کد خبر: ۶۷۲۵۰۸۹
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۰

غلامعلی خوشرو، نماینده ایران در سازمان ملل، سیاست‌های یکجانبه و اقدامات غیرقانونی آمریکا را مغایر حاکمیت قانون، اصول حاکم بر منشور سازمان ملل و چندجانبه گرایی دانست.

ایران خواستار مقابله جامعه بین المللی با یکجانبه گرایی آمریکا شدبه گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، غلامعلی خوشرو، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، سیاست‌های یکجانبه و اقدامات غیرقانونی آمریکا را مغایر حاکمیت قانون، اصول حاکم بر منشور سازمان ملل و چندجانبه گرایی دانست.

غلامعلی خوشرو در سخنرانی امروز خود در شورای امنیت سازمان ملل، به انتقاد شدید از سیاست‌های یکجانبه گرایانه آمریکا پرداخت و گفت، سیاست‌های خودخواهانه و اقدامات یکجانبه آمریکا بنیان‌های همکاری بین المللی و چندجانبه گرایی را به مخاطره انداخته است.

وی افزود: «نتیجه این رویکرد آمریکا، خروج آن از شورای حقوق بشر، یونسکو، پیمان پاریس و برجام شد.»

خوشرو اضافه کرد: «خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن یک جانبه تحریم ها، آشکارا قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض می‌کند و مغایر حقوق بین الملل است.»

نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل، آمریکا که عضو دائم شورای امنیت و دارای حق وتو است، دیگر ملت‌های جهان را نه به خاطر نقض یک قطعنامه شورای امنیت، بلکه به خاطر تبعیت از آن مجازات می‌کند. دنیا نباید به آمریکا اجازه دهد که به این رفتار یکجانبه، متکبرانه و خودخواهانه اش که متمرکز بر جهان مبتنی بر قدرت به جای حاکمیت قانون است، ادامه دهد.

نماینده جمهوری اسلامی ایران همچنین به خودداری آمریکا از اجرای حکم اخیر دیوان بین المللی دادگستری اشاره کرد و خواستار محکومیت و مردود دانستن تحریم‌های آمریکا از سوی جامعه بین المللی، نه تنها در حرف بلکه در عمل شد.

وی افزود: «طبق ۱۲ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به همه تعهدات خود عمل کرده است و در آینده نیز به اجرای تعهداتش متناسب با منافعی که دریافت می‌کند، ادامه خواهد داد.»

در این نشست که برای بررسی راه‌های تقویت چندجانبه گرایی برگزار شده بود، بسیاری از دولت‌ها از لزوم تقویت چندجانبه گرایی حمایت کردند و به طور صریح یا ضمنی یکجانبه گرایی آمریکا و سیاست آن دولت در قبال برجام را مورد انتقاد قرار دادند.

انتهای پیام/

سخنان نماینده ایران در سازمان ملل درباره یکجانبه گرایی آمریکا

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر