کد خبر: ۶۷۲۵۴۳۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳
وزیر جهاد کشاورزی در بیرجند مطرح کرد؛

تولید 85 درصد زعفران دنیا در ایران /شرکت های دانش بنیان برای فرآوری محصولات کشاورزی ورود کنندوزیر جهاد کشاورزی گفت: 85 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود، اما در فرآوری این محصول هنوز مشکل وجود دارد و در بازاریابی و فرآوری عناب و زرشک عقب تر هستیم.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ؛ حجتی وزیر جهاد کشاورزی  روز شنبه در حاشیه بازدید از سایت الگویی کشت خارشتر   شهرستان قاینات در جمع خبرنگاران گفت: باید راهی پیدا کنیم تا در خصوص بسته بندی و فرآوری عناب و زرشک با کار مشترک، محصولات خراسان جنوبی را به دنیا معرفی کنیم .

وی افزود: وضعیت زعفران در این سالها بهبود یافته  و با توجه به بازاریابی های انجام شده، کشورهای مختلف، زعفران ایران را می شناسند و روز به روز تقاضای جهانی افزایش یافته است.

حجتی یادآور شد: 85 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود اما در فرآوری این محصول هنوز مشکل وجود دارد و  در بازاریابی و فرآوری عناب و زرشک عقب تر هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی  با اشاره به سایت الگویی کشت خارشتر گفت: خارشتر گیاهی مرتعی است و با توجه به ظرفیت ها و پروتئین خوبی که دارد با یونجه برابری می کند.

وی گیاه خارشتر را سازگار با اقلیم ، طبیعت و کویر خراسان جنوبی دانست و اظهار داشت: در سالهای اخیر همکاران تلاش کردند، این گیاه برای نخستین بار در این استان کشت شد و از این طریق آشنایی لازم با چگونگی کشت خارشتر ایجاد شده است.

حجتی با بیان اینکه اکنون با مکانیزمی که طراحی شده این گیاه کشت می شود و با کمترین توقع آبی در انواع خاک رشد می کند، گفت: در برخی مناطق کشت این گیاه خوب است و بر اساس برآورد انجام شده حدود 7 تن خارشتر در هکتار به صورت مکانیزه برداشت می شود.

وی بیان کرد:  می توان این گیاه را به صورت کنسانتره آماده و در اختیار احشام قرار داد، با توجه به محدودیت علوفه ای که در کشور داریم و تجربه ای که در این سالها کسب شده این اقدام می تواند بخشی از نیاز علوفه ای را در این مناطق حل کند.

حجتی گفت: خداوند هیچ منطقه ای را بدون حکمت نیافریده و علیرغم خشکسالی چندین ساله خراسان جنوبی محصولاتی از جمله گیاهان دارویی، زعفران، زرشک، عناب و سایر هر روز در حال رشد و گسترش است.

همچنین  سرحدی مدیر عامل شرکت کشت و صنعت پیوند خاوران قاینات هم در حاشیه این بازدید گفت: برای کشت گیاه دارویی خارشتر، 219 هکتار زمین اختصاص یافته که در حال حاضر پنج هکتار تولید بذر انجام شده است.

وی هدف از اجرای این طرح را تامین علوفه، تولید بذر و عرقیجات دانست و افزود: خارشتر به عنوان یک قابلیت مهم برای کشت و توسعه در استان مطرح است.

  مدیر عامل شرکت کشت و صنعت پیوند خاوران قاینات بیان کرد: خارشتر گیاه چند ساله ریزوم دار با خواص دارویی و مصرف علوفه ای و همچنین تثبیت شن های روان است که رشد زیادی داشته و به سرعت بخش بزرگی از زمین یک ناحیه را می پوشاند.


وی اظهار داشت: ریشه این گیاه بسیار عمیق، قوی و گسترده است و همانطور که از ظاهرش پیداست، گیاهی سرسخت و مخصوص رویشگاه های خشک مانند برخی از نواحی مختلف ایران از جمله خراسان جنوبی است و در بیابان ها و مناطق کویری به راحتی می روید. 

سرحدی  پراکنش گیاه خارشتر در سطح عرصه های شهرستان قاینات وسیع بوده به طوری که در تمامی عرصه های زراعی و غیر زراعی دیده شده و از آن به عنوان علف هرز یاد می شود.

 مدیر عامل شرکت کشت و صنعت پیوند خاوران قاینات عنوان کرد: عمده رویشگاه های این گیاه در عرصه های طبیعی شهرستان قاینات در مناطق محمدآباد پسکوه، خضری، نیمبلوک و چاهک موسویه است.

وی مساحت این اراضی را 20 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی در این شهرستان برای کشت و توسعه این گیاه نیازمند توجه جدی و برنامه ریزی برای آن هستیم.

فعالیت ‌های اولیه در زمینه گیاه دارویی خارشتر در خراسان جنوبی از سال 94 آغاز شد و کارشناسان جهاد کشاورزی در این مدت توانستند به تکنیک بذر خارشتر برای نخستین بار در کشور دست پیدا کنند.

 

انتهای پیام/ ط آ

افتتاح همزمان پروژه تجهیز و نوسازی اراضی در سطح 800 هکتار

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر