کد خبر: ۶۷۲۳۶۶۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۰
عراقچی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

SPV

 

معاون سیاسی وزیر خارجه گفت:ایران براساس خرد حرکت کرده است و دچار تحریکات پمپئو و همفکران او نخواهد شد.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه در گفت‌‎وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  در پاسخ به این سوال که مشخص نبودن تاریخ و نحوه اجرای SPV  این احساس را بوجود آورده است که این سازوکار مالی به زودی برای کشورمان قابل بهره برداری نخواهد بود، عنوان کرد:به عقیده من اراده سیاسی کشورهای اروپایی برای اینکه درمقابله با تحریم های آمریکا به ایران کمک کنند امری واضح و روشن است، سابقه ندارد اروپا به عنوان نزدیک ترین متحد واشنگتن وارد چنین اقداماتی شده باشد و به کشوری به خصوص ایران برای ایستادگی در برابر تحریم های ایالات متحده کمک کند.

وی ادامه داد: اراده  اروپاییان برای همکاری با ما در مقاطع مختلف  ابراز شده است، آخرین بار  در  اجلاس وزاری خارجه برجام( ایران و 1+4)  که در نیویورک برگزار شد،کشورهای عضو برجام از جمله اروپایی ها صرحتا در بیانیه ای  اذعان کردند که بقای برجام منوط به تحقق خواسته های اقتصادی ایران از برجام است، آنها مصمم به ادامه برجام هستند، با تهران همکاری داشته باشند  و برای تحقق آن سازوکار ویژه مالی تدارک دیده اند که البته پیچیدگی ها و ابعاد حقوقی زیادی دارد.

عراقچی خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل سیطره ای که دلار  و سیستم مالی آمریکا برنهاد های اروپایی دارد، ایجاد مکانیزمی که با این سیطره دلار سروکار نداشته باشد و آمریکایی ها نتوانند آنرا در چمبره تحریم های خود قرار بدهند کار آسانی نیست، با این حال بر روی آن کار می کنند.

معاون وزیر امورخارجه  گفت: همانطور که شاهد بودیم جمعه گذشته سه وزیر خارجه اروپایی و موگرینی به همراه سه وزیر دارایی انگلیس، فرانسه و آلمان امضا کردند. این هم اتفاق نادری است که وزرای دارایی این کشورها برای امضا یک بیانیه به وزرای خارجه کشورشان ملحق شوند. در این بیانیه اعلام کردند که بر روی SPV کارمی کنند،  اقدامات کارشناسی همچنان ادامه دارد.

وی  در رابطه با روند کارشناسی سازو کار ویژه مالی اتحادیه اروپا عنوان کرد: چهارشنبه 16 آبان ماه کارشناسان ما در وین با کارشناسان سه کشور(فرانسه،انگلیس و آلمان) و اتحادیه اروپا جلسه داشتند.این رایزنی ها در ادامه جلساتی است که در گذشته داشتیم و  در این نشست ابعاد مختلف این ساز و کار (SPV)بررسی شد.

عراقچی با بیان اینکه لازم است ساز و کار مشابه  SPV در ایران هم فراهم شود تا بتواند با اروپایی تعامل داشته باشیم، افزود: سازوکار ویژه مالی اروپا از نظر فنی، مالی و حقوق جزئیاتی دارد که رسیدن به آنها زمان بر است.

 معاون وزیر خارجه گفت: امیدورا هستیم در آینده بسیار نزدیک این سازوکار اعلام و در اروپا رسما ثبت شود و بعد از آن  به تدریج عملیاتی خواهد شد، البته اینکه اروپایی ها بسیار آهسته تر از تصور ما حرکت کردند یک واقعیت است، همچنین اینکه مواضع سیاسی آنها بسیار خوب بوده  هم یک واقعیت است و موضوع دیگر به این باز می‌گردد که هنوز به راهکار های عملیاتی نرسیده اند و انتظارات ما را برآورده نکرده اند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا طرف های اروپایی هنوز برای زمان عملیاتی شدن سازوکار ویژه مالی تاریخی مشخصی را تعیین نکرده اند، عنوان کرد: باتوجه به اینکه این سازوکار پیچیدگی های بسیاری دارد هنوز تاریخی برای آن اعلام نشده و فعلا روی آن کار می شود، امیدواریم به زودی این برنامه  انجام شود.

عراقچی همچنین  در پاسخ به این سوال که چرا تاریخ 13 آبان یا 4 نوامبر را برای آغاز به کار SPV اعلام شده بود؟ توضیح داد:4 نوامبر تاریخی بود که تحریم های آمریکا رسما اعمال می شد، البته تحریم ها به خاطر بعد روانی که داشت زودتر از این تاریخ اعمال شد، درنتیجه هیچ اتفاق خاصی رخ نداد. تحریم‌ها قبلا در آن ظرفیتی که می توانست اعمال بشود، پیش‌تر اعمال شده بود.اروپایی ها هم خود را آماده کرده بودن همزمان با رسمی شدن تحریم های آمریکا آن‌ها هم صراحتا و رسما این سازو کار ویژه مالی را اعلام کنند. انشالله همین روزها این سازوکار اعلام خواهد شد.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه وزیر امورخارجه آمریکا درمورد از سر گیری فعالیت های هسته ای ایران موضع گیری داشته است، او اینطور ادعا کرده است که ایران به شرایط هسته ای خود در پیش از برجام بازنخواهد گشت، ارزیابی شما از این صحبت‌های پمپئو و اطمینان خاطرش درباره این موضوع چیست؟ توضیح داد: اگر او اطمینان خاطر دارد که ما به برنامه های هسته ای قبل از برجام باز نمی‌گردیم شاید از این جهت است که می داند که کماکان برجام به نفع جمهوری اسلامی ایران است، آمریکایی ها مدعی هستند که در برجام ضرر زیادی کردند و به همین دلیل هم تصمیم گرفتند که  از آن خارج شوند.

وی ادامه داد: برنامه هسته ای ما هیچ گاه تعطیل نشده است که بخواهد دوباره از سر گرفته شود و همچنان  با قوت  ادامه دارد. در برخی حوزه های خاص ما سرعت خود را کمتر کردیم وگرنه هیچ حوزه ای در برنامه هسته ای ما تعطیل نشده که فعالیت آن بخواهد از سر گرفته شود، در تمام حوزه ها آمادگی داریم مجدداً به سرعت گذشته یا حتی سرعت جدید تری برگردیم و  با سرعت بیشتری برنامه خود را ادامه بدهیم .درحال حاضر در بخش  هسته ای شرایطی بهتر نسبت به پیش از برجام را داریم. بخش تحقیق و توسعه ما در این سال ها به نحوی پیشرفت کرده است که اگر قبل از برجام روی ماشین‌های IR1 کار می‌کردیم ،امروز روی ماشین های IR8 کار می کنیم که نسل بسیار پیشرفته است و نسبت به ماشین های قبل از برجام 20 برابر قدرتمند تر هستند.

دیپلمات کشورمان افزود: کیک زرد ما با 370 تن که بعد از برجام وارد کشور شد الان به مراتب بیش از گذشته است و حدود 900 مهندس و تکنسین ما روی رآکتور آب سنگین اراک کار می‌کنند  خیلی راحت می توانیم برنامه های هسته ای خود را با سرعتی به مراتب بیشتر از گذشته به نقطه ای که برنامه جمهوری اسلامی ایران است برسانیم. ولی اینکه ما چگونه حرکت می کنیم براساس منافع خودمان و تشخیصی است که از صلاح و مصلحت کشور است انجام می دهیم.

عراقچی با اشاره به اظهارات اخیر پمپئو در رابطه با برنامه هسته ای ایران، گفت: ما گرفتار تحریکات و پمپئو دیگر همفکران او  نخواهیم شد.جمهوری اسلامی ایران تا امروز حرکت بسیار هوشمندانه و خرمندانه‌ای داشته است بدون آنکه دچار احساسات  شویم، پیش رفته ایم.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری هم فرمودند تا زمانی در برجام می‌مانیم که برای ما منافعی به دنبال داشته باشد و آن زمان که منافع برجام برای ما کمتر از حد انتظار باشد برای خروج از آن لحظه ای تردید نخواهیم کرد، این یک اصل کاملا مشخص است، آمادگی، اراده و توانای لازم را در این زمینه داریم  و پمپئو مطمئن باشد که ما براساس منافع خودمان تصمیم‌گیری می کنیم  نه براساس توهمات ایشان و همفکرانشان.

معاون وزیر خارجه در ادامه در پاسخ به این سوال که مقام معظم رهبری پس از خروج آمریکا از برجام خواسته بودند زیر ساخت هایی فراهم شود که ما هر لحظه لازم بود به شرایطی که پیش از برجام در زمینه هسته ای داشتیم و حتی بیشتر از آن، بتوانیم بازگردیم . آیا ما در فراهم کردن زیر ساخت این سازوکار پیشرفت های لازم را  داشته ایم؟ تاکید کرد: کاملا اینطور است، ما آمادگی لازم را برای هر شرایطی داریم .وضعیت برنامه هسته ای ما به مراتب بیشتر از گذشته  است؛ چرا که  برجام به هیچ وجه به بحث تحقیق و توسعه و  تکنولوژی ما خدشه ای واردنشده است.

وی ادامه داد: امروز بر روی ماشین های پیشرفته تری کار می کنیم و  منابع اولیه ما پیشرفته تر از گذشته است، همچنین دانشمندان ما در وضعیت بهتری هستند و زیر ساخت های لازم برای توسعه سریع برنامه آماده شده است . علاوه براین باید بگویم که برنامه غنی سازی ما هیچ گاه تعطیل نشده است، ولی طبق برجام با ظرفیت محدودی حرکت می کنیم که این طرفیت بلافاصله قابل گسترش است  از این جهت هیچ نگرانی وجود ندارد.

عراقچی درپایان خاطرنشان کرد:توانایی و ظرفیت بازگشت به فعالیت های هسته ای پیش از برجام وجود دارد و  این امر منوط به اراده سیاسی است و این اراده سیاسی وقتی اتخاذ خواهد شد که منافع کشور اقتضا کند، اینکه تا چه زمانی در برجام بمانیم و به تعهدات خودت عمل کنیم  به این امر باز می‌گردد که چه زمانی به این نتیجه برسیم که منافع کشور در عدم اجرای تعهدات است و آن  زمان لحظه ای درنگ نخواهیم کرد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۳۵
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
ننگ بر دولت مردان امریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
مرگ بر امریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
حضور شرکتهای چند ملیتی کره جنوبی در ایران است ، کره در تحریم نفتی قرار نگرفته است لذا این شرکتها ی کره ایی که قسمتی از سهام آنها شرکتهای امریکایی است
ملکوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
اروپاهیا شیطان کوچک هستند اینها همرا شیطان بزرگ امریکا دارند حرکت میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
از اروپا هیچ آبی برای ما گرم نمیشه
سیامک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
چرا در برجام و نه بعد از خروج آمریکا از برجام به رهنمودهای رهبری توجه نشد لذا بایستی در مقابل خون شهدا
در مقابل ملت ایران
بدلیل وضع معیشت مردم
پاسخگو بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
باید مسئولان پاسخگو باشند
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
برجام فوائد زیادی داشت شاید خود مسئولین ما هم ندانند پیروزی ما در سوریه و عراق خیلی برای ما مهم بود و جوری آمریکا را مشغول برنامه هسته ای ما کنیم و این باعث شد که رزمندگان مدافع حرم بهتر پیش ببرند و منطقه را در دست بگیرند و باعث شد که فکر اروپا و آمریکا را با این اهداف سرگرم شوند وما الان هیچ ضرری نکردیم و برای کل کشور ها خوب شد برجام واگر این اتفاق نمی افتاد تمام کشورها ضرر میکردند به خاطر این بود که حاکمیت دست داعش می افتاد و دیگر خیلی دیر شده بود الان باید اتحادیه اروپا و غیر حتی خود آمریکا قدر ایران را بدانند و تمام تحریم ها را بردارند آنها خودشان خوب میدانند داعش چه جنایت های که کردند .امریکا دنبال سود بیشتر است و ما نمیتوانیم بپذیریم باید عدالت باشد و برنامه به صورت برد برد باشد .گرانی .هست برا همه هست بیکاری وغیر باید سختی تحمل کنیم انشالله تا پیروزی .انشالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
برجام برامون بی فایده بود
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
آمریکا و اروپا دستشون تو یه کاسه هست اینها برای ایران نقشه دارن آمریکا تحریم ها رو برگردانده اروپا هم با حیله جلوی یران رو گرفته که در برجام بمونه و هسته ای رو ادامه نده در واقع دارن وقت میخرن تا ایران از همه لحاظ ضعیف بشه حالا خدا میدونه بعدش چه نقشه ایی پیاده کنن خدا خودش باید به ما رحم کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
هدف مشترک آمریکا و اروپا؛
صفر کردن هزینه تحریم نفتی ایران
✍️گرانی غیر قابل تحمل نفت در آستانه زمستان، نگرانی مشترک آمریکا و اروپا پس از تحریم ترامپ علیه نفت ایران بود.
♦️آنها این نگرانی را با خبر معافیت موقت برخی خریداران نفت ایران کاهش دادند و با خبر غیر واقعی راه اندازی کانال ویژه مبادلات مالی با ایران از سوی اروپا، به صفر رساندند. خبرها از کاهش ده دلاری قیمت نفت در دو هفته اخیر پس از تورم انتظاری و جهش اولیه قیمتی حکایت می کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
از برجام خارج شوید...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
واقعا امریکا چه ضرری کرده است نیاز به توضیح دارد امیدواریم که تعلل اروپا در جهت همکاری با امریکا نباشد
نا شناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
آمریکا ضرر کرد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
مرگ بر تفکر امریکایی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
پس چرا ما از برجام خارج نمیشیم
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
برجام فقط گرانی برای ما داشت
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
برجام هیچ فایده ای برای ما نداشت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
ضرر هم داشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
اروپا وامریکا چه ضرری کردند ؟ ضرر را ملت ایران کرد
بختیاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
آمریکا چه ضرری کرده
اموال ایران را که پس نداده !!!
تحریم‌ها را هم که باز گردانده و باز هم دشمنی و کینه اش را با این ملت به اثبات رساند و بر سر رشد و پیشرفت فناوری و صنعت و سرمایه گذاری در ایران مانع تراشی کرده!!!
از آمریکا باید در سازمانهای بین المللی شکایت شود و جبران خسارت کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
برجام که سر جاشه دیگه اروپا نیازی نمی بینه برا انجام کاری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
چرا دستور ازسر گیری فعالیت هسته ای نمیدهید
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
چقدر خوبه اگه مسئولین در کنار انتظاربرای راهکار عملی اروپا ، راهکار های دور زدن تحریمها را نیز در دست اقدام داشتند تا اگه چند ماه دیگه راهکار اروپا عملی نشد ، کشور ضرر و زیان نبیند .همزمان چند تا راهکار را داشته باشیم بهتر است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
از پمپئو بدم میاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
بیجا کرده پمپئو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
برجام برامون فایده نداشت.
ناشناس
|
Canada
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
آمریکایی ها چه ضرری کردند؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
هیچی جز گرانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
خروج از برجام جزء برنامه امریکاییها از همان آغاز گفتگو بوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
درود بر عراقچی
حمزه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
اگه یادمون باشه برجام برای رفع تحریمها ایجاد شد. الان تحریمها برگشت. چرا خارج نمیشیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
خب تا وقتی شما اینجوری با نفس مصنوعی برجام نگه میدارید اروپا خیالش راحته و هرقدر بخواد زمان میخره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
درسته دیگه در این شرایط اروپا دلیلی نداره اقدام جدی بکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
مرگ بر امریکا
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر