کد خبر: ۶۷۵۵۴۷۴
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
رئیس دانشگاه آزاد:

طهرانچی گفت: دانشگاه آزاد می‌خواهد بسترساز اشتغال دانش بنیان باشد و فارغ التحصیلان جوان، امیدوار و سازنده‌ای داشته باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد در مراسم روز دانشجو که در دانشگاه ولیعصر برگزار شد، ضمن تبریک روز دانشجو به دانشجویان به ویژه دانشجویان دانشگاه آزاد اظهار کرد: امروز ۲۰۰ جلسه دانشجویی برگزار می‌شود و امیدواریم بتوانیم دانشجوی اثرگذاری باشیم.

وی در ادامه ضمن ابراز خرسندی نسبت به صحبت های با بصیرت و برجسته نمایندگان دانشجویان در طیف‌های مختلف گفت: واقعیت این است که از پختگی و درایت و کلام شیوای نمایندگان دانشجویان احساس افتخار می‌کنم چرا که دانشجویان با بصیرت داریم.

توسعه هوشمند منطقه‌ای، شعار دانشگاه آزاد

طهرانچی به صحبت های نماینده دانشجویان جهادگر اشاره کرد و گفت: پس از انقلاب جهادسازندگی شکل گرفت تا جوانان خود را وقف محرومان کنند و این بخش از بین رفت تا با پرچم اردوهای جهادی رون شد و به نظرم هر دانشجو باید یکبار در ارودی جهادی شرکت و وقف خدمت کند، ما به اردوی جهادی نیاز داریم نه برای خدمت به مردم بلکه برای اینکه خودمان را دریابیم، مفتخریم در کنار اردوهای جهادی باشیم، شعار دانشگاه آزاد توسعه هوشمند منطقه‌ای است.

وی در ادامه به مباحث مطرح شده در حوزه فرهنگی اشاره کرد و افزود: تحولات را در نظام اداری دانشگاه رقم خواهیم زد، جای اردوهای معرفتی خالی بود؛ قبل از انقلاب دانشجویان کتاب‌های شهید مطهری را می‌خواندند و بعد از درس‌های معارف اسلامی دانشجویان احساس رفع نیاز کاذب کردند اما متوجه شدیم که این دروس رفع کننده نیازهای معرفتی نیستند.

جنگ در ساخت جوانان ما نقش مهمی داشت

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه پیشنهادها در حوزه راهیان نور بسیار سازنده بود و گفت: دانشگاه آزاد ظرفیت عظیمی دارد و با واحد ایلام و خوزستان و بوشهر صحبت شده است، دانشگاه قصد دارد در راهیان نور از ظرفیت‌های خود استفاده کند و نباید از آن غفلت کرد چرا که جنگ در ساخت جوانان ما نقش مهمی داشت.

طهرانچی به مباحث علمی مطرح شده اشاره کرد و افزود: دانشگاه آزاد می‌خواهد بسترساز اشتغال دانش بنیان باشد و فارغ التحصیلان جوان، امیدوار و سازنده‌ای داشته باشد.

وی در ادامه به تاریخچه و اصل و اساس روز دانشجو اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری می‌فرمایند ۱۶ آذر متعلق به دانشجوی ضد سلطه است، اولین دوره اعزام دانشجو به خارج از کشور به دوران قاجار مربوط می‌شود، تا دوران پهلوی اول ۶ اعزام داشتیم اما در عالم سلطه گری، غرب تصمیم گرفت انگلیس نفت وجریان های علمی را به فرانسه ببرد و بروکراسی‌های علمی ایران ناشی از اعزام  دانشجویان به فرانسه است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: علم ما ۱۰۰ سال عقب افتاد چرا که به فرانسه متوسل شدیم، اولین انستیتو تحقیقاتی کشور انستیتو پاستور است و پس از آن دانشگات تهران ایجاد شد،  ۱۶ آذر ۳۲ اولین پاسخ دانشجویان به سلطه آمریکا و کودتای ۲۸ مرداد بود، دانشگاه شریف و ملی(شهیدبهشتی) و شیراز پس از ۱۶ آذر از روی مدل‌ دانشگاه‌های آمریکایی ایجاد شدند.

وی افزود: در زمان پهلوی دوم مستشاران آمریکایی برای تاسیس دانشگاه به کار گرفته شدند و آن زمان سرنخ تمام کشور دست آمریکایی‌ها بود اما پس از انقلاب ۴۰ سال است کهه آمریکا از استقلال ایران عصبانی است، ۱۶ آذر مطلع فجر آمریکا ستیزی است.

طهرانچی با بیان اینکه کارکردهای دانشگاه بر مبنای آموزش، تولید علم، حل مسئله و تعالی فردی و اجتماعی یا به اصطلاح تعالی فرهنگی است، گفت: دانشگاه‌های ما در ابتدا فقط آموزشی بودند و با تاسیس مقطع دکتری تولید علم شکل کرفت، اما دانشگاه در ابتدا برای لیبرالیزه کردن کشور بود و در حرکت ۱۶ آذر فرهنگ از سوی دانشجویان به دانشگاه تزریق شد و حرکت‌های فرهنگی اصیل شکل گرفتند.

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به مطالبه گری انقلاب فرهنگی اظهار کرد: زمانی که این حرکت شکل گرفت دانشجویان وارد جهاد سازندگی شدند و با مجموعه تحولات خواستار تغیر در فرهنگ کشور شدند.

باید قدردان حرکت‌های خودجوش دانشجویان باشیم

وی ضمن تبریک روز دانشجو که روز فرهنگ است، بیان کرد: اگر می‌خواهیم در فرهنگ کشور اثر گذار باشیم باید قدردان حرکت‌های خودجوش دانشجویان باشیم؛ استادان، افسران جبهه مواجهه با تهاجم فرهنگی هستند و نبرد بین تهاجم، استقلال و الهام بخشی در انقلاب اسلامی را در کنار دانشجویان رقم می‌زنند، استادان نقش مهمی در نظام آموزش دارند، و نقش کلیدی دانشجویان در فرهنگ پر رنگ است امروز بار دیگر روز تعالی بخشی جامعه به دست دانشگاه را به دانشجویان تبریک می‌گویم.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر