کد خبر: ۶۷۲۵۳۵۷
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۷
در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی از افزایش ۳۰ درصدی سود سهام عدالت سال ۹۶ خبر داد.

از سهام عدالت متوفیان مالیات گرفته می شودسید جعفر سبحانی، مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: طبق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، سهام عدالت متوفیان شامل پرداخت مالیات می شود و این مالیات به این صورت تعریف شده است که مالیات بر ارث سهام عدالت برای وراث درجه اول ۶ درصد و برای وراث درجه دوم و سوم به ترتیب ۱۲ درصد و ۲۴ درصد ارزش اسمی سهام تعیین می‌شود.

وی در ادامه افزود: تعیین میزان پرداخت مالیات توسط این مشمولان بر عهده سازمان امور مالیاتی است.

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی در ادامه با اشاره به اینکه تاکنون وراث استقبالی از تعیین سهام متوفیان خود نکرده اند گفت: تعداد ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از مشمولان سهام عدالت فوت کرده اند و تعداد کمی از وراث به دفاتر مشخص شده سازمان خصوصی سازی و پیشخوان دولت برای تعیین تکلیف سود سهام مراجعه کرده اند.

وی افزود: وراث می‌توانند به همراه مدارک شناسایی خود و متوفی مراجعه کرده و با ثبت نام و اعلام شماره شبا، تکلیف سود سهام عدالت خود را مشخص کنند.

سبحانی اضافه کرد: این افراد نیز مانند سایر مشمولان سود خواهند گرفت تا مصوبه جدید مجلس درباره متوفیان مشخص شود. ثبت نام وراث برای سهام عدالت متوفیان محدودیت زمانی ندارد.

وی ابراز کرد:مجامع حدود ۴۵ شرکت تاکنون برگزار و ۳ یا ۴ شرکت هنوز برگزار نشده است که مجامع سه شرکت از شرکت‌های باقی مانده ۳۰ مهرماه و یکی از آن‌ها در آذرماه است.

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی بیان کرد: بر اساس برگزاری مجامع و صورت‌های مالی سنوات گذشته، شرکت هلدینگ خلیج فارس جزو سه شرکتی است که مجمع آن‌ها در ۳۰ مهرماه برگزار شد که این شرکت بخش مهمی از سود سهام عدالت را تولید و مصوب می‌کند. با توجه به اتمام مجامع عمومی و اعلام رقم سود شرکت‌هایی که به سهام عدالت سود پرداخت می‌کنند مشخص شده است که رقم سود سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ تقریبا بالغ بر ۳۰ درصد افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: رقم سود سال ۹۵ چیزی حدود ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۹۶ با رشد ۳۰ درصدی رقمی بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی می‌شود.

سبحانی با اشاره به توزیع ۳ هزار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از سود سهام عدالت بین مشمولان گفت: اکنون حدود ۴۰۰ میلیون از سود سهام عدالت مشمولان باقی مانده است که مربوط به افرادی است که شماره شبای خود را اعلام نکرده اند،  بنا به تصمیم شورای اصل ۴۴ قانون اساسی، سازمان خصوصی سازی و وزارت امور اقتصاد و دارایی این مبلغ را در محلی سرمایه گذاری و به سود سایر مشمولان اضافه می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که سود سهام عدالت کسانی که شبای خود را اعلام نکرده اند چگونه و کجا سرمایه گذاری خواهد شد گفت: می‌توانیم این رقم را در بانک ها، صندوق‌های سرمایه گذاری و یا در بورس سپرده گذاری کنیم، اما در حال حاضر کارشناسان سازمان خصوصی سازی در حال بررسی تعیین نحوه سرمایه گذاری این سرمایه هستند در تلاشیم تا سود این عده بلاتکلیف باقی نماند.

 به گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان امور مالیاتی در بخشنامه برای رفع ابهام محاسبه مالیات بر ارث سهام عدالت متعلق به متوفیان سال ۱۳۹۵ و پس از آن، طی نامه شماره ۱۱۴-۹۷-۲۰۰ در تاریخ ۱۳۹۷.۰۸.۱۳ توسط رییس این سازمان ابلاغ کرد.

 

از سهام عدالت متوفیان مالیات گرفته می‌شود

بر این اساس میزان مالیات بر ارث سهام عدالت برای وراث طبقه اول ۶ درصد و برای وراث طبقه دوم و سوم به ترتیب ۱۲ درصد و ۲۴ درصد ارزش اسمی سهام تعیین شده است.


انتهای پیام/

مالیات ۶ الی ۲۴ درصدی برای سهام عدالت متوفیان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر