخ درخوری به آنها داده نشده است. پرسش‌هایی مانند:

«چرا به لیدرهای جریان موسوم به بهار، حلقه انحرافی گفته می‌شود؟»، «اندیشه حلقه انحرافی چیست؟»، «این حلقه چگونه می‌اندیشد؟»، «کدام بخش از اندیشه این حلقه، انحرافی است؟» که تاکنون به صورتی دقیق و مفصل به آنها پرداخته نشده است. کتاب «روایت انحراف» پژوهشی مستند و دقیق است که با هدف پاسخ مستند و متقن به برخی از این پرسش‌ها تهیه شده است.

در تمنای اومانیسم

برخلاف تصور جامعه و نیروهای انقلابی، کنش‌های «حلقه انحراف» در دولت‌های نهم و دهم صرفاً یک کنش سیاسی معطوف به کسب قدرت نبوده و ریشه در اندیشه‌ها و عقاید خاص این حلقه دارد.

روایت انحراف؛ بررسی افکار و عقاید احمدی‌نژاد و حلقه بهار

با توجه به تأکید چهره‌های اصلی این حلقه بر یک تلقی خاص از خدا و نیز انسان، در این بخش به این موضوع بسیار مهم که بنیان‌های سایر مباحث را روشن می‌سازد پرداخته می‌شود.

در آموزه‌های حلقه انحراف، «انسان» محور اصلی خلقت است. در این نگاه، همه هستی در خدمت انسان است و اگر انسان نباشد، هستی عبث و بیهوده خواهد بود. از نظر این حلقه، بدون وجود انسان این بیهوده‌گی به حدی است که حتی وجود خدا هم معنایی نداشته و این وجود انسان است که به خدا معنا می‌بخشد.

روایت انحراف؛ بررسی افکار و عقاید احمدی‌نژاد و حلقه بهار

اسفندیار رحیم‌مشایی انسان‌گرایی را به عنوان اصل اساسی فکری خود مطرح نموده است. از نظر مشایی، انسان محور وحدت بین انسان‌ها است:

«تأکید می‌کنم که خدا محور وحدت انسان‌ها نیست و حتی امروز هم بشر به وحدت نرسیده است چرا که اگر به وحدت رسیده بود این همه خونریزی و جنگ‌ها صورت نمی‌گرفت ... چرا خدا، محور وحدت نشده است و من می‌گویم مشکل این است که به تعداد انسان‌ها خدا هست ... ملت‌ها در طول تاریخ همواره یک خدا را نپرستیده‌اند چون انسان‌ها خدای متفاوت دارند.»

بر اساس نگاه مشایی، با این استدلال که به تعداد انسان‌ها خدا وجود دارد، خدا را نمی‌توان محور وحدت انسانها قرار داد و به جای خدا باید انسان را محور وحدت قرار داد، چرا که خدا موضوع اختلاف‌ها بین انسان‌ها بوده است. در این منظر به خاطر اختلاف نگاه افراد نسبت به خدا، جایگزین مناسب دیگری برای قرار دادن در محور وحدت بین انسان‌ها وجود دارد. از نظر مشایی به جای تکیه بر خدا که عامل تفرقه و جنگ‌ها شده است، بهتر است بر مفهوم «انسان» تکیه کرد.

گزاره «به تعداد انسان‌ها خدا هست» که به صورت اجمالی توسط مشایی گفته شده، البته نشان از نگرشی خاص در افکار این حلقه دارد که مشایی صرفاً به آن اشاره کرده است. توضیح و تبیین این دیدگاه در یادداشت‌های «اکبر جباری» که یکی از افراد نزدیک به مشایی و از چهره‌های تئوریک حلقه انحراف است، به صورت مبسوط‌تر آمده است.

روایت انحراف؛ بررسی افکار و عقاید احمدی‌نژاد و حلقه بهار

خدای ذهنی یکتاپرستان

همان‌گونه که اشاره گردید گزاره «به تعداد انسان‌ها خدا هست» که توسط مشایی مطرح شد، یک گزاره ذوقی شخصی نیست که به صورت فی‌البداهه و ناگهانی بر زبان مشایی جاری شده باشد، بلکه شواهد نشان می‌دهد که این گزاره یک گزاره اساسی در افکار حلقه انحرافی و ناشی از تلقی خاص این حلقه در مورد «خدا» است.

بررسی نظرات اکبر جباری که در کانال شخصی یا کتاب‌هایش منتشر شده، نشان می‌دهد که این گزاره از یک پشتوانه شبه تئوریک برخوردار بوده و از جمله اعتقادات اساسی حلقه انحراف است که جباری تلاش نموده تا آن را با کمک آموزه‌های صوفیه و نظرات فیلسوفانی چون «مارتین هایدگر» تئوریزه نماید. اکبر جباری در این باره می‌نویسد:

«وقتی ما به چیزی معتقدیم، ابتدا تصوری از او نزد خود داریم و سپس با تصدیق آن، بدان معتقد می‌شویم. حال آن‌که ما هیچ تصوری از خدا نداریم تا بتوانیم بدو معتقد شویم. شاید یکی بگوید، من از خدا تصوری دارم. تصور خوبی، خیر، نیکی و خوب. می‌پرسم، شما این تصورات را چگونه بدست آورده‌اید؟ آیا غیر از این است که شما در جهان انسانی، مفاهیمی را در مناسبات خود دارید که این مفاهیم را در بهترین و کامل‌ترین مصداقش، به کسی یا چیزی به نام خدا اطلاق می‌کنید. مثلاً شما مهربانی را در مادر و پدر و دیگر انسان‌ها دیده‌اید، سپس این مفهوم مهربانی را به حد کمال برده‌اید و مصداقش را در چیزی به نام خدا جمع کرده‌اید! این دقیقاً همان شبهه‌ایست که برخی از فیلسوفان طرح کرده‌اند. یعنی خدا انسان را نیافریده بلکه این انسان است که مفهوم خدا را ساخته است! حتی اگر به منشأ اعتقادات نگاه کنیم، خواهیم دید که اعتقاد ما به خدا، در واقع اعتقاد ما به چیزی است که در حاق خود، اندیشه‌ای مشرکانه است. ما "چیزی" را خدا انگاشته‌ایم و بدان معتقد شده‌ایم. در واقع مفهومی را ساخته‌ایم و خود را به همان مفهوم گره زده‌ایم. خدا اگر چیزی باشد، دیگر خدا نیست. شیئیت در ذات خود مخلوق است و اعتقاد همواره به چیز و شیء تعلق می‌گیرد. خواه این چیز مادی باشد، خواه غیر مادی مانند یک اندیشه.»۲

جباری در این متن گزاره «به تعداد انسان‌ها خدا است» مشایی را توضیح داده و سعی می‌کند با پارهای استدلال‌های مغالطه‌آمیز آن را اثبات نماید. وی برای اثبات حرف خود به طور ضمنی به نظرات برخی فیلسوفان مادی‌گرای ملحد همچون «فویرباخ» که یکی از فیلسوفان قائل به ماتریالیسم مکانیکی است، استناد کرده و آن را تأیید نموده است.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

روایت انحراف؛ نگاهی نو به افکار و عقاید حلقه بهار

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۸۲
در انتظار بررسی: ۰
محمدبهمنی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
احمدی نژاد نمی گذاشت حقوق نجومی بگیرن
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
بی‌سوادی و عوام‌فریبی آقای احمدی‌نژاد باعث مشکلات زیادی برای کشور شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
من که ازدواج رو بوسیدم گذاشتم کنار مگه میشه تو این گرانی ازدواج کرد خرج خودمو بزور درمیارم 1 در ماه کفاف خودم رو نمیده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
با این گرونیها ثروتمند ها ثروتمند فقیران فقیرتر
حمید
|
Netherlands
|
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
من امیدوارم با اصلاح این جریان خطرناک مجددا پروژه های اقتصادی و مسکن مهر و انرژی هسته ای و اقتدار ماهواره ای و عزت جهانی مون در برابر استکبار و رشد و پیشرفتمون مجددا به کشور ایران برگرده...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
ببخشید اشتباهی منفی دادم لایک داری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
گشنمونه
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
حتما‌اینم‌تقصیر‌احمدی‌نژاد‌هست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
عجب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اصلاح طلبان چه کاری برای ملت انجام دادند؟
پاسخ ها
علی طاهری
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
چرا انجام ندادند؟دلار‌را‌گرون‌کردن،اجناس‌را‌احتکار‌کردند،در‌یک‌کلام‌
مردم‌را‌بیچاره‌کردند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
چقدر دورمون پر از حلقه و فرقه هستش تورو خدا مسولین یکم به فکر ما باشن تو حلقه ها گم نشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
اگه همین چندر قاز پول یارانه احمدی نژاد نبود معلوم نبود چند نفر در روز از گشنگی میمردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
واقعا متاسفم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
باید به طرف مقابل اجازه صحبت و دفاع از خود داد وقضاوت را به مردم سپرد
پاسخ ها
تیبا
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
همه چی گرون شد رفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
یاصاحب الزمان به فریاد مردم برس معیشت عادی مردم به خطر افتاده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
یارانه و مسکن مهر رو ایجاد کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
مشایی ظاهرا تحت تاثیر عرفان هندوئیسم قرار دارد، من به مشایی اظهار نظر نمی کنم در مورد آقای احمدی نژاد سیره بزرگان دینمان خاصه امام صادق(ع)وحضرت اباعبدالله(ع)که در مسیر کربلا نشان داد بدنبال ارشاد وگفتگوی رودر رو ورفع شبهات ذهنی گمراه شدگان بودند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
مردم نون خالی ندارن بخورن!!!
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
واقعا حقیقت داره حالا؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ما مردم گرسنه ایم.
ل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
واقعا جای تاسف داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
احمدی نژاد مسکن مهر را ایجاد کرد تنها کار مثبتش همین بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
شما مثل اینکه ساکن مسکن مهر نیستی که میگی مثبت
نیما
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
و یارانه
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
چرا به یک چنین کتابی اجازه چاپ و نشر میدهند..
بهزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
سلام...در مقابل هر شبهه ای که راجع به خدای مهربان و بردبار میسازند کافیست به کلام خود خدا و اولیائش مراجعه شود.....خصوصا نهج البلاغه امام علی (ع)
خداداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
گرانی دمار از روزگار مردم در آورده
موسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
موضوع اصلی ما اقتصاده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
خیلی ممنونم ازاطلاع رسانیتون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
مشکل گرونی حل شد ؟ چرا از گرونی گزارش تهیه نمیکنید ؟
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
باید ریشه کن شود/ حالا هر که یا هر گروه و جناحی میخواهد باشد/
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
وجدان هر شخص، خدای اوست که این خدایان به خدای باری تعالی متصل هستند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ترو خدا به داد مردم برسید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
یه لپ تاپ میخوای بخری شده 13 میلیون تومن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
به فکر ملت باشین روز به روز فقیرتر میشیم
ناشناس
|
-
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
آقا یا خانومی که پیام (به فکر مردم باشید،همه چیز گران شده است) .این همه خبرهای مربوط به اقتصاد داریم برو زیر این خبرها این پیام رو بنویس الان اینجا چه ربطی به این خبر داره یعنی مشکل اقتصادی داریم هیچ خبر دیگه ای نباید نوشته بشه حالت خوبه انشاا.....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
از گرانی ها هم بگید
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
مردم از تورم دارن روز به روز فقیر تر میشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
الهم عجل لولیک الفرج
شهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
دشمن ما آمریکاست
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
لعنت بر امریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
همه چیزگرون شده شایدیکی بخواهدمهرشواجرا بزاره مهرش ب سال عقد صدهزارتومن باشه این قوانین ب نفع مردها بضرر زنهاس!!!!!؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
شهرام
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
یعنی اون چهار هزار نفری که بخاطر نپرداختن مهریه توی زندان هستن به نفعشونه؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
الان کی مهریشو 100 هزار تومن میذاره؟؟؟!!!!!!!!
نکنه خودت؟!!!!!!!!
حسين
| Germany |
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
وااا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
یعنی با کم زیاد کردن مهریه و مبلغ سکه جلو ی پر شدن زندان و طلاق رو میشه گرفت بعضیا چرا اینقدر کوتاه فکرن اکثر زندانیهای مهریه مال زمانیه که همه چی ارزان بوده و اگر آن زمان یک خانم تنها بتوانست با چهارتا دونه گوجه سر کنه الان مردم زیر نان شب شون موندن اون زن بدبختی که دچار فریب و ظلم یک نا مرد قرار گرفته چیکار باید بکنه مواظب باشید
l
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
فکری به حال اقتصاد و گرانی کنید.بدبخت شدیم رفت
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
فکری به حال اقتصاد و گرانی کنید?
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ازگرانی خسته شدیم ملت راتحت فشار قرار ندهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
به فکر مردم باشید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بفکرمردم‌باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بفکرمردم‌باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
به‌فکرمردم‌باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
به‌فکرمردم‌باشید
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
منه یه جوان چطور میتونم ازدواج کنم با این گرونی ها
پاسخ ها
شهرام
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
نمیتونیم ازدواج کنیم. نامزدم میخواد ازم جدا بشه بخاطر بیکاری. مقصرم منم یا اون یا....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
خدایا دیگه خسته شدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تا کی باید تحمل کنیم این وضعیت گرانی ؟
یا حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
به مرم بدبخت برسین که نابود شدن
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
درسته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
در یک بسته حمایتی قرار شد 600 تومن به مردم کمک کنند پس چی شد...؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
عجب ساده ای برادر
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
چرا ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
کجایی که خبر از چرایی ها نداری بنده خدا !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
باید حرفهای اوناراشنید بعدقضاوت کرد
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
به فکر گرانی باشید
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
درود موافقم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
تکذیب می کنم گرانی نداریم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
مگه داریم
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
گرانی ها روز به روز داره بیشتر میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بفکر‌گرانی‌باشید‌داریم‌لح‌میشم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
بفکر‌گرانی‌باشید‌داریم‌لح‌میشم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
خدادشمنان ملت راهدایت واگرقابل هدایت نیستند نابود کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
به‌فکرگرانی‌باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
به‌فکرگرانی‌باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
به‌فکر‌مردم‌باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
توروخدا به فکر گرانی هم باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
چرا هیچ نظارتی روی قیمت ها نیست برید ببینید قیمت ها فاجعه است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
هیچ مشکلی نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
چون برخی مسئولین خودشون حقوق میلیونی میگیرن و...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
به فکرمردم باشید
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر