کد خبر: ۶۷۵۵۹۵۲
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۹
معاون شهرداری شیرا:

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز با اشاره به اینکه وضعیت سیم کشی برق در بازار وکیل ناایمن است، گفت: وقوع کوچکترین حادثه در این بازار، احتمال بروز فاجعه انسانی را به دنبال خواهد داشت.

وضعیت سیم کشی برق در بازار وکیل ناایمن استبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، محمدرضا حسن پور معاون شهرداری شیراز در جلسه کارگروه بررسی وضعیت بنا‌های فرسوده شیراز، گفت: حفظ بازار‌های تاریخی شیراز و همچنین تضمین سلامت شهروندان و گردشگران و بازاریان و ایمن سازی این بنا‌های قدمت دار به همکاری و عزم تمام اداره‌ها و سازمان‌ها و البته همکاری هیئت امنا و کسبه بازار نیازمند است.

وی افزود: بازار‌های تاریخی شیراز غیرایمن بوده و در صورت بروز حادثه، امکان امدادرسانی مناسب و انجام فعالیت مقابله‌ای در آن‌ها وجود ندارد.

حسن پور با بیان اینکه وضعیت سیم کشی برق در بازار وکیل ناایمن است، ادامه داد: وضعیت سیم کشی که بسیاری از آن‌ها خودسرانه انجام شده، از موارد مخاطره آمیز موجود در بازار‌های شیراز محسوب می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز با بیان اینکه وقوع کوچکترین حادثه در بازار وکیل شیراز، احتمال بروز فاجعه انسانی را به دنبال خواهد داشت، گفت: شهرداری شیراز برای برطرف کردن مشکلات و همچنین رفع نمای نازیبا در بازار وکیل شمالی اقدام به احداث کانال تاسیسات در کف بازار کرده و دستگاه‌های خدمات‌رسان می‌‎توانند تاسیسات مربوطه را به این کانال انتقال دهند.

حسن پور، سد معبر ایجاد شده را از دیگر نازیبایی‌های بازار وکیل دانست که موجب اختلال در رفت و آمد شهروندان و گردشگران شده و مخاطراتی را زمینه سازی کرده است و گفت: با هماهنگی شورای بازار اخطار‌های لازم به افراد متخلف داده خواهد شد و در صورت تکرار برخورد قانونی انجام می‌شود.

وی با بیان این مطلب که متاسفانه بسیاری از مغازه‌ها در بازار وکیل توسط مالکان جداسازی شده است، افزود: با توجه به قدمت تاریخی حجره‌های بازار وکیل تعدادی از مالکان اقدام به جداسازی مغازه‌های خود کرده اند که توسط شهرداری منطقه تاریخی فرهنگی شناسایی و پرونده‌های آنان به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داده شده است که پس از رای کمیسیون شهرداری نسبت به اجرای رای اقدام خواهد کرد.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس نیز با اشاره به انجام بازدید‌های میدانی از بازار وکیل، وضعیت ایمنی آن را نامناسب ارزیابی و تاکید کرد که با بروز کوچکترین حادثه، امکان وقوع رخداد‌های جبران ناپذیر محتمل است.

کشاورز با بیان اینکه در بعضی مسائل باید به صورت جدی برخورد قانونی انجام داد، گفت: ایمنی بازار‌های تاریخی شیراز از مسائل مهمی است که با جان شهروندان مرتبط است لذا باید همه مسئولان و دستگاه‌های مسئول ورود کرده و چاره اندیشی کنند.

وی همه دستگاه‌های مرتبط نظیر برق، آبفا، مخابرات، میراث فرهنگی و شهرداری را موظف به انجام اقداماتی در راستای ایمنی بازار دانست و گفت: اقدامات نهاد‌ها و سازمان‌ها زمانی موثر خواهد بود که کسبه و بازاریان خود در حفظ و نگهداری آثار مسئول بدانند.

رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز نیز با بیان این مطلب که در بررسی موارد مربوط به بازار وکیل موضوعی مهم است، گفت: با توجه به اهمیت جان شهروندان و گردشگران و همچنین با توجه به ارزش تاریخی بازار‌های شیراز باید یک راهکار عملی برای حل این مساله انجام گیرد تا از رقم خوردن فاجعه‌ای تاریخی و انسانی جلوگیری شود.

سولماز دهقانی ادامه داد: دستگاه‌های زیربط نیز باید در ساماندهی و رفع مشکلات بازار‌ها حضور داشته باشند چرا که برای ساماندهی و ایمنی سازی و زیبایی بازار‌های تاریخی همه دستگاه‌های خدمات رسان دخیل هستند.

وی با بیان اینکه در بازار وکیل خصوصا بازار وکیل شمالی تب و تاب گذشته وجود ندارد، افزود: کسبه بازار نیز باید همکاری‌های لازم برای رفع بعضی از نازیبایی‌ها را با دستگاه‌های خدمات رسان داشته باشند تا شاهد رونق بیشتر فعالیت‌ها نیز باشیم.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شیراز نیز با تاکید بر اینکه متاسفانه بسیاری از کسبه بازار حقوق شهروندان را رعایت نکرده و معبر بازار را اشغال کرده اند، این موضوع را عاملی موثر در نازیبایی و غیرایمن شدن بازار دانست.

قاسم مقیمی ادامه داد: کسبه بازار باید این به این موضوع توجه داشته باشند که زیبایی بازار باعث جذب توریست و گردشگر بیشتر شده و رونق اقتصادی را در پی دارد.
انتهای پیام/م

بازارهای تاریخی شیراز ناامن است

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر