کد خبر: ۶۷۲۵۴۲۲
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت مطرح کرد؛

هزینه ۴ میلیارد دلاری عارضه دیابت در حوزه سلامت کشور/ ۱۱ درصد بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲استوار گفت: عارضه دیابت سالیانه به طور مستقیم و غیر مستقیم ۴ میلیارد دلار هزینه در حوزه سلامت کشور تحمیلی می‌کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ استوار رئیس مرکز مدیریت‌ بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته ملی دیابت برگزار شد، اظهار کرد: همه ساله در تاریخ 14 نوامبر و روز جهانی دیابت هفته ملی این بیماری غیرواگیر درکشور برگزار می‌شود و هدف از این کار افزایش آگاهی‌های عمومی و حساسیت مردم نسبت به بیماری بسیار مهم دیابت است.

18 درصد بزرگسالان مستعد ابتلا به دیابت

وی با اشاره به اینکه بیماری دیابت در کنار عارضه‌های قلبی، سرطان و مزمن تنفسی یکی از مهمترین بیماری‌های غیرواگیر است افزود: دیابت بیشترین مرگ و میر و ناتوانی در دنیا را بر جا می‌گذراد، براساس آخرین مطالعات انجام شده حدود 11 درصد از جمعیت بزرگسالان کشورمان مبتلا به دیابت هستند و 18 درصد از جمعیت بزرگسال نیز در شرایط پیش دیابتی و مستعد ابتلا به این عارضه قرار دارند.

استوار اضافه کرد: بیماری دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود که سالیانه 4 میلیارد دلار هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم در حوزه سلامت کشورمان تحمیل می‌کند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت ادامه داد: هزینه‌های مستقیم بیمه‌های دیابت مانند درمان و کنترل است و هزینه‌های غیرمستقیم شامل غیبت از کار و تأثیرات آن بر خانواده و حتی خود فرد است که در این راستا وزارت بهداشت در همه سطوح خدمات مناسبی را در زمینه پیشگیری، درمان، بازتوانی ارائه می‌دهد و توجه ویژه‌ای به این بیماری دارد.

استوار تأکید کرد: وزارت بهداشت تلاش می‌کند در مرحله اول از روند افزایشی دیابت پیشگیری کند و در مرحله بعدی مهمترین عوامل خطر بروز دیابت را شناسایی و از بین می‌برد.

عوامل بروز بیماری دیابت

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: کمبود فعالیت‌های بدنی، چاقی و تغذیه ناسالم از جمله عوامل بروز بیماری دیابت در بین مردم است و وزارت بهداشت تلاش می‌کند تا با افزایش آگاهی عوامل خطر را کاهش داده و از شیوع این بیماری پیشگیری کند.

وی با اشاره به اینکه کنترل مهمترین موضوع در  بیماری دیابت محسوب می‌شود و این کار باعث می‌شود از عوارض ناشی از دیابت جلوگیری به عمل آید، اظهار کرد: بروز بیماریهای قلبی عروقی، نارسایی کلیوی، اختلالات عصبی از مهمترین عوامل دیابت محسوب می‌شود که با کنترل و مراقبت از بیماری دیابت می‌توان از عوارض آن جلوگیری کرد.

استوار ادامه داد: با کنترل و پیشگیری از بیماری دیابت، هزینه‌های ناشی از این عارضه کاهش پیدا می‌کند و همه تلاش ما این است که در همه سطوح درمانی امکانات لازم برای کنترل و پیشگیری از دیابت در نظر گرفته شود. خوشبختانه امروزه در درمان بیماری‌های دیابت هیچ مشکلی در کشور نداریم و داروهای اساسی این عارضه به طور منظم در سراسر کشور توزیع شده است.

نقش کلیدی خانواده‌ها در کنترل دیابت

وی اظهار کرد: هفته ملی دیابت تأکیدی زیاد در نقش خانواده در امر پیشگیری و کنترل این عارضه دارد، زیرا خانواده در سطوح پیشگیری و مراقبت از این عارضه می‌تواند نقش اساسی را ایفا کند.

ومدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت ادامه داد:دیابت نوع 2 در بزرگسالی اتفاق می‌افتد و این عارضه تا حدود زیادی قابل پیشگیری و کنترل است اما دیابت نوع 1 در کودکان قابل پیشگیری و پیش بینی نیست.

وی ادامه داد: در حدود 5 درصد از جمعیت دنیا به دیابت نوع A مبتلا هستند و در حدود 180 هزار نفر با دیابت تیپ 1 در کشور مبارزه می‌کنند.

چه تعداد کودک مبتلا به دیابت هستند؟

وی در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ مبنی بر میزان ابتلای کودکان  به دیابت گفت: در حدود 1 میلیون نفر از افراد زیر 15 سال مبتلا به دیابت نوع 1 هستند که این رقم در کشورمان در حدود 170 هزار نفر است.

استوار اضافه کرد: با ارجاع پرونده الکترونیک و ارائه خدمات در سطح 1، 40 هزار بیماری دیابتی نوع 1 در سامانه وزارت بهداشت به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: امروزه شرایط دیابت نوع 2 در نوجوانی به علت چاقی روند افزایشی پیدا کرده است که می‌توان با رژیم و تغییر سبک زندگی از بروز این عارضه پیشگیری کنیم.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر