کد خبر: ۶۷۵۴۸۹۵
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۰
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس:

قره خانی با قدردانی از مواضع وزیر نفت کشورمان در اجلاس ۱۷۵ اوپک گفت: اصرار بر استثنا شدن ایران از کاهش تولید نفت اوپک، به حصول توافق و افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی منتج شد.

وزیر نفت سرسختانه از مواضع ایران در اوپک دفاع کردبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شانا، اسدلله قره‎خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، با اشاره به معافیت ایران از مشارکت در توافق کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک گفت: وزیر نفت در این نشست به هیچ عنوان تحت تاثیر فضای حاکم بر جلسه اوپک قرار نگرفت و از همان ابتدا نیز بر مواضع خود مبنی بر استثنا شدن ایران از این توافق تاکید کرد.

وی افزود: آقای زنگنه و هیئت همراه وی در نشست ۱۷۵ اوپک تلاش و سرسختی بسیاری برای دفاع از مواضع خود داشتند و سرانجام به هدفی که از همان ابتدا بیان کرده بودند، رسیدند.

قره‎خانی با اشاره به توافق اوپک و غیراوپک مبنی بر کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت و معافیت ایران از این کاهش، تصریح کرد: پافشاری زنگنه بر مواضع خود، پیام خوبی را به بازار داد که در نتیجه آن، نه تنها قیمت نفت کاهش نیافت، بلکه در همان دقایق ابتدایی انتشار خبر توافق کاهش تولید نفت و استثنا شدن ایران، شاهد افزایش قیمت نفت بودیم.

به گفته سخنگوی کمیسیون انرژی، دلایل زنگنه برای استثنا شدن ایران از کاهش تولید بسیار منطقی بود و از سوی کشورهای مستقل نیز تایید شد.

قره‎خانی به نشست بسیار فشرده میان اعضای اوپک طی ۲ روز گذشته اشاره کرد و افزود: با این‌که ایران در این نشست در شرایط بسیار سختی قرار داشت و از قبل نیز برنامه‌ریزی‌هایی از سوی برخی کشورها صورت گرفته بود تا این جلسه را به طریقی هدایت کنند تا سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا محقق شود، اما دیدیم که آنها به هدف‌شان نرسیدند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این کشورها ابتدا می‌خواستند مقدار سهمیه تولید نفت ایران در اوپک را که مربوط به سال ۲۰۱۶ بود بشکنند و آن را کاهش دهند که اگر این هدف آنها محقق می‌شد، به طور قطعی ایران به این زودی‌ها نمی‌توانست به جایگاه قبلی خود در بازار برسد.

قره‌خانی با اشاره به تحریم فروش نفت ایران از سوی آمریکا و افزایش تولید نفت عربستان و برخی کشورها به منظور جایگزینی نفت ایران، افزود: به طور طبیعی پس از شروع تحریم‌ها علیه ایران، تولید نفت ایران نیز کاهش یافت، بنابراین براساس سناریویی که از قبل آماده شده بود، بنا بود ایران هم مشمول کاهش سهمیه تولید اوپک شود و نقطه کاهش تولید را نیز ماه‎های دسامبر و اکتبر تعیین کنند که قطعا به ضرر ایران تمام می‎شد، اما با سرسختی و تلاش بسیار آقای زنگنه و هیئت همراه وی، این برنامه عملی نشد و وزیر نفت نیز تحت تاثیر فضای حاکم بر جلسه قرار نگرفت و بر مواضع ایران تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) توافق کردند تولید خود را برای یک دوره ۶ ماهه (از ابتدای سال جدید میلادی) ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند. همچنین کشورهای غیراوپکی نیز برای کاهش ۴۰۰ هزار بشکه‎ای تولید نفت به توافق رسیدند. ایران، ونزوئلا و لیبی از مشارکت در این توافق معاف شدند.

بیژن زنگنه،‌ وزیر نفت در بدو ورود به وین و پیش از آن بارها تاکید کرده بود که ایران به دلیل رویارویی با تحریم‌ها به‌هیچ عنوان زیر بار توافق کاهش تولید نمی‎رود.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر