کد خبر: ۶۷۲۴۱۰۱
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۲

رئیس شورای عالی صلح افغانستان به طالبان هشدار داد که وارد فاز نظامی با جامعه شیعه افغانستان نشود.

هشدار خلیلی به طالبان: وارد فاز نظامی با شیعیان افغانستان نشوید که پشیمان خواهید شدبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان در جمع هزاران تن از مهاجرین افغانستانی در حرم مطهر امام خمینی (ره) در تهران، به طالبان هشدار داد که وارد فاز نظامی با جامعه شیعه افغانستان نشود.

وی در واکنش به رویدادهای اخیر ارزگان و جاغوری، خطاب به طالبان گفت: جامعه شیعه و هزاره نمی خواهد وارد فاز جنگی با این گروه شود، اما اگر ناچار شد، این جامعه همانی است که بینی طالبان را در هر جایی به خاک مالیده است.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان با بیان این که مردم جامعه شیعه و هزاره راه هم پذیری، مدنیت و علم آموزی را انتخاب کرده و نمی خواهد به عقب بازگردد، تاکید نمود که اگر طالبان بخواهند وارد فاز نظامی شود، پشیمان خواهد شد.

وی خطاب به حکومت افغانستان نیز هشدار داد که مکلف است در دفاع از مردم، از وقایع دردناکی چون ارزگان و جاغوری جلوگیری کند و هیچ نوع کوتاهی قابل توجیه نیست.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان تاکید کرد: حکومت باید جلوی واقعه ارزگان را بگیرد و نگذارد در جاغوری نیز فاجعه خلق شود. وی افزود اگر حکومت ناتوان باشد، آن زمان مردم ناگزیر است که از خود دفاع کند و او نیز در چنین روزی، در کنار مردم خواهد بود.

رئیس شورای عالی صلح افغانستان تصریح کرد که دیگران نباید روحیه هم پذیری و صلح خواهی مردم هزاره و شیعه را ضعف این مردم قلمداد کند، بلکه ما ضعیف نیستیم و همان طور که قدرت علمی و سیاسی پیدا کرده ایم، اگر ناگزیر شویم قدرت نظامی هم پیدا می کنیم، اما این سیاست را نمی خواهیم.

وی با بیان این که شمال آرام را ناامن کردند خاطرنشان نمود: تمام تلاش ها این است که منطقه هزاره جات را نیز ناامن کنند و جامعه هزاره و شیعه از دانش، علم و تحصیل عقب بمانند.

کریم خلیلی خطاب به مردم تاکید کرد: ما باید هر نوع ناملایمتی را تحمل کنیم و از راه خود به عقب برنگردیم. ما از راه هم پذیری، حرکت های مدنی و رشد علمی و فکری به عقب برنمی گردیم.

وی خاطرنشان کرد که جامعه شیعه و هزاره با سیاستی که در طول سال های گذشته در پیش گرفته، تمام سم پاشی ها و توطئه ها را خنثی کرده و مردم افغانستان و جامعه جهانی امروز به وجود چنین مردم بالنده و پویا افتخار می کند.

هشدار خلیلی به طالبان: وارد فاز نظامی با شیعیان افغانستان نشوید که پشیمان خواهید شد

رییس شورای عالی صلح جامعه شیعه و هزاره را با افتخار و شکوفاترین مردم افغانستان خواند. وی خواستار مشوره جامعه مهاجرین در مورد چگونگی دست یابی به صلح در افغانستان شد و گفت که به ایران آمده تا از این مشوره ها و تحلیل ها استفاده کند.

کریم خلیلی در مورد چگونگی روند صلح در افغانستان تاکید کرد که امروز یک اجماع بزرگ ملی در داخل افغانستان برای رسیدن به صلح وجود دارد و هیچ کس مخالف صلح نیست.

وی تصریح نمود که همه مردم افغانستان در سایه یک سیاست آرام و هم پذیری می توانند به صلح و عدالت برسند.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در پایان سخنان خود از تلاش ها و زحمات جمهوری اسلامی ایران در مورد مهاجرین قدردانی کرد.

وی در مورد حل مشکلات شهریه دانشجویان افغانستانی در ایران گفت: از این که ایران در این شرایط تحریم ها، شهریه دانشجویان را از دالر به ریال تبدیل کرده، سپاسگزار هستم.

خلیلی افزود که در دیدار با وزیر علوم ایران، پیرامون مشکلات دانشجویان و بورسیه ها نیز صحبت کرده است.

وی خاطرنشان کرد: از این که مقام های ایرانی نسبت به پیشرفت های علمی دانشجویان افغانستان افتخار می کنند، به خود می بالد.

به نوشته آوا، رئیس شورای عالی صلح افغانستان روز شنبه گذشته در سفری به دعوت وزیر امورخارجه ایران، جهت رایزنی پیرامون صلح این کشور و دیدار با اقشار مختلف مهاجرین، در راس هیاتی به ایران سفر کرده است.

قرار است آقای خلیلی امروز پن شنبه در جمع مهاجرین در شهر قم سخنرانی کند و فردا نیز در جمع مهاجرین مقیم مشهد سخنرانی خواهد داشت.

انتهای پیام/

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
هميشه پايدارباشيد
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر