کد خبر: ۶۷۵۵۴۴۵
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۰۵:۰۰
ساجدی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

کارشناس مسائل بین الملل گفت: تلاش شد تا بحث موشکی ایران بر موضوع راه‌اندازی SPV سایه بیاندازد که موفق نبود.

ایران بر اساس پروژه‌های پیمانی-دفاعی حق آزمایش موشک دارد و پس بحث موشک‌های ایران به شوراء امنیت ارتباطی ندارد.

محمد ساجدی کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره دلایلی که کشورهای 1+4 را به جلسه غیر علنی شوراء امنیت با محوریت مسئله موشکی ایران کشاند، اظهار کرد: اروپا مدتی است قول راه اندازی SPV برای ارتباطات مالی با ایران را داده است، اما  به دلیل فشار آمریکا تا امروز این کار را به سر انجام نرسانده‌اند؛ در حال حاضر هم  آنها تنها اعلام کرده‌اند که  ساز و کار ویژه مالی را راه اندازی خواهند کرد، ولی این مسئله را  مطرح می کنند که مبادلات نفتی در SPV در نظر گرفته نشده است، در حالی که بسیاری از اختلافات ما با غرب بر سر مسائل انتقال پول‌های نفتی به وجود آمده است.

وی  افزود: نشست پشت درهای بسته شورای امنیت سازمان ملل درباره آزمایش موشک بالستیک میان برد ایران برگزار شد و  آمریکایی‌ها و به خصوص مایک پمپئو، مدیر گروه اقدام ایران در واشنگتن سفری به بلژیک داشته و تمام تلاش خود را برای فشار آوردن به ایران در زمینه بحث موشکی انجام داد ه نتیجه ای از آن حاصل نشد.یران در شورای امنیت ؛ این در حالی است که بر اساس توافقات و پروژه‌های پیمانی - دفاعی خودمان اختیار آزمایش موشکی داشته و موضوع به شوراء امنیت ارتباطی ندارد. در نتیجه  می توان گفت تلاش شد تا بحث موشکی ایران بر  موضوع SPVراه اندازی  سایه بیاندازد که موفق نبود.

ساجدی در رابطه با موضوع پول‌های نفتی ایران توضیح داد: پول هر گونه مبادلات نفتی ایران با غرب، 3 ماه بعد واریز می‌شود، بنابراین اثرات تحریم 13 آبان هنوز به داخل ایران نرسیده است. نکته مهم تر این است که در حال حاضر ایالات متحده سعی دارد تا ایران را در بحث امنیتی مورد تهاجم قرار دهد. اگر عربستان در حال حاضر به فشارهای واشنگتن در بحث یمن توجه نمی‌کند به این دلیل است که منتظر مانده تا فشارهای سیاسی غرب بر تهران وارد شود تا ترفندی بسته و اعلام کند که در بحث سیاست خارجی پیروز است. در هر صورت به نظر من ایالات متحده به دنبال بهانه جویی بوده و اروپا هم خواهان  مبادلات مالی گسترده خود با واشنگتن و به همین دلیل قدرت ایستادگی در برابر این کشور  را ندارند و در نتیجه  فشارها به قوت خود باقی است.

این کارشناس مسائل بین الملل در رابطه با احتمال خروج اتحادیه اروپا از برجام، گفت: اتحادیه اروپا بارها به صورت  تلویحی  از ایران خواسته تا پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ صبر کنند تا شاید در دور بعد فرد دیگری به عنوان رییس جمهور انتخاب شود. اروپا باید بداند  به هر حال صبر ایران هم حدی دارد و به این صورت نیست که ایران تا ابد و با هر شرایطی در برجام بماند؛ ما اعلام نکردیم که از برجام خارج می‌شویم اما گزینه‌های دیگری هم روی میز داریم و شاید هم آمریکایی‌ها می‌‎خواهند ببینند ما تا چه اندازه از سیاست‌های آنان در قبال برجام تمکین می‌کنیم.

وی در پایان درباره احتمال خروج ایران از برجام اظهار کرد: احتمال خروج ایران از برجام به صورت مستقیم وجود ندارد، اما گزینه‌هایی برای ایران وجود مانند اینکه اگر بخواهند از فروش نفت ما از تنگه هرمز جلو گیری کنند، هیچ کشور دیگری هم قادر به فروش نفت خود نخواهد بود در واقع یا همه یا هیچکس! این موضوع را هم آمریکایی‌ها به خوبی درک کردند بنابراین در حال حاضر فشار می‌آورند تا ببینند ایران چه گزینه‌های دیگری را رو خواهد کرد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر