کد خبر: ۶۷۲۵۷۵۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵
نماینده ترکیه در سازمان ملل اعلام کرد؛

نماینده ترکیه در سازمان ملل اعلام کرد شورای امنیت باید نهادی شفاف‌تر و مسئول‌تر برای حل چالش‌های بین‌المللی باشد.

ترکیه خواستار تغییر در ساختار شورای امنیت سازمان ملل استبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری آناتولی، فریدون سینیرلی اوغلو، نماینده ترکیه در سازمان ملل روز گذشته اعلام کرد شورای امنیت باید نهادی شفاف‌تر، دموکراتیک‌تر و مسئول‌تر باشد.

اظهارات نماینده ترکیه در سازمان ملل حین برگزاری نشستی در شورای امنیت تحت عنوان «حفظ صلح و امنیت بین‌المللی» تقویت اقدامات چندجانبه و نقش سازمان ملل، ایراد شد.

سینیرلی اوغلو در این نشست اعلام کرد هر چه شورای امنیت شفافیت بیشتری را در زمان انجام مسئولیت‌های خود نشان دهد، بهتر می‌تواند در این زمینه پاسخگو باشد. نماینده ترکیه در سازمان ملل افزود: هر چه شورای امنیت نسبت به اقدامات خود پاسخگوتر باشد سازمان ملل به مکان بهتری برای مواجهه با چالش‌های جهان، که به طور فزاینده‌ای پیچیده‌تر می‌شود، خواهد بود.

این دیپلمات ترکیه‌ای در ادامه یادآور شد: شفافیت و کارایی بیشتر مشروعیت سازمان ملل را تقویت خواهد کرد و در نتیجه سبب تقویت نقش سازمان ملل در دستیابی به صلح، امنیت و رفاه اقتصادی و کسب منافع در تمامی زمینه‌ها به همراه تعهد تازه نسبت به اقدامات چندجانبه خواهد شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از طرفداران جدی و دراز مدت انجام اصلاحات در ساختار شورای امنیت سازمان ملل است و بارها این خواسته را در قالب شعار «دنیا بزرگتر از پنج (کشور عضور شورای امنیت) است»  مطرح کرده است.

رئیس جمهور ترکیه در مجمع عمومی سازمان ملل امسال بار دیگر بر لزوم تغییر ساختار این سازمان تاکید و اعلام کرد: سازمان ملل با ساختار کنونی‌اش به کمیته‌ای برای تحقق خواسته‌های پنج کشور عضو دائم (شورای امنیت) بدل شده است و به بحران‌های جهانی اهتمامی نمی‌ورزد. در گذشته شاهد بحران‌های زیادی در جهان بودیم. نسل کشی بوسنی، روآندا، بحران کنونی در میانمار و کشتار مسلمانان روهینگیا همه مسائلی هستند که سازمان ملل نتوانسته آنها را حل کند. اردوغان افزود: در بحث فلسطین سازمان ملل کار چندانی نکرد و مواضعش تنها باعث وقیح‌تر شدن ظالمان شد. ما از فلسطین و قدس به عنوان قبله اول‌مان دفاع می‌کنیم. ترکیه از رخوت کنونی جامعه جهانی در قبال فلسطین پیروی نمی‌کند و به قدس و فلسطین پشت نمی‌کند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر