در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

امداد و نجات در کوهستان متولی ندارد/ برخی کوهنوردان اصول ابتدایی کوهنوردی را رعایت نمی‌کنند

امداد و نجات در کوهستان متولی ندارد/ برخی کوهنوردان اصول ابتدایی کوهنوردی را رعایت نمی‌کنندمسئول کمیته ستاد پیشگیری از حوادث کوهستان هیئت کوهنوردی شمالغرب تهران گفت: امدادرسانی در کوهستان متولی مشخصی ندارد و هلال احمر بر حسب اهداف انسان‌دوستانه به این کار ورود کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ عملیات امداد و نجات در کوهستان، از مجموعه فعالیت‌های امدادی است که در محیط کوهستان انجام می‌شود تا افراد گرفتار شده در برف و بوران در کوهستان نجات پیدا کنند.

بالگرد و سگ‌های تربیت شده به همراه تجهیزات حرفه‌ای کوهنوردی و امداد، حکم دست راست امدادگران کوهستان را دارند که در کنار همه این امکانات، باید تجربه بالا، دانش و مهارت امدادگر را هم به مجموعه یک عملیات موفق امدادی اضافه کرد.

چالش جدی‌ که امداد و نجات در کوهستان را تهدید می‌کند، نبود متولی واحد برای این شیوه امدادگری است. هم فدراسیون کوهنوردی، هم سازمان آتش‌نشانی و هم سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، مسئولیت امداد و نجات کوهستان را برعهده دارند.

در صورتی که با تجمیع امکانات، منابع و با وجود مدیریت واحد می‌توان کیفیت امدادرسانی در کوهستان را به شکل چشمگیری ارتقا بخشید.

امیر منصور اخوان مسئول کمیته پیشگیری از حوادث کوهستان هیئت کوهنوردی شمالغرب تهران در رابطه با نبود متولی مناسب در کوهستان اظهار کرد: امداد و نجات کوهستان از جمله اقداماتی است که متولی ندارد و هلال احمر بر حسب اهداف انسان‌دوستانه در سال‌های قبل به این کار ورود کرده و به صورت محدود به افرادی که در کوهستان دچار مشکل می‌شوند، امدادرسانی می‌کند.

وی در ادامه افزود: در ارتفاعات تهران به دلیل اینکه مردم حرفه‌ای،‌ نیمه‌حرفه‌ای و آماتور از کوهستان استفاده می‌کنند، تعداد فوتی‌ها و آسیب‌دیدگان در زمستان افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل تیمی را جهت پیشگیری از حادثه برای زمستان امسال تشکیل داده‌ایم.

اخوان گفت: این تیم با استفاده از تجربیات گذشته، آموزش‌های لازم را می‌بینند و بناست در کوهستان در حال گردش باشند و اگر کسی لوازم مناسب کوهپیمایی را به همراه نداشت، با تذکر دادن به افراد آن‌ها را به سمت پایین هدایت کنند.

لزوم آموزش و آگاهی بخشی به کوهنوردان

اگر پای حرف امدادگران کهنه‌کار کوهستان بنشینید، خیلی از آن‌ها گلایه دارند که برخی کوهنوردان بدون توجه به اصول ایمنی، با تجهیزات ساده به دل کوهستان می‌زنند.

از‌ جمله اصول ابتدایی که افراد باید توجه داشته باشند، انفرادی صعود نکردن و در زمان مناسب کوهنوردی کردن است. همچنین بهتر است قید کوهنوردی تفریحی در شب‌ها را هم بزنند، چون اگر در کوهستان گم یا مصدوم شوید، امدادگران به سختی می‌توانند شما را پیدا کنند.

این در حالی است که نباید بدون آموزش اولیه و بدون همراهی با کوهنوردان با تجربه، پا به عرصه‌ای گذاشت که جز ایجاد زحمت و مشقت برای خودتان و امدادگران، نتیجه دیگری به دنبال ندارد.

مسئول کمیته ستاد پیشگیری از حوادث کوهستان هیئت کوهنوردی شمالغرب تهران در رابطه با آموزش‌های لازم برای کوهنوردان افزود: برای جلوگیری از وقوع حادثه به وسیله مربی‌های هلال احمر کلاس‌های آموزشی را در قالب کمک‌های اولیه برای کوهنوردان برگزار کردیم.

وی در ادامه افزود: ثبت نام این کلاس‌ها در کلبه‌های دوستداران طبیعت در دربند، دارآباد، کلکچال و ایستگاه یک توچال صورت می‌گیرد و علاقه مندان می‌توانند برای شرکت در کلاس‌ها به این کلبه‌ها مراجعه کنند.

اخوان زمان امدادرسانی در حوادث کوهستان را بسیار حیاتی دانست و افزود: زمانی که در ارتفاعات کوهستان فردی دچار حادثه می‌شود، هیچ گونه امکانات و تجهیزات لازم برای رسیدن به فرد حادثه دیده وجود ندارد و همین موضوع سختی کار ما را در امداد و نجات کوهستان دوچندان می کند، لذا با در نظر گرفتن این وضعیت، ضروری است به لحاظ قانونی متولی واحدی داشته باشیم، اما متاسفانه این شرایط در کشور ما هنوز مهیا نیست.

اخوان با اشاره به موارد استفاده از بالگرد در عملیات‌ها گفت: در تهران و ارتفاعات دیگر کشور حوادث زیادی رخ می‌دهد و خیلی وقت‌ها مردم انتظار دارند که برای عملیات از بالگرد استفاده کنیم؛ اما از نظر عملی و آیین‌نامه پروازی این کار مشکل است.

مسئول کمیته ستاد پیشگیری از حوادث کوهستان هیئت کوهنوردی شمالغرب تهران بیان کرد: تنها در موارد اضطراری می‌شود از بالگردهای جمعیت هلال احمر برای کوهستان استفاده کرد، چراکه این بالگردها مخصوص کوهستان نیستند.

وی در ادامه افزود: با توجه به آسیب‌دیدن مردم در کوهستان و احساس نیازی که وجود دارد، از این ظرفیت برای امدادرسانی استفاده می‌کنیم. در حال حاضر حتی بالگردهای امداد کارآیی و توان لازم در امداد کوهستان را ندارند و یک ساعت مانده به غروب در ارتفاعات کوهستانی امکان پرواز نیست و نمی‌توان در این شرایط به امداد هوایی فکر کرد؛ ضمن اینکه بیشتر این بالگردها خاص ترابری بوده و تاکنون 12 بالگرد در امداد کوهستان از بین رفته اند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر